Jak se utvářel váš úspěšný tým?
Lukáš Černo: Náš tým se začal tvořit už dlouho před začátkem samotného národního kola. Katka Sabová, já a Tomáš Doležal jsme totiž v průběhu studia spolupracovali na několika školních i mimoškolních projektech, ale spojoval nás i zájem o consulting, který vyústil v rozhodnutí založit studentskou organizaci zaměřenou na tuto oblast a zejména na přípravu studentů na řešení případových studií. Jelikož naše spolupráce fungovala dobře, vyhledávali jsme další příležitosti, při kterých bychom využili naši sehranost.
Miroslav Šála: A já jsem byl přizván do čtveřice, abych svými vlastnostmi a dovednostmi tým vybalancoval.
Jak jste se na soutěž připravovali? Sehrávali jste se jako tým?
Lukáš Černo: Na samotnou soutěž jsme se cíleně nepřipravovali. Společně jsme však vyhledávali příležitosti, jak se líp sehrát, například účastí v jiných soutěžích, které KICC předcházely.
Miroslav Šála: Pro národní kolo jsme si hlavně ujasnili role v týmu a časování. Intenzivně jsme se připravovali až na kolo mezinárodní.
KPMG International Case Competition probíhá ve dvou kolech – národním a mezinárodním. Registrace do soutěže odstartovala na webu KPMG Česká republika začátkem listopadu a končí 31. ledna 2013. V pondělí 4. února 2013 v Brně a o dva dny později v Praze pak porota vybere soutěžní týmy, které se o týden později představí v národním kole. Jeho vítězové budou 2. až 5. dubna 2013 reprezentovat Českou republiku v kole mezinárodním, které se bude tentokrát konat v Madridu.
Co bylo vaší největší devizou v národním kole?
Lukáš Černo: Určitě to, že jsme se vzájemně poměrně dobře znali a věděli jsme, co můžeme jeden od druhého očekávat. Šli jsme tedy do soutěže s jasnou představou, jakou roli bude každý z nás v týmu zastávat.
Miroslav Šála: Schopnost obhájit doporučení, která jsme společně vymysleli, a pohoda, se kterou jsme šli do finální prezentace.
Po úspěšném postupu do mezinárodního kola vás čekalo zadání další případové studie. Překvapilo vás něčím, lišilo se od kola národního?
Lukáš Černo: Z mého pohledu se formát případových studií v mezinárodním kole zásadně nelišil od formátu kola národního. Nemyslím si proto, že by nás zadání případové studie v mezinárodním kole něčím překvapilo.
Miroslav Šála: Mě pozitivně překvapilo, že první případovka byla z oblasti internetového byznysu. Případovou studii pro tak inovativní odvětví jsem do té doby neřešil.
Co bylo na samotné soutěži nejtěžší?
Lukáš Černo: Nejtěžší bylo rychle se zorientovat v zadání případových studií, které měly standardně rozsah několik desítek stránek, a pracovat tak, abychom zbytečně neztráceli čas.
Miroslav Šála: Určitě souhlasím – pracovat rychle a zároveň opravdu kvalitně: zpracovat samotnou studii a zároveň připravit její přesvědčivou prezentaci v krátkém čase je výzva.
A co konkurenční týmy, jak jste je vnímali?
Lukáš Černo: Překvapilo mě, že národní kola KICC mají v různých zemích odlišný formát, a tak v mezinárodním kole byly i týmy, jejichž členové spolu soutěžili poprvé až v Hongkongu. Nejvíc mě však zaujaly týmy z Asie, u nichž bylo patrné, že byly na soutěž perfektně připraveny, což se nakonec prokázalo i v jejím finále.
Miroslav Šála: Myslím, že převládal vzájemný respekt.
Co vám účast v soutěži přinesla?
Lukáš Černo: Lépe jsem pochopil, jak by měla úspěšně fungovat efektivní týmová práce a jak přesvědčivě prezentovat výsledky našich analýz. Zároveň jsem měl možnost poznat mnohé zajímavé lidí nejen z řad soutěžících, ale i ze samotné KPMG, a navázat tak cenné kontakty.
Miroslav Šála: Nezapomenutelné zážitky především z Hongkongu a Pekingu, skvělou týmovou zkušenost a obohacení mého CV.
Mirek to již nakousnul, takže co samotný Hongkong? Jak vás zaujal?
Lukáš Černo: Hongkong byl jedním slovem úchvatný.
Miroslav Šála: Krásné město – nikdy nezapomenu na noční pohled z Dragon Peak na centrum.
foto: KPMG