Rekordní zaměstnanost v Česku: Kdo chápe mladé, má vyhráno

Rekordní zaměstnanost v Česku: Kdo chápe mladé, má vyhráno

Věděli jste, že má Česká republika už nějakou dobu suverénně nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci Evropské unie? Díky tomu máte šanci vydělat si víc než kdykoliv předtím a svému potenciálnímu zaměstnavateli i tak trochu nadiktovat, co od něj požadujete. A on vám dost pravděpodobně vyjde vstříc, protože lidi prostě a jednoduše potřebuje. Některé firmy si s tím pořád příliš nevědí rady, ty chytřejší, které se o vysokoškoláky soustavně a aktivně zajímají, jsou ale připraveny na všechno :)

Nebudeme vás nudit zdlouhavým výkladem plným čísel, bohatě stačí, když zmíníme dvě: 4, 1 %, což je nezaměstnanost v květnu 2017, a 4,3 %, což je procento růstu mezd za loňský rok. Pamatovat si nemusíte ani jedno z nich, obě dohromady ale znamenají následující: rok od roku (a v tomhle případě i měsíc od měsíce) má víc a víc lidí práci a je za ni taky lépe placeno, což je skvělá zpráva!

Work-life balance a činit dobro

Jen dobrý plat ale mladým talentům nestačí (byť bez něj to taky nejde), důležité jsou i jiné aspekty. Podle výsledků letošního kariérního průzkumu Universum mezi 14 280 českými studenty (1,4 milionu respondentů globálně) stále vede tzv. work-life balance (rovnováha mezi pracovním a osobním životem), odhodlání pro věc a pocit, že vykonávám společensky prospěšnou práci a jistota stabilního zaměstnání. Důležité je také být v práci tvůrčí, autonomní a nezávislý.

„Studenti a absolventi mají nyní zcela odlišné preference, než tomu bylo dříve. Těmto trendům jsme se museli přizpůsobit, jinak bychom mezi mladými lidmi neměli šanci,“ dává výsledkům průzkumu za pravdu Michal Prát ze společnosti Škoda Transportation, která patří právě mezi ty velmi aktivní firmy, které se nebojí vyrazit přímo za studenty a ptát se jich naživo, co od nich jako od zaměstnavatele očekávají.

Foto: Studenta

„Nechtěli jsme jen slepě přijmout trendy, které se teď obecně ve společnostech zavádějí. Velmi důležité pro nás bylo znát skutečný pohled studentů na danou věc, proto je součástí naší spolupráce se studenty a absolventy i vlastně takové obyčejné setkávání, ať už na půdě univerzity, anebo přímo u nás ve Škodovce. Potkáváme se, nasloucháme jim a jedině tak dokážeme s jistotou pochopit, co mladí lidé požadují, aby se jim u nás dobře pracovalo.“

Mezi akce, na kterých se Škodovka v poslední době podílela, patřil třeba Den elektromobility na pražském ČVUT (o kterém jsme psali tady – mohli jste si tu do posledního zákoutí prohlédnout unikátní elektrobus, jejichž vývojem a výrobou se zabývá škodovácká divize Škoda Electric), nebo třeba všechny větší jarní kariérní veletrhy po celém Česku (psali jsme tady – na nich jste si mohli vyzkoušet, jaké to je řídit tramvaj (pecka!)). Kromě toho Škoda Transportation úzce spolupracuje s téměř všemi technickými školami v republice, pomáhá studentům se závěrečnými pracemi a každoročně vyhlašuje třeba soutěž o tu nej závěrečnou práci v oboru dopravního strojírenství a kolejové dopravy – Cena Emila Škody (psali jsme o ní třeba tady, pokud vás zajímá víc).

Foto: Studenta

Mladých se nebojíme

Dávno taky můžete zapomenout na kdysi v minulosti běžnou praxi, že nováček po škole do zaměstnání nastoupí a bude vařit kávu nebo kopírovat faktury. Na podřadné úkoly totiž v dnešní progresivní době není čas a většinu z nich už stejně přebrala technika. Kdy navíc začít, když ne na začátku?

„Počítáme s tím, že mladý člověk hned po škole nemá dostatek zkušeností, aby mohl hned sám dostat na starost vlastní projekt. Na druhou stranu ale nechceme z juniorů dělat jedince postávající u kopírek, všichni jsou proto vždy zařazeni k reálným projektům,“ vysvětluje Michal. „Každý student má svého nadřízeného, který s ním pravidelně konzultuje jeho činnost a je kdykoli k dispozici, pokud potřebuje poradit, nebo udělat nějaké důležité rozhodnutí. Díky tomuto systému si u nás mladí lidé nepřipadají zbytečně, protože hned od začátku pracují na důležitých projektech, a také si nepřipadají neschopně, protože mají vždy na blízku zkušeného vedoucího, který rád pomůže.“

Foto: Studenta

I se začátečnickými chybami se ve Škodovce počítá. „Dát někomu příležitost je jedna věc, ale nenechat ho, aby se utrápil hned při prvním nezdaru nebo nejistotě, je daleko důležitější. Velkou výhodou jak u juniorských pracovních pozic, tak i v případě studentů na trainee programu proto je to, že je v tom nikdy nenecháme,“ usmívá se Michal.

Úspěch na ČVUT a mezi děvčaty

To, že Škodovka ke studentům přistupuje správně, se projevilo právě i v letošním průzkumu Universum, konkrétně v jeho části, která se věnuje těm zaměstnavatelům, kteří jsou v očích mladých talentů nejatraktivnější. Mezi studenty ČVUT a mezi studentkami totiž Škoda Transportation napřesrok velmi zajímavě poskočila.

Foto: Studenta

„Samozřejmě z toho máme velkou radost,“ říká Michal. „Opět se nám potvrdilo, že takovýchto výsledků není možné dosáhnout z kancelářského křesla. Je potřeba se za studenty vypravit a setkávat se s nimi, aby viděli, kdo jsme, a mohli se na vlastní kůži přesvědčit, jaké to u nás je.“

A proč společnost poskočila mezi studentkami, které jsou v technických oborech pořád ještě vnímány spíše jako výjimka? „Prvním krokem k úspěchu mezi děvčaty, bylo odstranit mýtus, že firma, která je technicky zaměřená, není pro holky. Tohle se nám daří úspěšně potlačit a teď už jen poukazujeme na příležitosti, kterých se u nás mohou děvčata chopit,“ podotýká Michal. A těch není vůbec málo, takže gender stranou a honem do Plzně :)

Text: Markéta Paráčková

Foto: Jindra Kodíček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější