Historici už jistě vědí, o čem je řeč, ostatním připomeneme – operace Anthropoid byla jedním z vrcholů českého odboje za druhé světové války. Z Anglie vyslaní parašutisté totiž spáchali atentát na říšského protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha. Během druhé světové války se nikomu jinému nepovedlo dokonat atentát na výše postaveného člověka v hierarchii Třetí říše (nad Heydrichem byli tou dobou pouze Hitler a Himmler).
Historické vnímání atentátu je trochu sporné, neboť v jeho důsledku byly nacisty zabity tisíce lidí včetně odvetných akcí v obcích Lidice a Ležáky. Režisér Sean Ellis ale vykresluje atentátníky jako hrdiny, jejichž čin vyžadoval obrovskou dávku odvahy a sebeobětování (o čemž nemůže být pochyb).
Válka a láska
Příběh sleduje z Anglie vyslané parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše a jejich kontakt s českým odbojem. Vedle spřádání plánů se oba hlavní hrdinové také zamilují, protože stále se jedná o film v hollywoodském stylu, v němž by romantika samozřejmě chybět neměla. A jak to bylo dál, už asi víte – po atentátu se parašutisté skrývali v kostele, leč odplaty ze strany Němců přesto neunikli. Ellis vypráví jejich příběh jako hrdinský epos, v jehož první části se hodně mluví a ve druhé naopak střílí.
Film tak má trochu zvláštní tempo, kdy jednotlivé poloviny působí dost odlišně a nevyváženě. Pokud se podíváte na trailer, zarazí vás ještě jedna věc – čeští herci, kteří mluví anglicky (obvykle s přízvukem), ale přitom jsou prezentováni jako Češi mluvící česky. Ve Spojených státech tohle zřejmě nechá všechny v klidu, ale na tuzemského diváka to bude působit hodně zvláštně. I na to se ale dá časem zvyknout.
Spíše pro zámoří?
V hlavních rolích se představili Cillian Murphy (Počátek, Temný rytíř) a Jamie Dornan (Padesát odstínů šedi) a především první zmiňovaný snímek herecky táhne. Naši herci jim zdatně sekundují a vidět můžete třeba Annu Geislerovou, Václava Neužila nebo Alenu Mihulovou. Stejně tak potěší i kulisy protektorátní Prahy, jež je vykreslena poměrně precizně.
Anthropoid je nevyváženým filmem, který na českého diváka působí v mnoha ohledech zvláštně. Především se ale jedná o snímek pro celosvětovou distribuci, což může řadu neduhů zakrýt. Samotné hrdinské operaci ale snímek ostudu nedělá, takže pokud jste ochotni výše zmíněné nedostatky překousnout, můžete si dvě hodiny s Američany v Čechách bez problémů užít.
Text: Mojmír Sedláček