Český bábel (Bára Procházková, Michal Komárek)
Týdeník Respekt uveřejnil na svých webových stránkách rozsáhlý materiál o Češích a cizích jazycích. Problémy s angličtinou mají podle odborníků na lidské zdroje i lidé s vysokoškolským diplomem, nejčastěji z VŠE. „Naše školy nejsou schopné připravit žáky a studenty na to, aby v cizím jazyce komunikovali, aby jim byl k něčemu užitečný. Stále jsme spíš přeborníci v soutěži o koncovky minulých časů.“ Na školách se učí hlavně gramatika, neklade se až takový důraz na praktické použití. Mnohem lépe s jazykovou výchovou jsou na tom například v Polsku nebo Rumunsku: „Jsou ochotni víc investovat do toho, aby se dostali do světa, aby třeba utekli chudobě u nich doma. My si tady žijeme pořád příliš dobře, jsme líní, nemáme velkou potřebu vyrážet někam do světa.“
Studenta: I'm on the Headway to hell..
Hledáte lékařská tajemství? Zkuste facebook.
Britský týdeník New Scientist uveřejnil výsledky průzkumu, který vyšel v publikaci Journal of the American Medical Association. Z něj vyplývá, že asi 13 procent amerických zdravotnických škol zaznamenalo, že jejich studenti uveřejnili na blozích nebo sociálních sítích citlivé informace o pacientech. Medici sice neprozradili konkrétní jména, ale publikovali natolik podrobné informace o zdravotním stavu či nemocnicích, že by pro pacienty nebo jejich rodinné příslušníky nebylo těžké odvodit, o koho se jedná.
Studenta: Zkontrolujte si profil svého urologa nebo gynekologa.
Univerzita zdarma a do kapsy pomocí iTunes U(Lukáš Gregor)
Služba iTunes U (Univesities) umožňuje svým uživatelům studovat trochu jinak. Pomocí této aplikace si do svého počítače nebo iPhonu můžete stáhnout více než 200 000 zvukových i audiovizuálních souborů, které vzešly z dílen desítek univerzit z celého světa. Nabídka je přehledně členěna do kategorií – od umění přes architekturu až po historii. Mezi soubory najdete záznamy z přednášek nebo i samostatné vzdělávací pořady z TV. To nejlepší nakonec: vše je zdarma. Článek vyšel na www.radiotv.cz.
Studenta: Přednášky na státních školách jsou také zdarma :)
Projekt Gaydar (Carolyn Y. Johnson)
V americkém deníku Boston Globe upozorňují na nový vynález studentů z MIT (Massachusetts Institute of Technology) takzvaný “Gaydar”. Univerzitní projekt prý dokáže podle přátel z profilu na facebooku určit, jestli je jeho majitel homosexuál. Podle slov svých tvůrců je program, který vznikl jako seminární práce do školy, velmi přesný hlavně u uživatelů mužského pohlaví. Zpráva rozvířila už stokrát omleté téma o ztrátě soukromí na sociálních sítích.
Studenta: Že bychom konečně u některých "celebrit" jejich orientaci přestali věštit z koule? :-)
Připravila: Míša Raková