Můžete projekt, který na vaší škole pomáháte realizovat, blíže představit?
Projekt se nazývá „Připoj se a daruješ život“ a věnuje se otázce dobrovolnému dárcovství kostní dřeně, respektive krvetvorných buněk, a dárcovství krve. Hlavním cílem je zvýšení povědomí o možnostech dárcovství a rozšíření registru nepříbuzných dárců.
Jaké akce v rámci projektu probíhají?
Pokud se jedná o dárcovství kostní dřeně, tak zde spolupracujeme s Českým registrem dárců krvetvorných buněk při Institutu Klinické a Experimentální Medicíny v Praze. Společně jsme uspořádali dvě informační přednášky na půdě Technické univerzity v Liberci, kde se studenti seznámili s celým procesem dárcovství, dozvěděli se, jaké podmínky pro vstup do registru musí splňovat, a dostali odpovědi na své dotazy přímo od odborníků. Následně jsme spustili elektronický formulář pro přihlašování k samotnému zápisu do registru dárců. Při zápisu nám vyšel registr velice vstříc, díky mobilnímu odběrovému týmu bylo možné zájemce testovat a zapsat přímo na univerzitě. Co se týče dárcovství krve, tak zde chystáme spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec. Projekt jsme propagovali a propagujeme prostřednictvím webových stránek projektu http://darce.sutul.cz.
Podporuje vaši iniciativu univerzita?
Technická univerzita v Liberci v čele s panem rektorem nám vyšla vstříc ve všech našich aktivitách. Stejně tomu bylo i v této kampani. Konkrétně musíme velice poděkovat za vytvoření grafiky projektu, financování kampaně a poskytnutí prostor. Dále bylo v době konání informačních přednášek uděleno rektorské volno, aby se mohl každý zájemce z řad studentů i zaměstnanců zúčastnit. Pro uskutečnění zápisu a kontrolních odběrů jsme mohli využít zázemí našeho Ústavu zdravotnických studií, který splňuje nutné sterilní podmínky.
Z jakých zdrojů získáváte prostředky na uspořádání takové iniciativy?
Naše organizace získává prostředky na projekty z vlastní výdělečné činnosti a příspěvků od univerzity. Tento projekt byl však zcela pokryt z daru od pana rektora.
Má vaše iniciativa úspěch?
Troufnu si tvrdit, že ano. Mluví za to i zájem, který studenti projevili a projevují. V obou uplynulých ročnících nám přednášky navštívilo vždy kolem 230 studentů. Podle informací, které nám registr poskytl, tak v loňském roce se nám podařilo získat 74 nových dárců a letos máme prozatím potvrzeno 37 osob. Nicméně ještě čekáme mírný nárůst, takže těžko předjímat. Stejně jako loňský rok se studenti nechodí zapisovat pouze v den zápisu na univerzitě, ale ještě několik dní dochází do místní nemocnice nebo se individuálně domlouvají s pražským registrem.
Můžete představit tým, který se projektu věnuje?
Na přípravě tohoto projektu se aktivně podílí tři lidé a další členové naší organizace pak pomáhají s propagací. Vedoucím projektu jsem já. Studuji netkané textilie a nanomateriály na Fakultě textilní a mou náplní práce na projektu je, aby vše proběhlo tak jak má a na nic podstatného se nezapomnělo. Hlídám termíny, sháním finance a věnuji se vnitřní komunikaci s univerzitou.
Pak zde máme Katku, studentku podnikové ekonomiky se zaměřením na mezinárodní obchod na Ekonomické fakultě. Ta je zodpovědná za komunikaci s partnery a je takovým mým supervizorem. A nakonec Dan, student pedagogiky volného času na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické. Náš dvorní grafik, správce webu, tiskový mluvčí a má pravá ruka, když nemohu být v jednu chvíli na dvou místech zároveň.
Co vám práce na projektu přináší?
Pro mě konkrétně je to pocit, že můžu nějak pomoci druhým. Také jsem se dostal do prvního přímého kontaktu s médii, která se o tento projekt velice zajímala. Nám všem pak tato práce přinesla další zkušenosti s organizací a propagací většího projektu a nedílnou součásti byla rovněž týmová práce, bez které by se žádný projekt neuskutečnil.
Text: Lola Kajtmanová