Šest mýtů o práci auditora

Šest mýtů o práci auditora

Nudná, monotónní práce, čísla, kam se podíváte, přesčasy a těžké hledání projevů sympatie. O práci auditorů lze zaslechnout leccos. Někdy nejde o moc hezké věci. Šest nejčastějších mýtů vyvrací pětice mladých auditorů ze společnosti KPMG. Cestují a rozhodně se při auditování nenudí – práce je může zavést třeba i do zlatého dolu.

1) Přesčasy aneb do práce se spacákem

Víte, co si auditor říká v pondělí? Už jenom jednou se vyspím a bude víkend! Tento vtip poměrně dobře vystihuje jeden z nejčastějších mýtů o práci auditorů. Tedy že pracují takříkajíc „od nevidím do nevidím“. Na pravou míru ho uvádí David Meričko: „Ve skutečnosti to tak hrozné není. Je sice pravda, že během práce na některých zakázkách se občas v kanceláři sedí déle – několikrát se mi dokonce poštěstilo večeřet u pracovního stolu. Stává se to však opravdu výjimečně a rozhodně neplatí, že by auditor každý týden nasbíral několik hodin přesčasů.“

2) Auditor je vlastně účetní

„Zřejmě nic by nemohlo být dál od pravdy,“ říká k tomuto mýtu další auditor z KPMG Honza Vostatek. „Kamarádi si o mně sice myslí, že jsem účetní a řeším faktury, mojí prací je ale především kontrolovat a ověřovat, co je zaúčtováno. Sám neúčtuji vůbec nic. Někdy se cítím i jako právník, na našem oddělení třeba připravujeme i poměrně rozsáhlé reporty na Českou národní banku, a každý paragraf je tak naprosto klíčový pro naše závěry.“ Jde prostě o mix povolání –

Honza se občas ocitá jako zkušenější člen týmu i v pozici projektového manažera. „Já vím, pane auditore, já tam mám rozdíl na mzdách asi 37 korun, ale nebojte, já to do zítra najdu.“ To je jedna z vět, kterou auditor občas slýchává, i když nerad.

Proč? „Audit je spíš taková systémová a logická kontrola na určité hladině významnosti. Na kontrolu ročního účetnictví máme obvykle týden, do detailu tak zkrátka úplně jít nemůžeme,“ vysvětluje Honzův kolega Kuba Jaroš. Spíše než 37 korun rozdílu je tedy třeba řešit následující: Nebudete vyplácet v příštím roce odstupné zaměstnancům, kteří odešli letos? V tom případě by totiž bylo nutné vytvořit rezervu… A co rezerva na nevybranou dovolenou, zaměstnanecké bonusy nebo na zaměstnanecké akcie? V těchto oblastech mohou být chyby až v řádu milionů – prostor na řešení korunových rozdílů.

Sledujte juniory KPM G na blogu Zpodpalubí

Kolik času tráví mimo kancelář? Jak stihnout školu a prestižní zaměstnání najednou? O všem, co by vás okolo práce v KPM G zajímalo, píšou ze svého úhlu pohledu mladí auditoři, daňaři i konzultanti jedné z největších poradenských firem v Česku. Sledujte blog www.zpodpalubi.cz.

Volná místa najdete na www.pribehzacina.cz.

3) Auditor spí jen v kanceláři

Tento mýtus vyvrací auditor Jirka Bouzek: „Pamatuji se, jak se mě při vstupním pohovoru ptali, jestli stojím o kancelářskou práci – pokud ano, práce v auditu nebude to pravé… Jako auditoři poznáváme business našich klientů, jezdíme mimo Prahu a občas i mimo republiku. Měl jsem možnost navštívit třeba montovnu trolejbusů, továrnu na autorádia nebo televize, chemičku, výrobní linku na chipsy, elektrárnu, laboratoře, a dokonce i zlatý důl. Míst, kam se auditor podívá, je opravdu mnoho.“

Nedostupné nejsou pro auditory ani mezinárodní stáže, třeba v případě Jiřího Bouzka dvouleté sbírání zkušeností na Novém Zélandě (pozn. red. – o tom jsme psali zde). „Člověk jen musí mít chuť na sobě pracovat, podávat dobré pracovní výkony, umět samozřejmě dobře jazyk, a hlavně ve chvíli, kdy přijde nabídka stáže, mít odvahu vykročit do neznáma,“ doplňuje k tomu Bouzek.

4) Nic než nuda

Možná by se mohlo zdát, že tato profese je jen o číslech, monotónní a nudná. Že tomu tak není, vysvětluje auditor Jirka Linert: „Ano, každý týden děláme v podstatě to samé, ale stejné nám to nepřijde, protože pokaždé je něco trochu jinak. Čísla, a hlavně lidi a jejich příběhy, místa, produkty nebo samotný formát podkladů. Žádné dvě společnosti nejsou totožné, auditoři to v číslech vidí…“ Za svých studijních let se prý občas nudil a teprve stáž v oddělení auditu ho z nudy vytrhla. Co pracuje v KPMG, nemá prostor pro nicnedělání. „Práce mi utíká rychleji než kdykoli předtím.

Ověřování, interně tomu říkáme testování, si často vyžádá hodně práce v krátkém čase, občas tedy pociťuji relativitu času,“ dodává Linert.

Foto: Studenta

5) Čísla, všude samá čísla

Audit rozhodně není jen o číslech, i když se jim vyhnout nejde. „Kdybych měl rozdělit svůj průměrný den, tak osobní schůzky s klienty, maily a telefonování mi zaberou dobré tři hodiny,“ popisuje Honza Vostatek. „Další dvě hodiny pak trávím prací se svým týmem, kdy řešíme, jak některé položky auditovat. Ve zbytku času se snažím dohnat svou vlastní práci…“

6) Audit je zlo, auditora nemá nikdo rád

Vztah auditora a klienta je velice specifický. Povinností auditora je auditovanou společnost důkladně prověřit, zároveň ale je daná společnost klientem, za kontrolu platí a auditor poskytuje společnosti službu. „Jde o to, správně vybalancovat naši určitou neodbytnost při získávání informací a dokumentace od klienta a zároveň zdvořilost a pochopení, že zaměstnanci klienta mají kromě přípravy podkladů pro audit na práci i svou obvyklou agendu. Chceme zanechat dobrý dojem. Zatím jsem se s tímto přístupem s negativní reakcí nesetkal,“ vysvětluje David Meričko.

Text: Nela Vejvodová

Foto: zpodpalubi.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější