Tam a zase zpátky: Auditor KPMG se neztratí ani na Zélandu

Tam a zase zpátky: Auditor KPMG se neztratí ani na Zélandu

Praha – Auckland – Praha. A také Austrálie, Fidži, Japonsko a Emiráty. Jirka Bouzek zkrátka procestoval kus světa a vděčí za to dvouleté stáži, kterou mu zprostředkovala jeho domovská KPMG. Po návratu do Česka povýšil na supervizora, a když máte štěstí, můžete ho potkat na některé z pražských běžeckých stezek. A jak že se mu u protinožců líbilo?

Jirko, v KPMG jsi už několik let, vzpomeneš si ještě jaké byly tvé začátky, tvá první zakázka v auditu?

Určitě, na to se nezapomíná. Audit velké stavební firmy na v Praze Opatově.  Obavy a nejistota. Spoustu starostí, že si z úvodního pětitýdenního školení nebudu pamatovat dost, abych to všechno zvládnul. V týmu se našlo ale mnoho lidí, kteří mi v začátku hodně pomohli. Paradoxně byla tato zakázka také jedna z prvních po mém návratu ze stáže na Novém Zélandu, jenže teď akorát teď už v roli člověka, který zakázku vede.

Své první zážitky z KPMG jsi sdílel i na blogu zpodpalubi.cz. Co tě k tomu vedlo?

Ta myšlenka zprostředkovat dění ve firmě a naši práci tímto způsobem se mi moc líbila. Už  před tím  jsem byl na pár firemních akcích se studenty a viděl jsem, že zápasí s tím, získat bližší informace o tom, co práce u nás obnáší a jaký je život v KPMG u nás. Byl to tehdy taky úplně nový projekt, podobné blogování pokud vím z konkurence někdo před tím nezkoušel, nebo rozhodně ne s takovým úspěchem. To mě na tom taky bavilo. Být u něčeho nového od úplného začátku. K psaní jsem měl vždy blíže, už při vysoké škole jsem si přivydělával jako redaktor v tiskové agentuře, takže  to byl pro mne tak trochu  návrat ke kořenům.
Foto: Studenta

Po dvou letech v KPMG jsi povýšil na seniora, co se pro tebe změnilo?

Změnilo se hodně. Jako senior už člověk začínáte vést některé zakázky. Nesete mnohem větší zodpovědnost. Je to náročné, ale zároveň je to skvělá cesta, jak se toho hodně naučit. Každému povýšení předcházejí měsíce školení. Jedná se jak o technická školení na metodiku auditní práce či účetnictví, tak o soft skills či jazykové kurzy.

Ještě jako senior jsi vycestoval na dvouletou stáž na Nový Zéland. Jak ses vlastně na stáž přihlásil? Má KPMG nějaký program, který zahraniční stáže podporuje?

Těch možností je více. Celkem prima je, že máme ve firmě globální mobilní program, kde jsou aktuální nabídky stáží. Je to vlastně takový interní mezinárodní pracovní trh. Buď si člověk aktivně volné místo hledá sám, nebo si může založit profil a nastavit své preference ohledně destinace či délky stáže a čekat na nabídky. V mém případě jsem o stáži sice uvažoval, ale profil jsem si tenkrát nezaložil. Nabídku na stáž na Novém Zélandu jsem dostal od svého performance manažera. To je osoba, která vám ve firmě pomáhá v kariérním růstu. Přeposlala mi email s nabídkou stáže v Aucklandu, na kterýjsem odpověděl, prošel výběrovým řízením na Novém Zélandu a za 3 měsíce jsem seděl v letadle.
Foto: Studenta

Jaký byl tvůj první dojem na druhé polokouli?

Jednoduše „First class service“, firma vám totiž zařídí v podstatě všechno, co může a pomůže i s tím, co už sama zařídit nemůže, jako třeba se zdravotní prohlídkou či s vízem. Určil jsem si čas letu, který jsem napsal na Nový Zéland, a tamní kolegové mi hned poslali návrh letenky. O nic víc jsem se nestaral. Po příletu na mne už čekal šofér s cedulkou Jiri a hned mne odvezl na hotel, kde jsem měl od firmy první dva týdny zajištěno ubytování. KPMG mi potom zaplatila i realitního makléře, který se mnou prošel několik nemovitostí pro dlouhodobé bydlení a pomohl mi s dokumentací ohledně nájmu. Až jsem žasnul, jak to může být jednoduché se přemístit na druhý konec světa.

Liší se nějak výrazně pracovní prostředí a kultura KPMG na Novém Zélandu? Byl jsi něčím zaskočen?

Z pohledu náplně práce byly rozdíly menší než jsem očekával. Člověk si uvědomí jak je audit silně globalizovaná profese. Auditní postupy jsou hodně podobné. Je to i tím, že KPMG auditní metodologie je platná celosvětově. Do té doby jsem si ani neuvědomoval, jak velké výhody má audit oproti jiným profesím jako daňaři či právnici. S trouchou nadsázky tak můžu říct, že mě nejvíce zaskočilo, když se na mé první novozélandské zakázce celý tým zvedl, že jde na oběd. Já už se celý hladový těšil, že zajdeme do restaurace na obědové menu. Místo toho jsem koukal na ostatní, jak vytahují sendviče a lunch boxy z domova a odcházejí do podnikové kuchyně spojené s jídelnou, kde si každý ohřeje jídlo v mikrovlnce a koupit se tam dají tak max. tyčinky z automatu.
Foto: Studenta

Měl jsi dostatek volného času, abys Nový Zéland procestoval?

Práce bylo hodně, ale čas na cestování jsem si určitě taky našel. Z devití tzv. Great Walks – typicky tří- až čtyřdenní procházky přírodou jsem na Zélandu prošel sedm. Spoustu míst jsem viděl také díky několika služebním cestám ať už autem, nebo letecky. Na Vánoce mi na Zéland přicestovala rodina a strávili jsme spolu čtyři týdny na jižním ostrově. Kromě Nového Zélandu jsem byl za dobu stáže také v Austrálii. Cestou zpátky jsem taky ještě cestoval, do Prahy jsem letěl se zastávkami přes Fiji, Japonsko, Emiráty a Londýn. Cestování jsem si za ty dva roky užil celkem dost.

Na jaká místa a zážitky z Nového Zélandu nejraději vzpomínáš?

Při jednom z Great Walks mne a mou rodinu kvůli rozvodněné řece musela zachránit helikoptéra. Bylo to v jednom z nejhezčích míst Nového Zélandu na Milford Tracku, kde se běžně turistické lety nedělají. Krásný a asi neopakovatelný zážitek. I když kdo ví... Na Novém Zélandě prší často a rozvodněná řeka není zase taková zvláštnost, ale ten let vrtulníkem v silné dešti nad rozbouřenou řekou, a navíc zadarmo! Rád pak taky vzpomínám na potápění na Velkém bariérovém útesu v Austrálii. To mi fakt vyrazilo dech.
Foto: Studenta

Jak stáž celkově hodnotíš?

Jako jedinečnou zkušenost a příležitost potkat velkou spoustu nových kamarádů ze všech koutů světa a získat cennou zkušenost s prací v mezinárodním prostředí. Ověřit si svou vlastní hodnotu na trhu práce v zahraničí, o zvýšení jazykové úrovně ani nemluvě, jako auditor významné auditorské firmy jsem měl možnost poznat velmi zajímavé manažery a úspěšné  podnikatele na opačné polokouli. Člověk si uvědomí, že s tím, co člověk získá v KPMG tady v Praze, se ve světě neztratí.

Nedávno ses vrátil zpět do České republiky. Co tě po návratu nejvíce překvapilo?

Asi jak jsou všichni usměvaví a přátelští. A to nejen ve firmě, to bylo takhle vždycky, ale hlavně mimo ní. Především v běžných životních situacích jako nakupování či cesta MHD a  že naštěstí stále existují věci, které jsem dříve považoval za naprosto samozřejmé a které mi v zahraničí časem začaly chybět - kulturní vyžití v Praze, nebo třeba dobrý český chleba a levnou desítku.

Tvůj kariérní růst v KPMG pokračoval dále. Za co zodpovídáš nyní, máš ustálené portfolio klientů a kolegů se kterými v KPMG spolupracuješ?

Po návratu jsem byl povýšen na supervizora. Což ve zkratce znamená řídit větší auditní týmy, řešit větší klienty a komplexnější problémy. Zároveň to ale znamená třeba příležitost začít školit či získat spoustu zkušeností s řízením a coachováním větších týmů.
Foto: Studenta

V září k vám do auditu nastoupilo více než 60 nových kolegů. Máte nějakou stmelovací aktivitu, abyste se lépe poznali?

Zrovna minulý týden jsme se měli se všemi nováčky celoskupinový meeting, krátkou společnou orientační procházku Prahou s cílem na Střelecký ostrov, kde jsme měli stmelovací party. Na další skupinový meeting je ve hře buď společné lyžování nebo welness pobyt. Kromě celoskupinových aktivit samozřejmě probíhá spoustu dalších akcích v menších skupinkách, mnoho z nich už pak na soukromé bázi ve volném čase. Asi i to hodně pomáhá tomu, že tu máme dobrou partu.

Každý rok se do KPMG hlásí stovky studentů. Měl bys pro ně nějaké doporučení, radu k přípravě na výběrové řízení?

Zeptat se kolegů studentů, co tím už prošli, přečíst si blog zpodpalubi.cz, kde je spoustu informací a rad o výběrovém řízení přímo od lidí, kteří mají výborové řízení stále v živé paměti. Probíhají také bezplatné workshopy pro studenty na téma Jak proplout výběrovým řízením. Pokud z těchto zdrojů získáte pocit, že se do firmy dostat je něco skoro nemožného, tak na tom budete stejně jako já. Doporučuji  přesto to jít zkusit a nebát se toho.

KPMG pro studenty připravuje řadu soutěží a akcí. Budou tě moci studenti osobně někde potkat?

To doufám, příležitostí bude spoustu - Šance, Den auditorské a daňové profese, KPMG workshopy atd. Nedokážu teď sice zaručit, že budu na všech těchto akcích, uvidíme co mi pracovní vytížení dovolí. Každopádně, i kdybych já náhodou nemohl, tak příležitost potkat mé kolegy určitě je.

Chceš-li i ty zkusit kariéru v oddělení Auditu KPMG Česká republika, zašli své CV prostřednictvím webu www.pribehzacina.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější