Vládní program pojmenovaný po americkém senátoru Fulbrightovi patří mezi nejznámější světové stipendijní programy vůbec. Ve všech zemích funguje na základě mezivládní dohody s tím, že na úhradě části nákladů se často kromě USA podílí také partnerská země. V případě ČR přispívá česká vláda zhruba třetinou rozpočtu. Není tedy pravda, jak se nedávno objevilo v českém tisku, že by český stát na studium na kvalitních zahraničních univerzitách nepřispíval.
Fulbrightova stipendia ovšem nejsou masovou záležitostí. Každoročně do USA odjíždí zhruba dvacítka pečlivě vybraných českých studentů. Ti musí při výběrovém řízení přesvědčit, že investice do jejich pobytu v USA má smysl a že se české společnosti vrátí. Prostřednictvím poměrně rozsáhlé přihlášky a doplňkových dokumentů jako jsou např. doporučení proto dokládají, že jsou schopni při studiu nebo výzkumu dosahovat výborných výsledků, že jsou aktivní a iniciativní, že chtějí a umí ovlivňovat svět kolem sebe a že mají jasné a dosažitelné cíle. Asi i díky těmto nárokům není počet přihlášek do programu zas tak vysoký. Každoročně komise obdrží okolo padesáti kvalitních přihlášek.
Výběrovosti stipendia ovšem odpovídají i jeho finanční podmínky. Stipendium je velmi štědré. Hradí školné až do výše 18 tisíc dolarů, životní náklady pobytu, zpáteční letenku i zdravotní pojištění. Celkově se tak částka, kterou student od programu získá, může vyšplhat i na desítky tisíc dolarů. Výhodou je také fakt, že program je flexibilní a podporuje všechny obory s výjimkou MBA a klinické medicíny. Rovněž výběr školy je na uchazeči, s tím, že stipendista musí následně na vybraných školách uspět v přijímacím řízení nebo od školy získat pozvání.
Stipendium má ale také několik omezení, která je dobré znát. Jako vládní je samozřejmě určeno pouze studentům s českým občanstvím a trvalým pobytem v ČR. Za druhé je zaměřeno pouze na pokročilé studenty; základním předpokladem pro přihlášku je již dokončený alespoň bakalářský stupeň. Stipendium je navíc určeno pouze na jeden školní rok, pokud tedy chce jeho držitel pokračovat ve studiu dál, musí si sehnat další finanční prostředky jinde, nejčastěji se daří je získat přímo od americké školy, kde již studuje. Po dokončení pobytu musí stipendista alespoň na dva roky zpátky do ČR a po dobu dvou let nedostane v USA pracovní povolení.
Více informací o programu zájemci najdou na stránkách Fulbrightovy komise nebo na její Facebookovské stránce .
Jakub Tesař