Kromě nepříjemných pocitů studu při odevzdávání spermatu má ale dárcovství také několik neopominutelných pozitivních stránek. Jedním z lákadel může být například finanční odměna, která by jistě obohatila nejeden studentský život. A potom, jen pomyslete na ten krásný pocit, který vás zaplaví, když si uvědomíte, že jste pomohli někomu, kdo neměl v životě takové štěstí jako vy! Na téma dárcovství pohlavních buněk jsme hovořili s doc. MUDr. T. Mardešićem, CSc., vedoucím lékařem Sanatoria Pronatal v Praze 4.
Jaká kritéria musí dárce spermatu splňovat?
Dárcovství je upraveno zákonem – jednak je nastavena věková hranice dárců: u muže je ta horní 40 let, spodní potom dána plnoletostí, tj. 18 let. Zákon také říká, že musíme příjemcům zaručit, že s použitím pohlavních buněk jim nehrozí žádné rozpoznatelné riziko. První, co u muže potřebujeme vědět, je, že má spermiogram takový, abychom o něm jako o dárci vůbec uvažovali. Takže pokud by někdo chtěl darovat spermie – a dárce my určitě potřebujeme a vítáme – je nejlepší, aby nám napsal na naši mailovou adresu, že má zájem o dárcovství spermií. My zařídíme vyšetření spermiogramu u nás v andrologické laboratoři. Pokud bude spermiogram v pořádku, hned se mu odebere krev na sexuálně přenosné choroby, abychom věděli, že tohle je v pořádku. Zařídí se genetické vyšetření, následně urologické vyšetření a pak už se může stát dárcem.
O odběru pohlavních buněk kolují různé fámy, které leckdy téměř nahánějí strach. Jak tedy celý proces ve skutečnosti probíhá?
Je zásadní rozdíl mezi odběrem spermií a vajíček. Zatímco obecně dárcovství spermií je záležitost pro dárce v podstatě bez jakýchkoli zdravotních rizik, dárcovství vajíček je záležitost mnohem složitější a náročnější spojená s jistými zdravotními riziky. Pokud budeme mluvit o spermiích, je aspoň u nás, pokud vím, na většině pracovišť v těsné blízkosti nebo jako součást laboratoří místnost pro pány. Tam ten muž-potenciální dárce přijde a masturbací se spermie získají. Pokud muž chce, může si tam vzít s sebou svoji partnerku, to už je úplně jedno, jakým způsobem toho dosáhne. Spermie potom předá do laboratoře a tím to pro něj končí. Nejméně tři dny před tím, než odevzdá dávku spermií, by však neměl mít pohlavní styk.
Co se se spermiemi děje potom?
U mužů lze při dárcovství postupovat dvěma cestami: první je, že pakliže jsou všechny nálezy v pořádku, daruje muž spermie, a pokud je vyšetřen klasickými serologickými testy na infekční choroby, spermie mu jsou zamraženy na šest měsíců. Po půl roce musí být opakovaně vyšetřen a znova otestován, a teprve jsou-li výsledky opakovaně v normě, je možno spermie použít k dárcovství. Pokud se k otestování dárce použijí metody založené na technice PCR, tzn. že se přímo detekuje genetická informace virů, nemusí se čekat šest měsíců a je možno použít spermie bez karanténní lhůty, protože máme jistotu, že muž není nositelem některého z těchto virů.
Kolik dávek spermií se celkově odebírá?
U spermií hovoříme o stamiliónech spermií, takže se většinou z jednoho odběru udělá větší počet dávek od toho konkrétního dárce. Dárce potom může přijít na odběr opakovaně – žádná centrální databáze dárců neexistuje. Nicméně kliniky si to potom hlídají – když už je úspěšně použito hodně spermií od jednoho dárce, vyřadí ho.
Jak dlouho spermie vydrží?
Spermie se skladují zamrazené v tekutém dusíku, a jakmile jsou zamraženy, jejich kvalita se vlastně vůbec nemění. To se týká jak spermií, tak embryí, tak případně vajíček. Je úplně jedno, jestli jsou ty tkáně zamražené hodinu, týden, měsíc, rok nebo pět let. Máme tu například pacientky, které si u nás zamrazily embrya – absolvovaly mimotělní oplodnění, otěhotněly, porodily a po deseti letech si přišly pro zamražené embryo, otěhotněly podruhé a porodily de facto dvojče původního odběru - jen o deset let mladší. Takže s tím není problém.
Jakým způsobem je dárce pro příjemkyni vybírán a co všechno se o něm dozví?
Dárcovství je ze zákona anonymní, takže se nesmí dozvědět nic, co by mohlo nějakým způsobem pomoci identifikovat dárce, takže žádné osobní údaje. Příjemkyně se často ptají, jestli se měří například IQ dárců, ale to se samozřejmě nedělá. Můžeme ale příjemkyni sdělit, že je dárce vysokoškolák. O ty je mimochodem největší zájem. Jinak se snažíme vybrat dárce tak, aby byl co nejvíce podobný budoucímu otci dítěte, takže barva vlasů, výška, váha aby zhruba odpovídaly.
Atraktivní stránkou dárcovství je jistě také finanční odměna…
Dárcovství je sice ze zákona bezplatné, ale dárci samozřejmě přísluší náhrada nákladů s procesem spojených. U nás si dárce přijde na dva tisíce korun.
Dárcovství spermií není tedy veskrze nijak složitým či rizikovým procesem – děláte v podstatě totéž, co každý den, jen na jiném místě. Zdarma vás vyšetří na veškeré možné a nemožné choroby a také zjistí, jak jste na tom s kvalitou materiálu – pokud uspějete, bude o vás velký zájem. A nakonec neexistuje mnoho situací, kdy můžete masturbací změnit někomu život – a ještě za to dostat slušně zaplaceno.
Autor: Martina Pospíšilová
foto laboratoře: Nina Bumbálková | www.nina-b.cz