Registr dárců kostní dřeně se rozrostl o 204 lidí ze zlínské univerzity!

Registr dárců kostní dřeně se rozrostl o 204 lidí ze zlínské univerzity!

Mimořádným úspěchem skončila akce Daruj šanci na život! Zapiš se do registru dárců kostní dřeně!, která ve dnech 11. – 14. 4. 2016 proběhla na Univerzitě Tomáše Bati. Za čtyři dny přibylo do registru dárců kostní dřeně 204 mladých lidí! Univerzita akci uspořádala společně s Fakultou humanitních studií a Hematologicko–transfuzním oddělením Krajské nemocnice T. Bati, a. s.

„Jsme velmi potěšeni, že naši studenti a studentky, ale i mladí zaměstnanci a zaměstnankyně přistoupili k akci nadmíru zodpovědně a dokázali, že jim nejsou lhostejné osudy vážně nemocných lidí,“ uvedla kancléřka Andrea Kadlčíková. K odběru vzorku krve byli studenti motivováni přenáškou paní Zdeňky Wasserbauerové, dlouholeté spolupracovnice Českého národního registru dárců kostní dřeně, díky jejíž neúnavné práci se do registru zapsalo již více než 8 000 dárců. V budoucnu by se z akce měla stát tradice, neboť univerzita je místem, kde se koncentruje velké množství mladých lidí, a navíc každoročně přicházejí noví.

Foto: Studenta

Své studenty univerzita vyzvala, aby vstoupili do registru, již loni v červnu, kdy se hledal dárce pro nemocnou mladou ženu z Uherskohradišťska. „Nyní jsme se rozhodli vyjít dárcům vstříc a umožnit jim darovat vzorek krve a vstoupit do registru přímo v jednotlivých budovách naší univerzity, abychom jim ušetřili cestu do nemocnice,“ vysvětlila doc. Anežka Lengálová, děkanka spolupořádající Fakulty humanitních studií.

Odběr vzorku krve a zápis do registru probíhal plně v režii Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB ve Zlíně, za přítomnosti lékaře a sester. Zájemci o vstup do registru obdrželi letáčky s informacemi o tom, kdo je vhodným dárcem, a kdo naopak do registru zapsán být nemůže. Obecně platí, že do registru může vstoupit mladý a zdravý člověk ve věku 18-35 let, který trvale neužívá žádné léky.

Foto: Studenta

V České republice přibývá onemocnění akutní leukémií, a to i u mladých lidí a dětí. Mnohdy jediným řešením je transplantace kostní dřeně. Bohužel každý čtvrtý onkologicky nemocný pacient svého dárce nenajde. Proto je velmi důležité, aby bylo v registru zapsáno co nejvíce dobrovolníků.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější