Proč sedět u počítače osm hodin v kuse, když jste potřebnou práci splnili už během prvních tří? V některých firmách se zjišťuje, že kancelářská práce se dá nastavit jinak. Prioritou se dnes stává efektivita a plnění vytyčených cílů, ne počet odpracovaných hodin. Začíná platit, že do práce můžete přijít kdykoliv, v průběhu dne si můžete odběhnout zařídit jiné věci a pracovat třeba pozdě do večera. Máte zkrátka volnost, stačí pracovat odpovědně. A vysokoškolští studenti, kteří se připravují na budoucí zaměstnání, takový přístup vyžadují.
Kromě Googlu vyhlášeného svými skluzavkami a houpacími sítěmi na pracovišti, funguje volný režim například i v Microsoftu. Potvrzuje to tisková mluvčí a manažerka CSR aktivit z Microsoftu Lenka Čábelová: „Vysoká míra flexibility založené na vzájemné důvěře a osobní odpovědnosti patří mezi klíčové prvky firemní kultury společnosti Microsoft. Prostřednictvím konceptu ,Práce odkudkoliʻ mohou zaměstnanci pracovat v neomezené míře tam, kde je to pro ně právě efektivní – z domova, kavárny, kanceláře, od zákazníka. Díky využití moderních technologií tak mohou mnohem lépe skloubit pracovní povinnosti, rodinu a zábavu a neztrácí čas zbytečnými přejezdy.“
Výhody jsou jasné. S trochou pevné vůle si tak dokonale zorganizujete čas, že se budete cítit jako superman. Stihnete práci, vzdělání, koníčky, vztahy, sport, odpočinek – prostě všechno. Volnější systém bez pevné pracovní doby si pochvalují například i v Pentě. „Rozhodně to motivuje k dobré organizaci práce a k ještě lepším výkonům,“ hodnotí Jakub Coufal, který se zúčastnil stáží UNI CHANCE a nedávno nastoupil na pozici Junior Financial Controller ve společnosti Penta.
Pevná vůle je ale zrovna věc, kterou nemá zdaleka každý. Práce s pevnou pracovní dobou tak může být naopak záchranou před promarněným dnem. Málokdo si umí zorganizovat čas tak, aby toho stihl co nejvíce a byl s odvedenou prací spokojený. Když nad sebou nemáte šéfa, který vás popohání, často se stane, že „pracujete“ celý den, ale vlastně nestihnete vůbec nic. Pevná pracovní doba nabízí řád a taky náležité pravidelné finanční ohodnocení. „Velkou nevýhodou práce na volné noze je nestálý platový příjem. Přece jen žít v nejistotě, zda budete mít tento měsíc na nájem, je docela deprimující,“ dodává Jakub.
Rozhodující může být i kolektiv. Někdy je příjemnější pracovat v klidu doma, kde vám pod ucho nefuní kolega a kamarád do vás celý den nehustí, že se mu rozbila televize. Jsou ale i typy, které se bez denní dávky společnosti neobejdou. Sečteno podtrženo: plusy a minusy najdeme v obou případech. Mnohým vyhovuje nalajnovaná práce v klimatizovaných open space prostorách, jiní utíkají do firem, kde je režim volnější, a jsou i takoví, kteří v životě „pro žádného pána“ nepracovali a dokážou se uživit díky drobným pracím, které si sami hledají.
Co milujete na práci na volné noze a na co si dávat největší pozor?
Pavel Fuksa, 31 let
Světově proslulý designér, mezi jehož klienty patří například Barack Obama, Twitter, Facebook nebo Mercedes.
Největší výhody jsou, že jste zodpovědní za veškeré aspekty kreativní práce. Jste si tvůrcem, accountem i hlídačem času. Nikdo za vás nic neudělá, naučíte se velké zodpovědnosti a můžete se plně soustředit na výběr projektů tak, aby vaše kariéra postupovala správným směrem. Pozor si musíte dávat na vyvážení osobního a pracovního života, hlavně pak na přijímání projektů jen proto, aby se nedostavil pocit nedostatku a nechtěnosti. Občas totiž klid a prázdnota dovoluje rozjet vlastní, třeba i neplacený projekt, ke kterému jste se dlouho nemohli dostat...
Bára Rektorová, 34 let
Úspěšná česká podnikatelka, která hned po škole rozjela vlastní byznys a věnuje se přípravě a cateringu sushi v rámci Sushiqueen.cz.
Na práci na volné noze miluju to, že člověk může být sám sebou. Nemusí dělat žádné kompromisy. Navíc si můžete vybírat lidi, s kterými pracujete. A to je podle mě nejdůležitější pro pohodu práce. Na co si dát pozor? Hlavně se člověk musí naučit žít pod palbou kritiky a odmítání a přijmout je oboje jako součást té práce.
Tomáš Konůpka, 37 let
Excelentní bubeník, bubnuje za vycházející pecku české hudební scény Anroid Asteroid. Živí se i jako producent, třeba pro kapelu Mydy Rabycad.
Na práci na volný noze miluju právě to, že to pro mě prostě není práce. Člověk hlavně musí setsakramentsky pečlivě dohlížet na to, aby se z toho práce nikdy nestala.
Text: Jekatěrina Tkačenko
Moje volná noha
Eva Samšuková
Ranní vystresované dobíhání tramvají, aby člověk nepřišel minutu po píchačkách? Odpadá.
Sedět v práci do tmy a dělat, že pracujete, protože máte pevnou pracovní dobu? Odpadá.
Někdo vám v kanclu snědl z lednice jogurt i čerstvě zakoupený dortík? Odpadá.
Kolegové na vás neustále mluví, aniž by respektovali vaši soustředěnost na práci? Odpadá.
Už zase musíte vydržet smrad ze sousedova oběda, tedy ryby, vejce nebo syrečku? Odpadá.
Bolest trapézových svalů z klimatizace puštěné přímo nad vaší hlavou? Odpadá.
Kýchání, smrkání a hrozba neustálého nakažení se nemocí po celý rok? Odpadá.
Bolest trapézových svalů z klimatizace puštěné přímo nad vaší hlavou? Odpadá.
Už zase musíte pracovat na projektu, který se už od začátku jeví jako nejnudnější na světě? Odpadá.
Padající víčka na hodinových poradách, kdy vám skáče číslo nepřečtených mailů o desítky nahoru? Odpadá.
Sprdnutí od šéfa za nedodání úkolu zamumlaného skrz počítače protějšího stolu? Odpadá.
Pořád ty samé čtyři stěny, pořád ty samé přátelské i nepřátelské obličeje? Odpadá.
Do uší vám buší housové beaty nebo skřípají country housle z repráků za vašimi zády? Odpadá.
Proč to odpadá? Protože pracujete na volné noze a na dálku!
Má to ale i svá úskalí. Na volné noze se k práci nejdřív musíte dokopat, protože vám nad hlavou nevisí hodiny na pracovní chodbě, potom ale musíte dokázat s prací včas seknout právě proto, že ty hodiny nikde nemáte. Musíte se naučit kromě práce taky odpočívat – sportovat, zajít si s někým na oběd, před spaním nečíst maily, ale knížku. Při práci na volné noze se vám může stát, že budete mít pocit, jako byste byli lidmi pořád obklopeni. Maily, sociální sítě a telefonáty vám ale lidi z masa a kostí nenahradí. Takže nezapomínejte na svět, který bují všude mimo vaši práci.