Klára byla od malička bojovník. Holky se neperou, slýchala a bylo jí to jedno, protože rozbít nos klukovi, co ji na základce šikanoval, jí přišlo jako férový tah. Odjakživa taky ráda spravovala rozbité věci a vymýšlela různé zlepšováky. S tátou dali dohromady high-tech houpačku a spoustu hraček a hlavolamů a někdy v té době Klára odhalila i svou superschopnost - ve všem viděla souvislost, strukturu, konstrukci. Zjistila, jak věci fungují, jenom tím, že se chvíli dívala, jak pracují. Když drhlo kolečko, okamžitě věděla které. Když něco skřípalo, věděla co. A když něco nepracovalo dostatečně efektivně, dokázala během chvíle navrhnout daleko lepší verzi.
Kolo už tu bylo
Zatímco Klářina mamka úplně nechápala, čemu že se to chce její dcera věnovat, táta stál za ní, když si podala přihlášku na strojní fakultu na ZČU, i když hned během prvního ročníku, co se znalostí týče, strčila do kapsy všechny svoje spolužáky. Studium jí bavilo. Zajímala se o spoustu mimoškolních aktivit od studentských formulí až po vymýšlení technologií budoucnosti, ale taky řádně pařila s kolegy z ročníku, protože co by to bylo za výšku bez pořádného mejdanu. Legenda říká, že jednou vypila flašku vodky a sestavila perpetuum mobile, ale když se jí zeptáte, všechno popře.
Jak se škola chýlila ke konci, přemýšlela Klára stále víc o tom, co dělat dál. Říkala si, že v automobilovém průmyslu už je lidí habaděj a pracovní stroje ji tolik nelákají. A chtěla hlavně pomáhat, chtěla, aby společnost měla z její superschopnosti užitek.
Klářin Tony
Stejně jako ve filmech, v momentě, kdy je hrdina na rozcestí a neví, jak dál, vešel i do Klářina života mentor. Na rozdíl od Petera Parkera to nebyl zrovna Tony Stark, ale službu Kláře udělal dost podobnou. Na jedné z přednášek na ZČU jí totiž představil Škodu Transportation a co všechno v ní studenti dokázali a stále dokazují. A taky jí řekl něco, co už tak dlouho chtěla slyšet - že právě superhrdinové jsou tu víc než vítáni.
Voláme všechny superhrdiny!
Pokud i ve vás dříme nějaká ta superschopnost, pokud vidíte to, co jiní nevidí, a rádi byste pomohli zlepšit svět, nebo třeba jen život vašich sousedů, pojďte do Škodovky. Sáhnete si tu na spoustu věcí, vaše práce bude mít reálný dopad na statisíce lidí z různých koutů světa a nebudete přitom muset riskovat krk jako dámy a pánové z Avengers.
Mrkněte na skodaheroes.eu.
Dnes, v roce 2019, pár let po tomhle všem, tak Klára se zarputilostí sobě vlastní ve Škodovce navrhuje vlaky a tramvaje, jak nejlépe to jen jde - nejen aby nikde nedřela nebo neskřípala kolečka, ale také aby byly tyhle obrovské a krásné stroje připraveny na budoucnost, ať už uspořádáním, funkcí, nebo palivem - zkrátka vším tím, co vždycky uměla vylepšovat nad očekávání všech ostatních. A je spokojená. Pomáhá totiž tam, kde může, a z její práce mají užitek statisíce lidí.
Superhrdinové mezi námi
Na rozdíl od Petera Parkera se tak Klára nevrhá před jedoucí vlak ani nebrání Zemi ve vesmíru, stará se ale o to, že když jedeme vlakem nebo tramvají, tak že jsme v bezpečí, v co největším pohodlí a co nejméně tím škodíme životnímu prostředí. Protože vědět jak na tohle všechno, je zrovna tak důležité.
A Klára není sama. Je tu spousta Petrů a Lukášů a Veronik a spousta dalších jmen skromných superhrdinů mezi námi, kteří vědí, že něco umí, ale nevědí, co s tím dál. Pokud jste mezi nimi i vy, ničeho se nebojte, najděte si toho svého Tonyho a propůjčte své superschopnosti ku prospěchu nás všech. Třeba právě ve Škodovce.