Studenti kritizují menzy na UK. Jídlo je prý drahé a nedobré

Studenti kritizují menzy na UK. Jídlo je prý drahé a nedobré

Na začátku října začali studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze protestovat proti špatné stravě v menzách vzhledem k její vysoké ceně. Nezůstali v tom dlouho sami a později se k nim přidali další fakulty, se kterými sepsali petici. Apelují na vedení Kolejí a Menz (KaM) UK, aby tento problém řešili. Loni v záři došlo ke změně ředitele KaM, údajně došlo i ke změně k lepšímu, ale pořád to podle slov studentů není dostačující. 

Ceny za jídlo přijdou studentům vzhledem k jeho kvalitě vysoké. Hlavní jídlo s čajem (někdy i polévkou) stojí v průměru 65 Kč, z toho jde přibližně 20korunový příspěvek na dotaci škole od státu. Ve finále by mělo mít podávané jídlo hodnotu asi 85 Kč, to je cena, za kterou už se dá koupit chutný oběd v hospodě nebo v restauraci (v poledním menu).

Přesto to není ten hlavní bod jejich petice. Přáli by si spíš víc salátů, dezertů a různých nápojů, například kávu (zmínili i pivo). Nabídka se sice za ten rok opravdu rozšířila, ale za všechny tyto položky si musí studenti připlácet. Menzy se tak navzdory nevalné kvalitě nabízeného jídla stávají tak trochu luxusem.

V rámci této iniciativy vznikly také webové stránky www.transparentnimenzy.cz, kde jsou v petici vypsány všechny požadavky na změny. Můžete ji tam také on-line podepsat, od května ji svým podpisem stvrdilo skoro 800 nespokojených studentů.  Další funkcí webu je možnost hodnocení kterékoliv menzy UK.  Na žebříčku nejlépe hodnocených je menza na Albertově, hned za ní má nejčastěji dobré známky menza Troja v Pátkově ulici 3 v Libni a menza Sport v ulici José Martího 31 na Praze 6. Paradoxně poslední dvě menzy se umisťují na předních příčkách i nejhůře hodnocených menz, takže asi záleží na tom, jaký mají zrovna kuchařky den.

Zdroj: Vyvarovna.com
Zdroj: Vyvarovna.com Foto: Studenta

Ne všude stojí menzy za pendrek

Vypadá to, že tento problém se týká hlavně Univerzity Karlovy. Ptali jsme se také v žižkovské menze na VŠE v Praze a podle referencí studentky Sandry mají denně na výběr až z dvaceti jídel, zároveň dbají i na zdravou výživu. Menza ekonomů nabízí i takové pochutiny jako hamburgery, panini nebo gyros. K pití nabízí i různé mošty. To vše za „fajn ceny“.  Někde to zkrátka funguje dobře, ale musíme brát v potaz, že menz na UK je podstatně víc a kvalita se asi jaksi „poděli“ mezi ně.

Jaké jsou menzy ve vašem městě? Napiště nám do diskuse....

Jaké jsou alternativy?

Může se zdát, že si studenti pořád jenom stěžují, ale doopravdy si hledají alternativy všude možně. Jsou tu vlastně dvě možnosti. Vařit si doma (event. na koleji) nebo najít podniky, kde se dá stravovat lépe za podobné peníze.

Můžou buď hledat sami, nebo se inspirovat na internetu. Vznikly totiž projekty jako je www.vyvarovna.com (recenze menz a jídelen všeho druhu) nebo www.stopstudentskestave.cz, které můžete sledovat i na Facebooku. Jedná se o foodblogy, kde si přijde na své jak gurmán, tak člověk, který potřebuje rychle a levně mezi přednáškami něco ukuchtit. Kromě toho tu blogerky recenzují nejrůznější restaurace a hospody, takže si opravdu vyberete.

Zdroj: stopstudentskestrave.cz
Zdroj: stopstudentskestrave.cz Foto: Studenta

Náš tip:

Kolikrát by si studenti rádi něco navařili doma, ale je problém si to vzít do školy. Není kam to uložit ani kde ohřát. Možná by nebylo od věci prosadit na každé fakultě studentskou kuchyňku, kde bude velká lednice, mikrovlnka a třeba i kávovar. Příspěvky státu by byly možná mnohem užitečnější tady, než v menzách, kde se na jídle vůbec neodrazí.

Text: Ekaterina Tkachenko

Foto: koláž z fotek z webů Vývařovna a Stop studentské stravě

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější