"Minimum na jedné pozici je u nás šest měsíců, potom můžete změnit tým, anebo dokonce celé oddělení," vysvětluje tenhle koncept neomezených kariérních možností HR ředitelka společnosti OKIN Martina Szturc Káňová. Přesuny jsou podle ní v rámci společnosti možné jak vertikálně, tedy že povýšíte, tak horizontálně, tedy že se jednoho dne začnete věnovat něčemu úplně jinému než doposud. Z práce se zákazníky tak můžete do projektového managementu, z technika se klidně stanete šéfem celého provozu a například jejich současný CEO původně začínal jako manažer eskalací a incidentů. Tady opravdu platí, že sky is the limit.
Protože firma provozuje největší vícejazyčné technické zákaznické centrum v republice, je takhle dynamická kariéra nejen podporovaná, ale mnohdy dokonce i nutná. Například v roce 2016, kdy pro nové projekty potřebovali víc tým lídrů, povýšil téměř každý šestý zaměstnanec firmy a to rozhodně není málo.
Z pekaře ajťákem, z kuchaře na projekťáka
Pokud si říkáte, že přece nejde najednou začít dělat něco, pro co nemáte žádnou kvalifikaci, tak vězte, že jde. Cokoli nevíte, vás totiž naučí. A že je vzdělávací systém v OKINu fakt hodně vymakaný - v roce 2017 za něj dokonce dostali prestižní ocenění ABSL Diamond.
"Základem je angličtina, bez té se tu neobejdete. Ostatní vás naučíme. Máme tu kuchaře, který se stal projektovým manažerem, a pracoval tu i pekař, který se vyškolil na ajťáka. Takže možné je opravdu cokoli," potvrzuje Martina a zdůrazňuje, že právě jazyky jsou největší přidanou hodnotou společnosti. "Podnikové služby se po světě často outsourcují z Asie, v rámci Evropy je zajímavá právě střední Evropa, protože jsme dobře jazykově vybavení - jsme schopní poskytovat služby v šestnácti světových jazycích, což není z Asie realizovatelné."
Bez praxe a bez ohledu na obor
Společnost OKIN BPS ve svých kancelářích v Praze a Ostravě zaměstnává kolem 1200 lidí z 50 různých zemí světa a svým klientům - mezi nimiž jsou banky, módní značky, obchodní řetězce nebo telekomunikační společnosti - poskytuje podporu podnikových procesů a služeb. Momentálně hledají hlavně projektové koordinátory, kteří budou zodpovědní za hladký průběh jim svěřených projektů.
Hlásit se můžete i bez předchozí praxe, a dokonce i bez ohledu na obor, který studujete. Hlavní je tady chuť učit se, týmový duch a dobré naladění.
Protože firma svým klientům nabízí hlavně administrativní, projektové a technické/IT služby, můžete se tu naučit celou řadu tzv. hard skills, ať už práci s programy MS Office, metodiku Lean Six Sigma, nebo třeba síťařinu, kterou dokonce vyučují i zdarma pro veřejnost. A kromě toho za vás OKIN hradí i mezinárodně uznávané certifikáty, třeba ajťácké CISCO a ITIL anebo PRINCE2 pro projektové manažery.
V nabídce je ale také celá řada lekcí a kurzů, které rozvíjejí "soft skills", ať už vaše komunikační schopnosti, analytické uvažování, nebo time či stress management. Učit se můžete i jak se stát lídrem a správně vést tým, což se vám zejména při vertikálním kariérním posunu bude hodit.
Učit může každý
Neučí tu navíc jen externí lektoři, ale hlavně interní zaměstnanci - kterých je mimochodem celá polovina ve věku 19-29 let. "Většinou jsou to lidé, kteří se chtěli realizovat i jinak než jen v rámci své běžné pracovní náplně, a firma je v tom podpořila," říká Martina. "Například kolega, který trénuje nováčky, se zajímá o historii a komunikaci. A protože firma viděla ve školeních komunikace přínos, nastavila mu pracovní náplň tak, aby ji mohl učit."
Ať už tedy hledáte stabilitu, anebo jste dynamická osoba a láká vás měnit uplatnění třeba každých šest měsíců, je OKIN super volbou. Mrkněte na jejich kariérní stránky a uvidíte sami.