Revoluce v učení: jak využít myšlenkové mapy nejen ke studiu

Revoluce v učení: jak využít myšlenkové mapy nejen ke studiu

Myšlenkové mapy usnadňují učení, můžete si díky nim srovnat myšlenky a vymýšlet nové nápady. Jsou jednoduchým nástrojem, který kopíruje systém uspořádání myšlenek v mozku. V mysli nejsou myšlenky nalajnované jako v sešitě, ale jsou navzájem propojené a prostorově uspořádané.

Jak se dělají myšlenkové mapy

Začněte tím, že si do středu papíru napíšete téma mapy. Ze středu vycházejí jednotlivé větve s klíčovými slovy. Čím blíže je slovo středu, tím je důležitější. Myšlenkové mapy jsou stručné, místo vět používejte jen slova, nebo stručná hesla. Jestli se chcete z mapy učit, nebo je pro vás důležitá, udělejte si ji vzhledově zajímavější. Nebojte se barev, zvýrazňování a malování obrázků. Nejlépe se čte a učí z myšlenkové mapy, se kterou si autor dostatečně vyhrál. Naštěstí existuje také spousta programů (včetně mobilních verzí), ve kterých vytvoříte grafická díla velmi snadno. Seznam svobodného i placeného softwaru je na wikipedii

Foto: Studenta

Snazší studium

Několikaset stránková skripta ke studiu moc nelákají. Místo opakovaného listování skripty stačí investovat nějaký čas do vytvoření myšlenkové mapy. Z map jsou dobře vidět souvislosti, se kterými učivo lépe pochopíte. A čemu rozumíte, to si snáze zapamatujete. Také se nemusíte nutit do čtení desítek, nebo stovek stránek textu a můžete se soustředit jen na to nejdůležitější. Je to dobrý nástroj pro ty, kterým nesedí memorování bez pochopení problému.

Stejně dobře se dají využít na prezentace, dohadování v týmu spolužáků, řešení zadaných úkolů, nebo psaní esejí.

Brainstorming - vymačkejte ze sebe něco nového

Použití map na kreativní práci vysvětlím na vytváření tohoto článku. Měl jsem sice téma článku, ale z notebooku na mě svítil jen prázdný dokument ve Wordu. Napsal jsem si tedy na papír do středu téma - „myšlenkové mapy“ a od toho udělal větve se základními otázkami, na které musím odpovědět. Ty otázky jsou to nejdůležitější, co byste si měli z tohoto článku odnést.  Na závěr jsem nastřílel několik věcí, které mě napadly, aby byl článek zajímavější. Nemusel jsem to ani dělat graficky dokonalé, jde jen o obsah.

Foto: Studenta

Když musíte vymyslet něco nového, prostě jen pište a nezastavujte se. Nemyslete na to, jestli jsou ta slova hloupost. Hodnotit své nápady začněte v momentě, když už nemáte kam psát. Možná najdete mezi některými hesly souvislosti.  A možná právě z těch nejdivnějších slov vyjde to, co hledáte. Nejlepší nápady jsou většinou ty nejneobvyklejší!

Srovnejte si to v hlavě s myšlenkovou mapou

S myšlenkovou mapou můžete řešit všechny druhy problémů. Od jednoduchých otázek „co si udělám k obědu“ až k „co chci dělat“, „kde chci žít“ atd. Tím nejdůležitějším důvodem proč věnovat čas vytváření myšlenkové mapy, jsou souvislosti, které z ní snadno uvidíte. Díky nim si vyberete správné řešení, nebo najdete nové způsoby jak ho vyřešit.

Text a ilustrace: Petr Plachký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější