S pravidly Facebooku nic nenaděláme

S pravidly Facebooku nic nenaděláme

Takže jak je to s tím Facebookem? Tuto otázku jsme tento týden položili se Studentou sobě i vám. V pondělním článku vyprávěl Richard Valoušek o nástrahách Facebooku, kterými jsou hlavně zveřejňované informace. Pokud sečtete vaše profilové fotky, příspěvky a komentáře na jedné straně s počtem svých virtuálních facebookovských přátel na druhé straně, často se doberete k výsledku, který nemusí být příjemný. Pokud si totiž nehlídáte osoby, kterým potvrdíte přátelství, může se stát, že vaše budoucí tchýně na fotkách uvidí, jak se víc než kamarádsky věnujete jiní osobě než jejímu potomku. Pokud sdílíte informace se svým šéfem, s kterým ale nesdílíte stejné názory, neměli byste se zase vyjadřovat k situaci ve firmě.

Druhý článek se pak věnoval objevu Studenty, jejíž redakce přišla na to, že Facebook cenzuruje zprávy, které si mezi sebou posílají jeho uživatelé. Pokud využíváte Facebook a jeho aplikace – chat, posílání zpráv a zveřejňování svých myšlenek na Zdi, věřte, že ani jedna z nich nepovolí odeslání některého z vybraných odkazů obsahující porno stránky nebo třeba konkurenční weby. Fenomén internetové cenzury se ale týká i dalších webových mocností jako jsou Google, Yahoo a další komunitní servery.

Vše názory na Facebook a jeho úskalí i výhody se liší, zde si můžete přečíst příspěvky, jejichž pisatelé vyjádřili podle nás zajímavé názory. Pokud se i vy chcete k tématu Facebooku vyjádřit, můžete tak učinit třeba pod tímto článkem.

Rauko: Sluha nebo pan

Kamarad vzdy rikal "Pocitac musi slouzit nam, ne my pocitaci". U Facebooku je ta hranice velice sporna. Jak je zmineno v clanku, je snadne nejit pratele se kterymi byste jinak uz jen tezko nekdy promluvili. Ale stoji to za to? FC jsem pouzival jen vzacne, presto jsem se bal kdy se najde nejaky "blbec" ktery tam hodi nejakou blbou poznamku ci fotku (klidne i starou) a ja to budu muset vysvetlovat pritelkyni, nebo skutecnym pratelum. Zapnul jsem pocitac, prvni co tak jsem sel na facebook se podivat co je noveho, precetl komentare kamaradu, odklikal pozvanky do skupin a na akce a pul hodina byla v tahu. Kazdy den jsem stracel spoustu casu, nemluve o nastanosti nad spoustou spamu v mailu. Facebook prestal byt mim sluhou, ale stal se otrokarem a to jsem ho "ani moc nepouzival". Jak na tom musi byt lidi co svuj osobni zivot travi na netu? Skutecny zivot je pro ne spis ten virtualni, o pratelich ani nemluve.

Jana: Koho si pridat a koho nie?

Zasadne nepridavam rodinu ani ludi z prace. A naopak, pridavam iba ludi, ktorych aspon trochu poznam a zaujima ma ako sa maju (a snad aj ich zaujima ako sa mam ja). Tiez som si upravila bezpecnostne nastavenia a tak moju cinnost mozu vidiet iba moji priatelia alebo nikto :) Samozrejme vsak treba aj zapajat rozum do toho, co tam clovek napise alebo do akej skupiny sa prida. Nic sa nema prehanat. A na zaver, nasla som tam zaujimavu skupinu, ktora sa presne hodi k teme: Priatelia na FB nie su pokemoni, nemusis ich mat vsetkych.

Franta: Facebook je jak diktátor - má moc, posiluje ji dle své libovůle a likviduje "jiné" směry

Doufám, že pro lidi zvítězí zášť k cenzurujícím praktikám a facebook ztratí sílu, protože jinak tu tento příspěvek časem nebude ...

Připravila: Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější