Recept od bloggerky z ghetta: Podzimní dýňová kaše

Recept od bloggerky z ghetta: Podzimní dýňová kaše

Dýňová polévka, dýňový cheesecake, dýňové latté, dýně jako příloha. Na Twitteru se dokonce nedávno objevil hashtag  #overpumpkined. U mě to ale zatím nehrozí, dýně má holt teď sezónu, tak si ji musíme naplno užít a uctívat ji! Existuje spousta různých druhů, barev a tvarů, já ale nejradši pracuji s malou kulatou hokaido, kterou aktuálně seženete opravdu všude. Pokud ji necháte v suchu a chladu, tak vám v pohodě vydrží několik týdnů, jakmile ji ale jednou naříznete, tak se může kazit až překvapivě rychle. Co pak s tím, když máte dýně na rozdávání, ale dělit se zrovna nechcete? Pyré is the answer! Pyré můžete skladovat pár dní v lednici a až několik měsíců  v mrazáku a v případě potřeby ho rozmrazit a použít třeba do… ovesné kaše!

Tahle podzimní snídaně je můj nejnovější hit. Má skvělou zemitou příchuť, kaši dodá super optimistickou barvu, což je po ránu více než důležité, skvěle si rozumí s ořechy a zasytí vás na celé dopoledne! Což není fejk, který hlásá jedna nejmenovaná sušenková firma, u dýňové kaše to vážně platí!

Foto: Studenta

Dýňovo-ořechová ovesná kaše

100 ml mléka

100 ml vody

3 vrchovaté lžíce ovesných vloček (nejlépe jemně mleté)

1 vrchovatá lžíce mletých ořechů

2 plné lžíce dýňového pyré

1 lžíce medu

1 lžička skořice

Špetka soli

+ořechy na ozdobení

Základem je tedy pyré, což je supersnadná záležitost. Dýni hokaido překrojíme na půl, lžící vydlabeme semínka, která buď vyhodíme, nebo si je schováme na pozdější využití, třeba jako praženou ozdobu do polévky. (Ale vyloupejte je! Jednou jsem to neudělala a strašně se divila, že nejdou moc kousat.) Dýni nakrájíme na větší kousky, pokapeme lehce olivovým olejem a dáme do trouby na 160 stupňů asi na 30 minut, až půjde dýně bez problému překrojit lžičkou. Hokaido se nemusí loupat, slupka naopak zvýrazní chuť, takže je to opravdu téměř bez práce. Já ještě na posledních 10 minut pečení dýni posypu třtinovým cukrem, aby lehce zkaramelizovala.

Foto: Studenta

Dýni necháme zchladnout na pokojovou teplotu a potom rozmixujeme ponorným mixérem. (Jestli ho nemáte, tak doporučuju zainvestovat, pořídíte ho už od 400 korun a bude vám dobře sloužit zejména na krémové polévky a další dobroty.) Pokud pyré spotřebujeme do tří dnů, necháme ho v ledničce v uzavíratelné nádobě, pokud ne, tak zamrazíme na horší časy.

Foto: Studenta

Do hrnce vsypeme ovesné vločky a chvíli na sucho opékáme. Zalijeme vodou a mlékem, přidáme postupně dýňové pyré, mleté ořechy, med, sůl a skořici. Vaříme do zhoustnutí a podáváme třeba s vlašskými ořechy. Recept je variabilní, můžete nahradit alternativními mléky, jako je rýžové, nebo kokosové, můžete přidat chia semínka, zázvor a další ingredience dle libosti. Ale recept  tak, jak je sepsán, je opravdu výborný a pokud jste dýni doteď nemuseli tak si ji zamilujete.

Pokud by vás zajímaly i jiné snídaňové pumpkin-free tipy, tak klik sem a jestli si chcete udělat ještě nějakou méně tradiční oranžovou věc, než je obligátní polévka, tak zkuste třeba gnocchi.

Recept pro vás připravila bloggerka Veronika (Z ghetta blog )

"Jmenuju se Veronika, je mi 23, jsem blond a miluju jídlo. Než jdu spát, tak proletím desítky foodblogů a přemýšlím nad tím, jestli je lepší, když je panna cotta zešikmená, nebo rovná a jak docílit toho, aby krém na cupcaku dobře držel i bez másla. Jsem trošku blázen. Zbožňuju designové vychytávky do kuchyně a užívám si ruce zapatlané od těsta. Peču tak třikrát týdně a to jen kvůli tomu, že častěji už by to fakt nikdo nejedl. Když je mouka ve slevě, tak se neznám. (Fajn, to už trochu přeháním). Za jídlo jsem schopna utratit tolik peněz, až to pěkné není. Kurzy, food festivaly, restaurace..."

Na Veroničině blogu a Facebooku najdete desítky skvělých dezertů i pár slaných jídel, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Na Studentě pro vás bude pravidelně připravovat recepty na báječné sladkosti, které přizpůsobí vašim kolejním a studentským kuchyním i peněženkám.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější