Koncert 68 - Václavské náměstí Prohlédni si galerii

#reportáž: Koncert hitů roku 1968 na Václaváku. Jak si desetitisíce lidí připomnělo okupaci?

Koncertem ´68 pod taktovkou Českého rozhlasu byly v úterý 21. srpna večer zakončeny pietní akce k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Podle policejních odhadů až desetitisíce lidí zcela zaplnili Václavské náměstí, kterým se rozezněli největší hity 60. let. Přečti si víc a koukni do galerie v úvodu.

Už hodinu před plánovaným začátkem si někteří přišli zabrat dobré místo přímo pod sochou sv. Václava. To se nakonec ukázalo jako prozíravý nápad vzhledem k tomu, že těsně před 8. hodinou bylo náměstí již téměř zaplněné. Někteří si s sebou přinesli české, či evropské vlajky, jiní i červené trenky a transparenty - většinou s protikomunistickou tématikou, některé však mířily i proti současné vládě s komunisty a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Hlásaly třeba: "Invaze je teď".

Foto: Nikol Mudrová

Koncert zahájila projekce, na které na srpnové události zavzpomínali například politik Petr Pithart a zpěvák, scénárista a herec Zdeněk Svěrák. Nahrávky a rozhovory s tím, jak invazi prožívali politici, herci, rozhlasoví hlasatelé a další osobnosti tehdejšího veřejného života pak byly pouštěny i mezi jednotlivými pěveckými vystoupeními. "A já, protože hrozilo stanné právo, tak jsem nemohl opustit budovu, protože hrozilo, že člověka zastřelej. Tak mě vymysleli nocleh u jedné rodiny o ulici níž. Tam jsem se musel dostat přes různý zdi a ploty," vypověděl Svěrák o tehdejší situaci v Českém rozhlase.

Záznam z koncertu

"Je důležité dát najevo, že nezapomínáme nebo že cítíme, že naše svoboda může být v budoucnu zase ohrožena," řekl před první písní ve svém projevu Vojtěch Dyk. Zazpíval Lady Carneval původně od Karla Gotta. Dále zazněli například Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď. Během večera postupně zazpívali i Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Matěj Ruppert, Xindl X a Honza Křížek. Hudební doprovod jim dělal Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Vystoupili také akrobaté z cirku La Putyka.

Foto: Nikol Mudrová

Na tvářích přítomných byly vidět jak úsměvy, tak i slzy. Všichni společně zpívaly, ti starší vzpomínali na srpnové události, ti mladší se divili, co všechno se dělo. "Přijde mi důležité si připomenout, co se stalo v minulosti. Nemělo by se zapomínat na to, co se děje a bojovat za svobodu, ta není samozřejmost," řekla mi jedna z přítomných studentek. Vládla převážně nostalgická nálada. Jen během zpěvu Lucie Bílé se z davu ozval i pískot - to se zřejmě lidem nelíbilo její účinkování s Alexandrovci. I tak se ale na konci písně "Kam tenkrát šel", kterou zpívala, tleskalo.

Foto: Nikol Mudrová

Národní muzeum bylo po setmění nasvíceno, využity byly i ohňové efekty a v jeden moment se na balkoně objevila kostra. Na závěr zazpívala Marta Kubišová skladbu Mama. Na pódium přišli i ostatní účinkující a zazněla jak česká, tak i slovenská hymna.

Koncert byl jen jednou z pietních akcí. Ty se konaly celý den po celé republice. Před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě vystoupili i někteří politici včetně Babiše, jehož projev doprovodil značný pískot. Prezident Zeman odmítl jakýkoliv veřejný projev a místo něj ČT24 živě vysílala řeč prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější