Menza
Většina menz v Praze nabízí za cenu kolem 30 – 40 korun za porci velmi slušný standard. Za tak málo peněz se jinde prostě tak dobře nenajíte. Kromě hlavních jídel tu za pár korun můžete doplnit své menu ještě o polévku, případně i salát nebo dezert. Čaj bývá k jídlu zdarma a to slazený i hořký.
Oběd v menze? Horor, ale za málo peněz!
Kromě klasických menz některé školy nabízí i menzy speciální – italské, vegetariánské nebo dietní (na ty ale potřebujete potvrzení od doktora). Za jídlo si sice připlatíte, ale kromě zpravidla lepší chuti za své peníze dostanete i větší komfort v podobě kultury stolování. Což je mimochodem další důvod, proč se mnoho studentů menze vyhýbá. „Nesnáším to tam, je to tam jako v králíkárně. Neznámí lidé sedí vedle sebe jen několik centimetrů a fronta čekajících ti doslova civí do talíře. Byla jsem tam asi třikrát a už nikdy víc,“ říká studentka magisterského cyklu Mediálních studií Tereza. Menzy nabízí i balíčky na snídani nebo malou večeři za cca 15 korun – pokud se tedy pro ni rozhodnete, vystačíte si na celý měsíc s náklady na jídlo v menze do tisícikoruny. K tomu ještě připočítejte pár menších nákupů jídla domů podle vlastní chuti.
Polední menu v restauraci
Samozřejmě více utratíte, budete-li pravidelně chodit jíst do restaurace. Ceny i kvalita poledních menu se hospoda od hospody hodně liší. Někde dostanete za 60 korun dobrou porci nějakého tradičního českého jídla i s polévkou. Jinde vás malá oschlá porce vyjde i na stokorunu a v tu chvíli budete litovat, že jste nešli raději do menzy. Výběr je téměř neomezený, poraďte se s někým starším, kde je v okolí vaší školy dobrá restaurace. Průměrně ale zaplatíte za menu s polévkou a jedním pitím kolem stovky – měsíční náklady (bez víkendů) vám tak oproti menze vyrostou na dvojnásobek a to jen za obědy. Když si k tomu připočítáte další stovku za snídani a večeři, jste na čtyřech tisících. A to už je hodně velký rozdíl.
Míša Raková