Typologie studenta: jsi party boy, šprt, duch, nebo dobrodruh?

Typologie studenta: jsi party boy, šprt, duch, nebo dobrodruh?

Mezi studenty se pohybují převážně čtyři typy. Najdou se samozřejmě i tací, kteří vybočují a nabourávají všechny systémy, takzvaní protiprouďáci, ale ti mají svůj svět a nebudeme se jimi dnes zabývat.

Na univerzitě můžete potkat, nebo spíš nepotkat, party boye. Vyznačují se intenzivním alkoholickým oparem, a pokud se do školy dostaví, na přednáškách zhluboka podřimují. Jejich náplní týdne je chození po akcích, střízlivění a sledování seriálů. Dále tu máme šprty. Ti na party nikdy ani nepáchnou a nevidí dále než za okraj učebnice. Šprtají se od nevidím do nevidím, a někdy i víc. Třetím typem jsou ti, kdo jsou tu omylem. Na školu se dostali čirou náhodou nebo na popud rodičů. Na koleji je potkáte zřídkakdy a mezi studenty se jim přezdívá duchové. No a tím se dostáváme k poslední skupině, a tou jsou takzvaní dobrodruzi. Ve škole příliš nevynikají, ale procházejí. Na party se objeví, ale odejdou po svých. Dělají spoustu věcí při studiu a tu a tam podniknou něco, o čem se prvním třem skupinkám ani nezdá. Na čtvrtou skupinu se zaměříme, protože ta je z těch čtyř jediná, která si zaslouží víc než tři řádky.

Foto: Studenta

Dobrodruzi mají nejzajímavější a nejpestřejší život při škole a většinou nejlépe zařízený život po škole. Jak skončí po škole ostatní skupiny? Party boyové to o sedmé zapíchnou u lahůdek v Tesku a skočí si za svůj podprůměrný plat na jedno do hospody. Šprti se budou ohánět jedničkami, ale personalisté uvidí 50x stejný životopis, ve kterém bude napsáno Vysoká škola ekonomická, a všechny je hodí do koše, protože je jedničky ve škole nezajímají. Hurá na pracák. Duchové budou stále neviditelní a neviditelnými zůstanou.

Jak skončí po škole dobrodruzi? Budou pravděpodobně dělat to, co je baví, ve firmě, která jim vyhovuje, a za nekřesťansky vysoký plat. Proč? Protože se celých těch 5 let neflákali a nebáli se něco pro sebe udělat.

Foto: Studenta

Možností, jak se stát dobrodruhem, je spousta. Stačí jen hledat. Jednou z nich je studentská organizace AIESEC. Ta studentům VŠ nabízí možnost získat praxi už při studiu formou zahraniční stáže nebo členství v organizaci. Praxe a stáž, dvě magická slova, na která personalisté u nás slyší. Můžete zkusit pracovní stáž přímo v zahraničí a po návratu si budete vybírat vy, kam chcete jít pracovat a za kolik. Nebo můžete jet na letní stáž a trochu prozkoumat tu naši zeměkouli. I to se počítá. Taková kulturní stáž s AIESEC je ta nejlevnější dovolená, kterou nikde v katalogu nenajdete. Dovolená v Egyptě na čtrnáct dní, 15 000 Kč. Stáž v Turecku na dva měsíce s AIESEC, 5 000 Kč. Ať počítám, jak počítám, tak stáž je o moc výhodnější než dovolená. To ani nemluvím o tom, že na vás nečeká jen válení se na pláži, ale spousta nových přátel a opravdový náhled do kultury a zvyků dané země.

Foto: Studenta

Chcete být taky dobrodruzi a hospodské povaleče a šprty nechat daleko za sebou? Tak to udělejte. Je to snadnější, než se zdá. Získáním praxe už při studiu nebo zkušeností ze stáže v zahraničí uděláte velký krok před všechny ostatní a taky si to neskutečně užijete.

Text: Libor Pelikán

Foto: AIESEC

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější