Kteří studenti se u vás mohou uplatnit. Jaké jsou podle vás obory budoucnosti?
Do portfolia absolventů, které potřebujeme, zapadají především inženýrské obory. Těmto skupinám dokážeme nabídnout uplatnění na nejvíce pozicích. A nezáleží, jestli se jedná o absolventy potravinářských oborů nebo konstruktéry či technology. U nás najdou místo jak inženýři plně specializovaní na instalování, servis a vylepšování strojů, tak inženýři, kteří mají technické pozadí, ale dokážou také řídit tým lidí.
Jaké technické „vymoženosti“ budete v nové továrně v Opavě využívat?
Přímo v Opavě máme centrum vývoje a výzkumu, které pomáhá při budování linek. Technologie, které budeme nyní instalovat, jsou výsledkem několikaleté práce. Je to úspěch inženýrů, kteří po dobu několika let sbírali ty nejlepší trendy, které byly instalované v ostatních závodech po celém světě. Oproti předchozí generaci strojů jsme se posunuli o další dvě úrovně výše, spolupracovali jsme na jejich vývoji přímo s našimi nejlepšími dodavateli.
Můžete uvést nějaký příklad?
Například sušenky BeBe Dobré ráno. U nich je tak složitá technologie a receptura, že nyní můžeme předstoupit před našeho spotřebitele a nabídnout mu produkt, který mu v průběhu čtyř hodin bude postupně dodávat energii. A to je patent, který jsme obhájili před Evropskou komisí. Není mnoho potravinářských firem, které se mohou pyšnit takovouto unikátní technologií.
Jaký je hlavní rozdíl ve strojích, které jste vyvinuli, oproti těm starším?
Naši inženýři linky neustále vylepšují a šperkují do dokonalosti. Takovýto pokrok si automaticky žádá i zkušenější a technologicky připravenější zaměstnance. Zjednodušeně řečeno, dříve při nějaké poruše stačilo, když technolog otevřel skříň a podíval se, kde se to zaseklo, dneska už je to mnohem složitější. Chtěli jsme například, aby naše linky sušenky ani trochu nedrtily. Spolu s dodavatelem jsme vyvinuli systém, aby se nám ve stroji sušenky nezachytávaly, aby se stroje daly co nejlépe udržovat, abychom tam neměli zdroje kontaminace a daly se tak lépe čistit než třeba linky staré třicet let… Tím nechci říct, že by třicet let staré stroje měly horší výkon, to vůbec ne. Ale technologie se hýbe vpřed a umožňuje nám dělat věci, které jsme dříve nemohli. Třeba získávat data o poruchách elektronicky.
Když se vrátíme ke studentům, v minulém článku jsme nakousli nabídku trainee programů, ty programy už běží, nebo je teprve chystáte?
Program JUMP nám už běží, ušili jsme ho na míru absolventům, které se snažíme zaujmout a přijmout do firmy. Podle jejich profilu jim připravujeme speciální program tak, abychom z nich vychovali budoucí manažery. Trainee program trvá 2 roky, jeho účastník projde v rámci závodu přes několik funkcí. Vždy je to zaměřené tak, abychom jim rozšířili obzory a aby pochopili celý dodavatelský řetězec, který potom mohou vylepšovat. Stejně tak si vyzkouší různé styly řízení lidí. Mezitím my pracujeme na tom, abychom mu našli jeho cílovou manažerskou pozici. A na tu bude připraven. Není totiž nic horšího než na talentovaných lidech nepracovat a nerozvíjet je, protože nám takoví zaměstnanci pak mohou odejít.
Jaký osobnostní typ člověka se u vás uplatní?
Studenti, kteří přemýšlí o uplatnění v Mondelez, by měli vědět, jaká je kultura v naší společnosti a jaké vyznáváme hodnoty. Já stále tvrdím, že když někdo má zájem pracovat ve firmě, která dbá na to, aby se zaměstnanci chovali zodpovědně, mysleli hlavou a zároveň i srdcem a snažili se jednat, jako by ta firma byla jejich, a snažili se být vždy otevření k druhým a naslouchat jim, tak toto je to správné místo.
Jednou vidět je lepší než stokrát slyšet
Přijďte si o společnosti Mondelēz International, výstavbě nové haly a náboru nových inženýrů popovídat přímo s ředitelem opavského závodu Slavomírem Pudišem. „Dnes vývoj běží rychle kupředu. Když jsme popisovali studentům, co všechno máme, a pak jsme jim ukázali videa nebo je vzali do závodu na exkurzi, říkali, že nečekali takové množství robotů a automatizace a že je to opravdu překvapilo,“ dodává Pudiš. Více informací o návštěvě v Mondelez najdete ZDE.