Jablko je pro našince opravdu ideální potravinou na celý rok a oproti exotickému ovoci má řadu předností. Jablečná jídla uspokojí nejen naše mlsné jazýčky, ale prospějí i našemu zdraví. Jablko obsahuje vlákninu, má nízký obsah cukru a málo kalorií. Do svého jídelníčku je tak mohou zahrnout i diabetici a lidé držící nejrůznější druhy diet: každý plod obsahuje až 85 % vody. Kromě vitamínu C a látek pro tělo nezbytné jako je železo, měď, zinek, křemík, vápník a hořčík, obsahuje jablko i draslík. Ten pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle a působí na správnou funkčnost ledvin a svalů. Pravidelné chroupání jablek působí blahodárně i na dásně. Čistí a bělí chrup, a dokonce odstraňuje zubní plak.
Uvařte si s jablek netradiční pokrmy.
Krémová houbovo-jablečná polévka
Tato polévka, ve které se mísí chutě lesa a ovocného sadu, vás pohladí po duši.
1 lžíce rostlinného oleje
1 lžíce másla
1 stroužek česneku, nakrájený
najemno
560 g žampionů, očištěných a nakrájených na plátky
1 sladce navinulé jablko, jako například Gala nebo Fuji
3 hrnky zeleninového vývaru
360 ml kondenzovaného mléka, neslazeného
½ lžičky soli, případně trochu na dosolení
čerstvě mletý černý pepř
k dochucení
2 lžíce čerstvé nasekané petrželky
Množství: 4 – 6 porcí
Ve velkém rendlíku rozpálíme při středně vysoké teplotě olej s máslem, až se máslo rozpustí a olej začne prskat. Přidáme česnek, který mícháme a restujeme asi 30 vteřin, nebo až změkne.
Teplotu snížíme, přidáme houby a za častého míchání je restujeme asi 3 minuty, nebo až houby pustí šťávu a ta se odpaří. Mezitím si oloupeme jablko, zbavíme ho jádřince a nakrájíme na velké kusy. Když v rendlíku s houbami není žádná tekutina, přidáme jablka a dobře je promícháme s houbami. Za občasného míchání směs restujeme 3 minuty, nebo až jablka začnou měknout.
Přidáme vývar a za občasného míchání polévku vaříme, až jsou jablka úplně měkká. Přidáme kondenzované mléko, osolíme, opepříme a promícháme. Polévku odstavíme, necháme trochu vychladnout a tyčovým mixérem ji rozmixujeme do kašovité konzistence tak, aby zbyly nějaké kousky jablek a hub v celku. Polévku rozlijeme do polévkových talířů a ozdobíme nasekanou petrželkou.
Hříbkové rizoto s jablky
Když rýži arborio zvolna vaříte ve vývaru, uvolní se škroby, které vytvoří tuto úžasnou omáčku. Při přípravě rizota se vyplatí nespěchat. Pokud budete za stálého míchání přidávat vývar po troškách a zároveň vařit rýži společně se sladkými jablky a hříbky, výsledek bude vynikající.
5 hrnků kuřecího vývaru
1 hrnek jablečného moštu nebo džusu
2 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce másla
½ velkého jablka podle vlastního výběru
1 – 2 stroužky česneku, nakrájené najemno
240 g hříbků, očištěných a nakrájených na kousky
2 lžíce čerstvé citronové
šťávy
¼ lžičky soli
⅛ lžičky bílého pepře, případně více podle chuti
1½ hrnku rýže arborio snítky čerstvého tymiánu
nebo rozmarýnu, na
ozdobu
V rendlíku smícháme při středně nízké teplotě vývar s jablečným moštem nebo džusem. Tekutiny přivedeme k mírnému varu a zvolna je vaříme po celou dobu přípravy pokrmu. Teplotu můžeme snížit, pokud to bude třeba.
Ve velkém rendlíku nebo litinové pánvi rozpálíme lžíci oleje se lžící másla při střední teplotě, až se máslo rozpustí. Pánví zakroužíme, aby máslo a olej pokryly celé dno pánve. Mezitím odjádříme jablko a nakrájíme ho na plátky o tloušťce 3 mm. Jablko přidáme do pánve a za občasného míchání ho restujeme asi 5 minut, nebo až změkne a zezlátne.
Přidáme česnek, který za míchání restujeme 30 vteřin – 1 minutu, tedy doměkka. Přidáme zbytek másla a oleje, hříbky, citronovou šťávu, sůl, pepř a důkladně vše promícháme. Směs restujeme a mícháme 5 – 8 minut, nebo až začne měknout. Směs hříbků a jablek vyndáme z pánve a dáme ji stranou. V pánvi zůstane šťáva, kterou houby pustily.
Pánev vrátíme na sporák, přidáme rýži a promícháme ji se šťávou z hub a jablek. Přidáme půl hrnku teplého vývaru a mícháme, až se tekutiny vstřebají do rýže. Pak přidáme dalšího půl hrnku vývaru a opět mícháme, až se tekutiny vstřebají. Postup opakujeme se zbytkem vývaru, vždy po půl hrnku a za stálého míchání, asi 20 minut, aby se tekutiny mohly vstřebat do rýže. Nyní začneme přidávat vývar vždy po ¼ hrnku, až spotřebujeme všechen vývar a rýže je měkká a uvařená. Bude to trvat dalších asi 10 minut. Hříbkovo-jablečnou směs přidáme zpátky do rýže a opatrně vše promícháme. Rizoto ochutnáme a podle chuti můžeme dochutit bílým pepřem. (Pokud používáme slaný vývar, pravděpodobně nebudeme muset rizoto dosolovat.)
Rizoto rozdělíme do 4 hlubokých talířů nebo polévkových misek, ozdobíme ho kouskem jablka a čerstvými snítkami bylinek.
Grilovaná pečená jablka
Pokud dáte jablka na gril těsně předtím, než se pustíte do večeře, budou hotová v době, kdy dojíte hlavní chod.
4 jablka na pečení, jako například Gala nebo McIntosh
¼ hrnku vlašských ořechů nasekaných nahrubo
4 lžičky hnědého cukru
1 lžička mleté skořice
½ lžičky strouhaného muškátového oříšku
4 lžíce másla vanilková zmrzlina
Zapneme gril (nebo troubu na režim grilu).
Jablka zbavíme jádřinců. Každé jablko dáme zvlášť na kousek alobalu. Vlašské ořechy rozdělíme na čtyři hromádky a naplníme jimi jablka. V malé misce smícháme hnědý cukr se skořicí
a muškátovým oříškem. Jablka vzniklou směsí rovnoměrně posypeme. Navrch každého jablka dáme lžíci másla.
Každé jablko zabalíme do alobalu a navrchu necháme malý otvor, aby mohla vycházet pára. Jablka dáme na gril. Gril zavřeme a jablka necháme péct, až změknou, asi 30 – 40 minut.
Všechny recepty pocházejí z knížky Jablečná kuchařka od Synergie Publishing. Pod jednoduchým názvem se skrývá 365 lahodných receptů sladkých či slaných variací pro váš stůl. O tom, že jablko je opravdu královské ovoce, svědčí v knize oblíbené recepty od slavných šéfkuchařů, kteří vařili i pro princeznu Dianu, Roberta De Nira a další celebrity.