Prevencí ke zdravým koulím dojdete

Prevencí ke zdravým koulím dojdete

Pánové, svých koulí se měsíčně dotknete v průměru 369x, někdy vědomě a někdy zase nevědomky. Když se však při drbání na kulkách na chvíli zaměříte i na jejich tvar a povrch, můžete předejít vážným onemocněním, chce to jen ten správný hmat. Rakovina varlat se totiž obvykle objevuje ve věku 15-40 let a je to nejčastější nádor u mladých mužů. 

V Česku se ročně objeví asi 500 nových případů a asi 40 pacientů nemoci podlehne. Proti rakovině varlat se nedá očkovat, a proto je důležité provádět každý měsíc samovyšetření, pokud se totiž nemoc zachytí brzy, vyléčí se 99 % pacientů, takže žádnou paniku.

Největším rizikem je rakovina varlat v rodině. Synové nemocného otce mají čtyřikrát vyšší riziko, a bratři nemocného bratra dokonce osmkrát vyšší riziko. Další faktory jsou nesestouplé varle, vyústění močové trubice níže od žaludu penisu a vliv může mít i velká tělesná výška. Rakovina varlat se léčí chirurgicky a chemoterapií, která navazuje na chirurgickou léčbu. Pokud se na nemoc přijde brzy, stačí sledování. Dobrá zpráva je, že po úspěšné léčbě je možné nemocné varle nahradit silikonovým. Tomu se říká testikulární protéza. Taky je možné nechat si před léčbou zmrazit spermie. Chemoterapie jim totiž může hodně ublížit. Nebojte se, ne všechno, co si ve varlatech nahmatáte, je rakovina. Varlata jsou hodně citlivá. Může je potrápit zánět, cysta, kýla, hromadit se může i tekutina - voda či krev. Jen pozor, pokud vás náhle zabolí. Náhlá bolest varlat může ukazovat i na otočení semenného provazce, které se musí však hned operovat.

Přečtěte si také:

S Kateřinou Vackovou, zakladatelkou neziskové organizace Loono (která v této oblasti prevence onkologických onemocnění u žen i mužů vzdělává), jsme měli rozhovor v jednom z předešlých vydání magazínu Studenta. Zajímá vás, jak vznikl netradiční podtitul kampaně #prsakoule?

Varlata, hovorově koule a latinsky testes, se obvykle vyskytují v páru. Jsou uložena v šourku a mají ráda, když jim není moc horko. Líbí se jim při teplotě 32,9 °C, a proto si spokojeně visí tam, kde visí. Jedno varle váží okolo 20 gramů a spermie se v něm vyvíjí 72 dnů. Ve varlatech vznikají spermie a zároveň mužský pohlavní hormon testosteron. Když dojde na věc, varlata spolu s prostatou vyprodukují asi jeden a půl mililitru ejakulátu. Normální počet spermií je 15 milionů v jednom mililitru. To ale není žádná sláva. Před padesáti lety byla norma 40 milionů v jednom mililitru. Tenhle dramatický pokles mají na svědomí těsné kalhoty a špatná životospráva. Protože jsou kole hodně citlivé, vyplatí se je chránit a pečovat o ně. Třeba tak, jak to dělají fotbalisti při trestňáku, ale taky samovyšetřením, které je dobré jako prevence před nemocemi jako je rakovina.

Foto: Studenta

Důležitá je prevence

Ať jste ještě mladí jinoši, či vyzrálí hřebci nebo postarší gentlemani, samovyšetření provádějte v každém věku a každý měsíc, nezabere vám to více než 2 minuty. Návod vám vřele předá a vysvětlí každý urolog nebo koukněte do manuálu od neziskovy Loono z kampaně Sahám si na ně každý měsíc, která upozorňuje na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny prsou a varlat. Jejím cílem je naučit mladé lidi, jak si správně a pravidelně vyšetřovat #prsakoule a odhalit tak rakovinu včas.

Pokud už jste se tento měsíc vyšetřili, tak skvělé. Nezapomínejte na to ale. Prevence je totiž nadevše.

Text: Loono.cz

Foto: Loono.cz, Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější