Příběh Terezy: Jak během studia procestovat svět (díl 2. – žhavé Španělsko)

Příběh Terezy: Jak během studia procestovat svět (díl 2. – žhavé Španělsko)

Má další studijní cesta vedla do Španělska. Proč? Chtěla jsem se naučit španělsky kvůli svému tehdejšímu příteli z Granady. Mimochodem tuto metodu, jak se naučit cizí jazyk, vřele doporučuji. Ve srovnání s cestou na Tchaj-wan šlo o nenáročnou přípravu, zatíženou maximálně administrativou, která souvisí s odjezdem na ERASMUS a nikdo se jí bohužel nevyhne. Nicméně s vidinou zasněžených vrcholů Sierra Nevady v kontrastu s tepajícím životem horkokrevných Španělů se dalo vydržet i otravné papírování. 

Jeden z předpokladů pro ERASMUS ve Španělsku je, že umíte španělsky. Což jsem já neuměla ani omylem. Ale jelikož jsem bakaláře absolvovala na velice rozumné škole (Univerzita Hradec Králové), bylo mi řečeno, že je jedno, jakým způsobem povinné kredity získám a tento nedostatek tak naštěstí nebyl překážkou. Dnes mluvím díky Erasmu plynule španělsky.

První díl Terezy studijního putování čtěte zde

Ve snaze dostat se do Granady jsem si dala záležet na nejlepším možném prospěchu, což přineslo více ovoce, než jsem očekávala - na účet mi doputovalo prospěchové stipendium. Tento bonus jsem okamžitě investovala do intenzivního kurzu španělštiny a odcestovala už měsíc před začátkem semestru. To bylo velice užitečné rozhodnutí, protože anglicky se na tamějších školách spíše nedomluvíte. Do Granady jsem se zamilovala okamžitě, překrásná maurská architektura, pomeranče na stromech, zasněžené hory na dosah, temperamentní lidi, nádherná řeč, výborné jídlo a samozřejmě neuvěřitelný studentský život.

Foto: Studenta

Večery plné drinků a tapas

Jak už bývá zvykem, měla i granadská univerzita organizace, které se starají o volnočasové aktivity Erasmus studentů. Jde zejména o pořádání výletů, organizaci seznamovacího týdne, večírků, sportovních a kulturních aktivit, ale také například kurzů salsy či jednodenních výjezdů na pláž či na lyže do hor. Má-li student zájem, může se účastnit v podstatě každý den těchto aktivit, najít si tak snáze a rychleji přátele a zažít jedinečné okamžiky. Já si nejvíce přátel našla v jazykové škole, kterou jsme měli za zvýhodněnou cenu po celou dobu semestru, dále na tzv. intercambio večerech, které nesouvisí s univerzitou, ani Erasmem. Jsou to jazykové večery v různých restauracích, kam chodí cizinci i Španělé a střídavě si povídají nad sklenkou sangrie či piva anglicky a španělsky, aby se procvičili.

Foto: Studenta

V Granadě se obecně tráví poměrně hodně času v barech, jelikož se jedná o město, která má dlouholetou tradici v tzv. tapas, což jsou malé chuťovky, které dostanete s každým drinkem zdarma. Čím dál od centra, tím lepší a nápaditější je nabídka. Obvykle stačí dva až tři drinky a člověk je po večeři. Na výběr jsou nejrůznější dobroty. Španělé milují vídat se po večerech s přáteli, povídat si, sledovat fotbal a co opravdu zbožňují a dělají hodně často je, že mluví o jídle. Zjistíte časem, že je to velice příjemný zvyk, kterému se snadno propadne.

Angličtinu si zakažte hned

Pokud si nejste jistí svou španělštinou (či jiným jazykem) před odjezdem na Erasmus, buďte úplně v klidu, protože stačí dva až tři měsíce a člověk se krásně rozmluví. My to s kamarády ještě podpořili společným rozhodnutím, že nebudeme používat angličtinu, kterou všichni ovládají, a zbytečně bys nás brzdila. Jelikož mi s blížícím se datem odjezdu bylo čím dál více líto, že sotva jsem se naučila španělsky, musím odjet, našla jsem si zaměstnání a požádala o pracovní stipendium. To se povedlo a já si pobyt v překrásné Granadě prodloužila o dalších šest měsíců.

Foto: Studenta

Pracovní stáž byla zcela odlišná zkušenost, protože plný úvazek, navíc v cizí řeči je dost vyčerpávající a přestala jsem stíhat party tempo mých nových Erasmus kamarádů. Druhý semestr byl tedy o poznání klidnější, zodpovědnější a řekla bych, že co se týče praxe pro budoucnost velice užitečný. Mimochodem vždy, když jsem se ucházela o zaměstnání, byly právě četné zahraniční zkušenosti stěžejním momentem při rozhodování personalistů, či samotných manažerů.

Já osobně tedy všem vřele doporučuji být aktivní, hlásit se na zahraniční stáže a čerpat maximum z možností, které dnes máme. Momentálně pracuji v marketingovém oddělení firmy Nespresso a zúročuji všechny jazykové znalosti, ale překvapivě se mi hodí i klid při rozhodování a zvládání stresových situací, které jsem získala během četných zkušenostech během cestování.

Foto: Studenta

Text a foto: Tereza Štěrbová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější