Sekáče – jak najít skvost mezi hadry a botky mezi chleby

Sekáče – jak najít skvost mezi hadry a botky mezi chleby

Sekáče, second handy, anglická móda z druhé ruky, levný textil, ale i honosněji - vintage shopy, retro bazary aj. – pod těmito názvy se skrývá jediné. Ohýbající se věšáky ověšené tunami oblečení, které už někdo měl nebo se neprodalo. Návštěva second handů by ale měla patřit do diáře každé ženy – té, která „to řeší“, i té, která „to neřeší“, jestli mi rozumíte.

Second handy jsou nekonečně hlubokou studnicí inspirace. Inspirace k těm nejoriginálnějším outfitům, které můžete fotit na svůj blogísek, nebo k outfitům takzvaně na hastroše či bezdomovce. Abyste ulovili zajímavé kousky, které zaručeně budete mít jediná/jediný, musíte občas protrpět dlouhé štrachání, přehrabování, přehazování či padání věcí z ramínek. Výsledek ale stojí za to.

Čtyři druhy na výběr

Některé obchody nabízejí opravdu jen kousky, které jsou zpět v módě nebo jsou skutečně vintage či retro, tedy ve stále skvělém a atraktivním stavu. Často zde natrefíte i na staré Armani jeansy, broušené kožené kabely, botičky jak ukradené z botníku Marilyn Monroe, nebo nepoužité manžetové knoflíčky. Připravte se ale na to, že za „vintidž“ se platí. V tomhle sekáči tedy rozhodně neušetříte, ba naopak. Pak přichází mezistádium – sekáč, kde na první pohled visí samé tesilové haleny a prošlapané chleby (viz ilustrace), ale po důkladném prohrabání najdete tu košili s vázankou, která v Gantu stojí 3000 korun nebo tu kabelku s třásněmi, kterou už nikde jinde neseženete.

Foto: Studenta

Tip na sekáč

Jeden takový sekáč se nachází v Kostelci nad Vltavou. V bývalém kravíně poblíž Orlíka. Hned u vchodu si můžete opařit jazyk čokoládou z automatu, která vás neskutečně nabudí k prohledání 150 m² tohoto prostoru. Napravo jsou věci průměrně za dvacet korun, které jsou poničené, ale po přišití knoflíčku či dvou se dají považovat za zkousnutelné. Pro někoho, kdo si do rakve nesbírá všechny výtisky Elle, samozřejmě. V zadní části vedle zčernalých bot je však kontejner s kabelkami. Jedna stojí zhruba 50 korun a jsou tak neskutečně vintage a swag, že si jich nakoupíte rovnou pět. Co na tom, že si nakonec vezmete jen jednu, a to na pohřeb babičky, prostě je máte, jsou vintage, chápeš to?? A stály jen pajsku! V levé části kravína jsou pak „ty věci na lepší“. Mezi pletenými halenami, okuličkovanými svetry s logem tenisové rakety a džíny s rozkrokem pod prsama tady najdete i takové skvosty, jako vypasované sáčko, džísku Lewis, pánskou košili Mexx nebo kalhoty bez potisků, drahokamů, výšivek a elegantních nasápaných děr. Pak platíte jednoduše za kila textilu. A smlouváte.

Foto: Studenta

Třetím typem jsou takzvané hadrárny, kde je “dnes vše za 50,- “. I tady najdete pěkné kousky, ale za jejich vyčištění a úpravy pak zaplatíte zhruba stejně, jako kdybyste nakupovali ve slevách. Kam ale jinam vyrazit pro krtkovy kapsáče, bekovku, růžové umělohmotné capri, šaty s pasem nebo župan pro dědu?

Čtvrtým typem jsou pak armády spásy, kontejnery nebo igelitky u popelnic. Už se nejedná ani tak o druhou ruku, jako spíš o desátou, a nejen ruku, ale i zadek, předek, nohu, patu… Tím chci říct, že to jsou už opravdu textiloví outsideři, které můžete doma natrhat na prachovky. Ale hodí se.

Jak nakupovat?

  • Obrňte se trpělivostí, vyhraňte si čas.
  • Vyhlídněte si second hand, který za to stojí.
  • Obhlédněte jejich facebookové stránky (je zaručené, že ty second handy, které stránky mají, budou patřit mezi ty „lepší“).
  • Nikdy nechoďte do sekáče „zabít čas“, budete zuřivě brát všechno do ruky, až nebudete vědět, co se svým životem.
  • Nehledejte jednu konkrétní věc – protože tu nenajdete (zákon schválnosti), vtlačte si do hlavy, že jdete prostě pro „kousky“.
  • V krámu postupujte systematicky – stojany pěkně popořadě, vyhnete se lokti mezi žebry.
  • Pokud chcete ušetřit čas, rozhrnujte šatstvo jen v momentě, kdy na kůži ucítíte příjemnou látku příjemné barvy.
  • Do kabinky si nikdy neberte věci, co „nejsou špatné“, ty si totiž už nikdy nevezmete.
  • Zkoušejte si maximálně 5 věcí najednou, většinou je to totiž objektivní množství kusů, které stojí za koupi.
  • Vždy počítejte s tím, že si při čekání na kasu naberete ještě šperky a šátky minimálně za 500 korun.
  • Nikdy si v second handu nekupujte spodní prádlo, ponožky ani punčocháče – i kdyby vše bylo nové, někde to leželo už hodně dlouho.
  • Nechávejte si voňavky, které vám nesluší – budete je potřebovat na vystříkání kabelek a bot.
  • Nekupujte si chleby, ani indické kalhoty.
  • Nezapomeňte, že oblečení není vyprané, pouze středověkým způsobem ošetřené (nastříkáno nějakým hubičem myší).
  • Připravte si jednu korunu – na igelitku.
  • Pokud vyšpízujete boží sekáč, nikomu o něm neříkejte!

Text: Jana Samšuková

Foto: Aki Votrubová

p. s. Pokud nevíte, kterým botám se říká "chleby" - podívejte se na následující obrázek

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější