Studentský byt? Špinavá džungle a boj o přežití

Studentský byt? Špinavá džungle a boj o přežití

Vysoká škola je nový začátek. Chodí na ni velcí kluci a holky, kteří už mají poměrně jasnou představu o tom, co v životě chtějí dělat (nebo si to aspoň myslí), umí se o sebe postarat (nebo se o to aspoň snaží), vydrží minimálně od pondělí do pátku bez maminky a celkově směřují k tomu být dospělákem. Celé to většinou začíná prvním stěhováním – do nového města, mezi neznámé lidi a do nepřátelské divočiny sdíleného životního prostoru, kde když se nenakoupí, tak rohlíky k večeři prostě nebudou. Plná lednička a vždy perfektně utřený prach najednou přestávají být standardem a každý je odkázaný sám na svou vlastní zodpovědnost. Tak jsme ale všichni už velcí a pořádně se s tím popereme, nebo ne?

Protože si většina studentů nemůže dovolit vlastní garsonku nebo byt, vede mezi nimi dlouhodobě trend spolubydlení, a to jak nakolejích, tak na sdílených pronájmech. S tím ovšem přichází obrovská výzva, o které si většina lidí myslí, kdovíjak perfektně ji nezvládá – vyjít dobře s ostatními. Protože jde většinou o bydlení ve společných pokojích, je těžké si představit, že by někdo chtěl sdílet své „teritorium“ s někým, koho přímo nesnáší, a proto se obě strany musí hodně snažit vzájemně se neuškrtit. Pokud všechno ladí a hraje, máte najednou skvělé spolubydlící, ucházející nájem a do školy už nedojíždíte hodinu a půl. Užijete si spolu spoustu legrace a na své radosti i starosti už nejste sami. Pokud vás trápí vyhazov od zkoušky nebo nešťastná láska, vždy se najde ochotný spolubydlící, který přiskočí s láhví něčeho ostřejšího. Stejnou reakci můžete očekávat po splnění poslední zkoušky a zdárném zakončení semestru. Vaříte a najednou zjistíte, že vám chybí olej nebo vajíčko? Ve společné lednici se taková surovina určitě najde. Zbyde vám uvařené jídlo a je vám líto ho vyhazovat? Hladových krků se ve společném bytě taky najde vždycky dost.

Foto: Studenta

Boje o drobné i o špinavé nádobí

Základem fungující domácnosti je kromě dobrého vycházení také pořádek ve společném účetnictví. Však to znáte – nic nenadělá mezi lidmi více hádek jako žabomyší války o peníze. A to často jde i o takové závratné částky, jako je to vypůjčené vajíčko. Udržet přehled o domácích financích Vám může třeba aplikace WooGies, která všechno rozpočítává za vás. Skvělé na tom celém je taky to, že pokud se dluh do nějaké doby nevyrovná, WooGies upozorňuje dlužníky přímo do mailu tak dlouho, než mají zase čistý štít. Vy tak dostanete svoje peníze zpátky, aniž byste museli Aničku nebo Pepu z vedlejšího pokoje neustále uhánět. Dalším velkým problémem společných bytů bývá často pořádek. Nebo spíš nepořádek. Systém „když je to špinavé, někdo z nás tologicky hned umyje“ většinou nefunguje ani ve výhradně holčičích bytech, natož těch ostatních. Často nefunguje ani systém „budeme se nějak střídat,třeba po týdnu nebo po dvou“ – střídat se totiž prostě nebudete, ať si nazačátku slíbíte cokoliv. Na chodbách v panelácích také mají papírová kolečka, která se neúprosně otáčí a říkají, že v sudém týdnu vytírají společnou chodbu Novákovi a v lichém týdnu Bartákovi, protože kdyby to bylo najejich vzájemné domluvě, nikdy by se nevytřelo nic. I na tento problém aplikace WooGies pamatuje, má totiž funkci „plánovač úkolů“, pomocí které si spolubydlící můžou úkoly rozdělit a budou mít jasno, že ten dělá tohle a ten zase ono a že v příštím týdnu tobude naopak. A když se potom nějakou náááhodou stane, že je přece jen toumyvadlo špinavé jak blázen, všichni vědí, u koho si kdy můžou stěžovat.

WooGies vám pomůžou nejít si po krku

"WooGies majív současné době přes tisíc aktivních uživatelů, kteří se s námi rádidělí i o své dojmy, tipy a další nápady, jak aplikaci vylepšit. Ta jemomentálně dostupná jak přes počítač, tak i na mobilu, a proto do ní můžete svénákupy zadávat už třeba ve frontě na pokladnu a úkoly pak kontrolovat po cestědomů,“ říká Alexandra Štellmachová z týmu studentů, který za WooGiesstojí.

Do budoucna má prýtým velké plány, ať už jde o offline verzi aplikace, rozšíření WooGies i dozahraničí, nebo možnost nákupu přes aplikaci a doručení až ke dveřím. Jen si topředstavte – toaletní papír objednáváte s donáškou až do domu přesněv tom okamžiku, kdy zíráte na prázdnou ruličku a máte chuť zabít koleguKarla, který měl zásoby tenhle týden na starosti.

Hlavně to nevzdávejte

Nový semestr je teprve na začátku a spousta prváků (a nejen jich) začíná pozvolna řešit všechny ty nepříjemnosti spojené se zabydlováním. Někdo možná není zvyklý spát v pokoji ještě s dalším ilidmi, takže ho budí každé vrtění, chrápání nebo svícení lampičkou dlouho do noci. Někdo se naopak dlouho do noci učí nebo čte a nedokáže si vysvětlit, jakto že to jeho spolubydlící nedělá a proč mu za to ještě nadává. Ale věřte tomu,že nic není tak strašné, jak to na začátku vypadá. Všichni si postupně najdete systém ve spolubydlení i v učení. S tím prvním vám můžou pomoct WooGies, v tom druhém se musíte spolehnout sami na sebe.

Text: Tereza Kramplová

Foto: oficial, freeimages.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější