Letošním tématem byl Lobbing – jeho možnosti v budoucnu a také pravidla jeho regulace. Podle Mateje Magice, vítěze letošního ročníku soutěže, se budou podnikatelé stále více snažit ovlivnit politické dění i přímou účastí v politickém životě prostřednictvím zakládání nových politických stran a hnutí. Dalším vhodným nástrojem bude tlak na veřejné mínění, organizování veřejných akcí, např. peticí. Důležitou roli již nyní hraje internet a sociální média, jejich vliv v lobbingu se bude v budoucnu zvětšovat. Lobbing se tak za zákulisí stane veřejným tématem.
"Velmi nás potěšil zájem a kvalita prací. Z několikaleté zkušenosti vidíme, že se úroveň myšlení a znalostí vysokoškolských studentů v Česku, Slovensku a Polsku rok od roku zvyšuje. Ráda bych poděkovala všem zúčastněným studentům, že s námi sdílejí svoje vize," řekla Lea Krčmáriková, správkyně Nadace Penta.
Vítězové 9. ročníku soutěže Vize 2025:
Mezi oceněnými se i letos objevili obhájci dřívějších vítězství, Gabriel Tóth a Jakub Šindelář.
1. místo (5000 eur): Matej Magic (Vysoké učení technické v Brně)
2. místo (3000 eur): Jakub Šindelář (Vysoká škola ekonomická v Praze)
3. místo (1000 eur): získávají Gabriel Tóth (Univerzita Komenského v Bratislavě), Weronika Koralewska (Ekonomická univerzita v Poznani), Dagmara Michniewicz (Jagellonská univerzita v Krakově)
Vítězné eseje budou k dispozici na www.pentainvestments.com
O Vizi 2025
Soutěž vyhlašuje Penta již tradičně s cílem ocenit originální myšlenky mladých lidí na témata z byznysu a veřejného života. Do všech devíti ročníků Vize 2025 bylo přihlášeno již 636 esejí, přičemž odměněno bylo 71 z nich. Penta tak za historii soutěže rozdělila studentům odměny v celkové výši 94 000 eur.
Projekt je jednou z aktivit Nadace Penta, která od roku 2002 věnovala již více než 3,5 milionu eur na projekty z oblasti vzdělání, zdravotnictví, sportu, kultury a vědy.
Nadace Penta