Studenti: Prokalíme všechny prachy...

Studenti: Prokalíme všechny prachy...

Znáte to – ráno po kalbě, poté co zaopatříte sebe, svůj vnitřek i zevnějšek, musí přijít TEN okamžik. Snažíte se ho co nejvíc oddálit, ale nakonec to stejně udělat musíte. Kouknout se do peněženky a spočítat si, kolik jste zase včera prokalili.

„Já jsem to teď počítal a ročně utratím po hospodách asi 150 tisíc,“ řekl mi nedávno kamarád a já si myslela, že si ze mě dělá srandu. Nechtělo se mi tomu věřit, ale když to rozpočítal na jednotlivé položky, už mi to nepřipadalo tak nepředstavitelné.

Dejme tomu, že průměrně vypije 5 piv denně, to je něco přes přes 1 800 piv ročně. Při ceně 24 korun za pivo to dělá nějakých 43 000 korun. A panáky – vypije prý průměrně 10 za týden (přes 500 ročně), kdyby stál jeden 40 korun, tak to je nějakých 20 000 Kč. K tomu cigára: zhruba pět krabiček týdně (Davidoffky za 84 korun za krabičku) dělají necelých 22 000 korun. Skoro každý den si dá jedno jídlo za stovku a je na dalších 30 tisících. Plus sem tam pozve svojí holku a má utracíno. Teď už to nevypadá jako takový extrém. Ale všechny peníze, co si vydělá na brigádách, utratí v hospodách.

Tak kolik utratí průměrný student?

Roli hraje hned několik různých faktorů. Záleží rozhodně na typu akce – jinak zaplatíte za jedno pivo po škole a jinak za celý večer na maturitním plese v Lucerně. Nebo na tom,  jestli jste kluk nebo holka (předpokládá se, že ty vypijou méně). Mé okolí se shodlo, že za průměrnou pařbu v hudebním klubu nebo na diskotéce (v Praze) utratí zhruba pětistovku. Pokud padnou i nějaké koktejly, cigárka nebo se platí za vstup, většinou se dá vejít do tisícovky (někdy i s taxíkem, pokud nebydlíte zrovna daleko od centra).

Tipy: Kde se dá ušetřit

Dívky to mají jednoduché – pokud jim to není proti srsti, dokážou proplout večerem bez toho, aby zaplatily jediné pití, zkrátka se nechají pozvat. Jsou dokonce i takové, které pravidelně vyráží na akci se stovkou v peněžence, kterou často ani neutratí.

Slevové akce – často mívají v klubech vždy jeden den v týdnu slevu na nějaký oblíbený nápoj, např. v brněnském clubu Caribic mívají ve středu všechny koktejly za 60,- a panáky tequily nebo vodky za 25,- . Nebo v Ostravě v Kamikaze stačí zaplatit vstup (kluci 350,- a holky 250,-), a pak už jsou všechny drinky zdarma.

Věrnostní bonusy – na Facebooku se vyplatí přidat ke skupině clubu Prdel (Žitná 4, Praha), stanete se tak automaticky jejich VIP členem, tzn. neplatíte vstupy na akce a sem tam dostanete welcome drink. Anebo vyražte s ISIC kartou v lednu do El Mágica, nemusíte platit vstupné. Podobné výhody v klubech ve vašem městě najdete rychlou rešerší na googlu a facebooku téměř jistě.

Místo vína střik – většinou se vyplatí si vínko trochu zředit, nejen, že se po tom pomaleji opíjí, ale dá se na tom pár korun ušetřit.

Stát se VIP klientem taxi služby – Speedcars nabízí mobilní aplikaci, přes kterou si můžete objednat odvoz po Praze jenom za 17 Kč/km. Nebo se staňte jejich fanouškem na Facebooku (každý den zveřejní tajné heslo, které když řeknete operátorce, tak máte taky zvýhodněné jízdné.)

A co vy – kolik utratíte za zábavu v hospodě nebo clubu? Máte vlastní tipy, jak ušetřit?

Míša Raková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější