Poznej Evropu za pár šlupek!

Poznej Evropu za pár šlupek!

Pomalu, ale jistě přichází první dny s letním počasím, první dvanáctky na zahrádce a hlavně první myšlenky na to, jak si letošní léto užít ještě víc než loni. Pokud jste až doteď fňukali, že na žádné velké cesty nemáte rozpočet, dneska je vašim výmluvám konec. Poradíme vám totiž, jak nejen v létě za pakatel procestovat klidně i celou Evropu!

Jak ušetřit nervy, čas i peníze

Cestování na delší vzdálenosti ještě donedávna často znamenalo utrpení v upocených karosách, několikahodinové jízdy vlakem anebo deset přestupů před dosažením cíle. Odvážnější zvedli palec na stopa, ale i téhle levné cestě s nejistým koncem pomalu zvoní hrana. Úlevu a nadšení tak nakonec přinesl nástup spolujízdy, bezplatné internetové služby, kde řidiči inzerují plánované cesty s cílem zaplnit místa v autě a snížit náklady na benzin. Ušetří nejen oni, ale i pasažéři – průměrná cena spolujízdy je totiž v drtivých případech méně než koruna za kilometr. Průkopníkem a dnešní jedničkou spolujízdy je u nás portál Jízdomat, který letos překročil hranici 50 000 uživatelů.

Studuju v Praze, ale každý týden jezdím do Brna za rodiči. S Jízdomatem mi odpadly starosti s vyprodanými autobusy, řidiči mě navíc často hodí až domů, a já tak celkově ušetřím skoro hodinu času,“ pochvaluje si spolujízdu studentka ekonomie Eliška. Na Jízdomatu je jako doma i Brňan Honza, který řídí, ale někdy se nechá i svézt. „Jako pasažéra mě baví hlavně ta bezstarostnost. Jediné, co si musím zařídit, je doprava na místo srazu a od místa vyložení zase tam, kam chci. Jako řidiče mě samozřejmě motivuje finanční příspěvek na benzin – a možnost určit si podmínky cesty.“ Cestováním po republice ale služby rozhodně nekončí. Stále víc z nás totiž spolujízdou putuje i za naše hranice.

Foto: Studenta

Spolujízdou levně do zahraničí

Spolujízda začíná v poslední době docela slušně vytlačovat i standardní spoje do zahraničí. Nejčastěji se v tomhle případě svezete s řidiči, kteří jezdí do sousedních zemí pravidelně za prací. Například Ondra svým autem jezdí kvůli zaměstnání každý týden do Berlína. „Začínal jsem na německých serverech, které mají přece jen tu tradici delší, a pak jsem přidal i Jízdomat. Cesta mě díky příspěvku pasažérů často vyjde i zadarmo a to bych busem nebo letadlem samozřejmě nikdy neměl,“ vysvětluje. Zároveň ale dodává, že by se spolujízda nikdy neměla stát čistě výdělečným byznysem: „Nesnáším řidiče, kteří nabídnou spolujízdu, a když se jim auto nenaplní, s klidným svědomím ji zruší. To bych nikdy neudělal. Když se nikdo nepřihlásí, klidně jedu sám.“

S Jízdomatem ale popojedete i mnohem dál než jen pár stovek kilometrů. Hlavně v létě nabízí lidé svezení třeba do Itálie, Švýcarska, ale i do Litvy nebo Norska. A když si svůj výlet dobře naplánujete, můžete za pár korun prožít i několikatýdenní dobrodružství. Novinář na volné noze John, který bydlí v Londýně, projel kvůli své reportáži o „internetovém stopování“ Francii, Itálii, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko, Česko a Německo. Celkem mu to zabralo měsíc. „Podobný výlet jsem před mnoha lety podniknul stopem – spolujízda je ale spolehlivější a hlavně jsem tak potkal spoustu spolupasažérů, se kterými jsem v kontaktu dodnes!“ říká John nadšeně.

Foto: Studenta

Vyjeďte i za kulturou!

Další vychytávkou, kterou Jízdomat nabízí, jsou spolujízdy na české, ale i zahraniční kulturní akce. Takže ani na fesťák se už s těžkou krosnou na zádech kodrcat nemusíte. Už teď řidiči na portálu nabízí svezení třeba na majálesy po celé republice, na MFF do Karlových Varů nebo třeba do chorvatského Splitu na místní Ultra Europe Music Festival. Hodně českých festivalů navíc spolupráci s Jízdomatem navázalo oficiálně, a tak můžete nejnovější nabídky od řidičů sledovat přímo na stránkách akcí. Například Open Air Festival, který letos v Panenském Týnci proběhne už potřetí, bude ve spolupráci s Jízdomatem pokračovat i v roce 2013. Hlavním důvodem je „zelená filozofie“ celé akce, kterou princip spolujízdy z logiky věci také podporuje.

Spolujízda už i autobusem!

Pokud jste milovníci ekologie a dobrých nápadů, určitě vás potěší i myšlenka, se kterou loni v létě přišli právě tvůrci Jízdomatu. Jejich Jízdobus je zaměřen na vytěžování příležitostné autobusové dopravy nejen na území Česka. Jak zakladatel portálu Jan Mittner vysvětluje: „Autobus, který je vyslán vyzvednout velkou skupinu lidí v Česku i zahraničí, může po cestě přibrat spolujezdce. Ti samozřejmě neplatí plnou cenu. Spokojené budou obě strany.“ Do systému se už zapojili třeba dopravci PROBO BUS, Artemis Autotransport, Czech Airlines Handling nebo ČSAD MHD Kladno na různých trasách. Nejedná se ale o pravidelné linky, proto je potřeba vypsané cesty na portálu pravidelně sledovat!

Noclech zdarma „na gauči“

Pokud se rozhodnete levně procestovat Evropu, starosti si už nemusíte dělat ani s tím, kde složit hlavu. Jestli vás svezení za hranice bude stát pár korun, bydlení už dneska můžete mít úplně zadarmo. Už několik let je totiž nejenom mezi batůžkáři hitem mezinárodní server Couchsurfing, o kterém mnozí mluví jako o globální revoluci v cestování. Princip je opět jednoduchý: na svém profilu nabízí lidé z celého světa ostatním uživatelům zadarmo nocleh, dobré rady domorodce a většinou taky část svého volného času.

Nejde tedy jen o ubytování samotné – praví „couchsurfaři“ vám nejčastěji i ukážou město, vezmou vás v něm na nejlepší jídlo nebo party a třeba i poradí, kam se podívat dál. I s touto službou má zkušenosti John, který za celý měsíc skoro nikde jinde než na „gaučích“ nepřespával. „Nejdřív jsem si říkal, že něco takového přeci nemůže fungovat. Proč by vás lidé nechávali přespat ve svém bytě a ještě s vámi trávili svoje volno? Nakonec to ale bylo perfektní, lidé mě dokonce brali i na výlety za rodinou… Až pak jsem pochopil, že couchsurfing je zkrátka tak trochu životní styl, a že když takhle jednou pomůžete vy, dost pravděpodobně vám to někdo, třeba i v jiné zemi, rychle oplatí.“ Stejně jako při spolujízdě navíc i tady často vznikají přátelství na dlouhou dobu. Anebo třeba i něco víc. Své o tom ví Julie, která ve svém pražském bytě hostila na pár dní pohledného Australana – a v létě už s ním v Melbourne trávila romantickou měsíční dovolenou.

Foto: Studenta

Proč se nebát?

Pokud jste spolujízdu ani couchsurfing ještě nezkusili, asi si říkáte, že to určitě aspoň nějaký ten háček musí mít. Zkušení cestovatelé ale většinou skutečně moc minusů nevidí. „Co mi přijde jako pasažérovi nepříjemné, je, že spousta řidičů není ochotná vyzvednout lidi kdekoli blíž v centru. Dostávat se někam za město na benzinku je občas dost vopruz,“ stěžuje si Honza. S většinou se ale dá na rozvozu až domů za pár korun navíc domluvit. Kromě občasných nucených zdvořilostních konverzací, na které taky nemáme vždycky náladu, je pak nasnadě otázka bezpečí. Díky dnešním „internetům“ je ale riziko v případě spolujízdy i bydlení skoro nulové. Řidiči i couchsurfaři mají na portálech profily se svými zkušenostmi a referencemi od ostatních uživatelů.

Jízdomat navíc díky nové technologii Neo4j ukazuje propojení uživatelů na základě společných známých na portálu i na Facebooku, zohledňuje také společné předchozí cesty a další možné propojení mezi uživateli. Pro ty nejopatrnější zástupkyně něžného pohlaví navíc Jízdomat nabízí doslova dámskou jízdu – službu Holky s holkama. Jak z názvu vyplývá, tady se kluci za volant ani na další místa v autě nedostanou. A tak nezbývá než dát přeplněným vlakům i autobusům vale, zabrousit na internet a těšit se na cestu, která může být cíl!

Text: Mariana Kopecká

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější