Studium na Yale aneb jak šel český Honza do světa

Studium na Yale aneb jak šel český Honza do světa

Když jsem v předmaturitním ročníku uvažoval o studiu v zahraničí, říkal jsem si, že kdo nic nezkusí, nic nedokáže. Teď jsem velmi vděčný, že jsem do toho šel. Měl jsem to štěstí, že jsem se dostal na bakaláře do Ameriky, konkrétně na Yale University, a to mi začalo otevírat dveře dál.

Univerzita tvoří centrum města New Haven a nutno dodat, že bez univerzity by toto malé město bylo jako tisíc jiných. Je to celkem příjemné místo k bydlení, ale má pár nevýhod. Kromě univerzity tam v dosahu není nic. Člověk musí buď mít auto, nebo se vyznat v systému autobusů.

Jan Kolmaš

Čtyřiadvacetiletý student letectví a kosmonautiky – magisterského oboru na Stanford University v USA. Pochází z Prahy, kde vystudoval  Gymnázia Jana Nerudy. Pro svá zahraniční studia získal stipendium od Bakala Foundation. Rád sportuje, věnuje se hokeji, plavání a dalším sportům. Podílel se například na vývoji robotické kolenní ortézy. Pracoval na výzkumu pohonu satelitů, či zkoumal jejich spolehlivost během stáže na holandské univerzitě TU Delft. V současné době pracuje na designu nanosatelitu, který bude vypuštěn v létě roku 2016 v rámci mise QB50.

Stejně jako většina studentů jsem strávil celé čtyři roky studia na koleji. Residential College je místo, kde studenti bydlí a spí, kam chodí na jídlo, kde je takových možností vyžití, že ho skoro nemusíte opustit. Každá kolej má vlastní dvůr, který je střediskem společenských aktivit zvláště, když je hezky. Studenti si hází míčem, talířem, nebo si jen tak povídají. Klíčovou částí je dining hall, kde se servíruje jídlo, ale které je i prostředkem pro pokec a poznání nových lidí. Dále má college vlastní společenskou místnost, tělocvičnu, galerii obrazů, sportovní místnost (pingpong, kulečník), výpočetní středisko a další.

Bakalářské studium v USA trvá čtyři roky. To je sice o rok více, než je běžné v Evropě, ale studia jsem měl habaděj a ani vteřinu jsem si neříkal, že jsem svůj čas promarnil. Obor si studenti vybírají až po dvou letech studia, což je fajn, protože si lze pár oborů vyzkoušet, než se člověk upíše nadobro. Protože kosmické inženýrství se na Yale nevede, vybral jsem si obor strojní inženýrství. Předměty byly z větší části těžké a na týdenních úkolech jsem strávil nespočet dlouhých nocí, ale také jsem se toho hodně naučil, a našel jsem si čas na další aktivity.

Foto: Studenta

Yale jsem úspěšně dokončil na jaře roku 2014 a následující podzim jsem nastoupil do magisterského studia leteckého a kosmického inženýrství na Stanfordu. Zkušenosti, které jsem za svůj pobyt v Americe získal, mi pomohly otevřít dveře k letnístáži u Evropské Kosmické Agentury.

O svých zážitcích a o srovnání studia v ČR a v USA píši již šestým rokem na blog.kolmas.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější