„Festival je pro všechny – gaye, lesby, jejich přátele, spolupracovníky, rodiny, ale také a možná především pro ty, kteří nepřišli do styku s LGBT+ , protože jim dáváme možnost se něco o nás dozvědět,“ řekl ředitel festivalu Prague Pride 2011 Czeslaw Walek.
Praha chyběla jako poslední
V Čechách nejsou průvody gayů a leseb žádnou novinkou: konaly se už v Brně, Táboře nebo v Karlových Varech. Praha však zůstávala jedním z posledních hlavních měst, kde se žádná queer pride parade ještě nekonala. Jak je to možné? „Odpověď je velmi jednoduchá, prostě se nenašla skupina nadšenců, která by to dotáhla do konce,“ vysvětluje Walek. Podle jeho slov byl nejvyšší čas, aby i Praha konečně „vyšla do ulic“.
Prague Pride 2011 = pestrý program
Festival Prague Pride nabídne program, který bude plný nejen kultury a zábavy, ale také odborných debat nebo uměleckých zážitků. Jak prozradil ředitel akce Czeslaw Walek, organizátoři akce stavěli program tak, aby si v něm každý našel to své: „Program je tak pestrý, jak je pestrá celá naše komunita. Najdete tam jedinečné umělecké zážitky, např. celý blok Transgender Me ve čtvrtek v NODu, divadelní a filmovou performance Me Against Carol , dále zajímavé debaty o aktuálních problémech (HIV/AIDS, násilné útoky na LGBT+ lidech,) ale i spoustu zábavy nejen v Gay klubech, ale třeba také v Hard rock café nebo na parníku U Bukanýra,“ vyjmenoval Walek.
Upozornil přitom, že celý program nelze shrnout do jedné věty a všichni by se proto měli raději podívat na stránky www.praguepride.com a nalézt si tam to, co je baví.
Vše završí slavnostní sobotní průvod
Absolutním vrcholem queer festivalu bude festivalový průvod s karnevalovými prvky. Ten začně v sobotu 13. srpna ve 13 hodin na náměstí Republiky a povede na Střelecký ostrov, kde na něj naváže velký hudební koncert. A kdo na Střeláku zahraje? „Můžete se těšit na Charlie Straight, Tonyu Graves, ukrajinské Kazaky nebo na legendu Jimmyho Somervilla,“ láká všechny ředitel festivalu.
Rozhovor s Czeslawem Walekem, ředitelem festivalu Prague Pride 2011.
„Chceme ukázat, že existujeme, že jsme normální lidé“
Proč jste se rozhodli celou akci zorganizovat? Jaké je poslání vaší akce?
Podívejte, ono se říká, že Česko je tolerantní zemí, a že neexistuje důvod, proč bychom měli pochodovat Prahou. Rád bych řekl, že Prahou pochoduje kde kdo a nezaznamenal jsem žádné otázky na legitimitu těchto akcí. Naše společnost je tolerantní, pokud sedíme v našich sklepních klubech a nevyčníváme. V okamžiku, kdy chceme vyjít ven, začíná společnost přemýšlet proč. A to je základní poslání naší akce – ukázat společnosti, že existujeme, že jsme z masa a kostí a jsme normální lidé, že jsou mezi náma kožeňáci, královny, medvídci nebo translidi.
Jak vy osobně vnímáte situaci homosexuálů v Česku - zlepšuje se?
Pokud se ptáte na právní situaci, tak musím říci, že toho je hodně, co by se vůči LGBT+ komunitě mělo zlepšit. Samotný zákon o registrovaném partnerství je pouze náplast, nicméně skoro nic neřeší, a dokonce registrované páry diskriminuje. Podívejte se na vzdělávací systém, podívejte se na monitoring a řešení násilných útoků na LGBT+, na práva transgender osob, na státní podporu prevence HIV/AIDS... Je toho prostě přehršle, co by se mělo změnit a nemění se... Protože máte zákon o registrovaném partnerství a co byste ještě chtěli? Notabene už samotný institut registrovaného partnerství pouze pro páry stejného pohlaví je tak trochu divný. Proč stát neotevře manželství i registrované partnerství všem?
Více na www.praguepride.com
Anna Baumová