kariéra
poweredbyexperts

Skvělé kariéře nezáleží na tom, co jste vystudovali

Jak se z politologa stal byznysmen. A kterak chemická inženýrka k pozici HR manažerky přišla. To nejsou pohádky, ale reálné příběhy lidí, co se našli v něčem trochu jiném, než plánovali ve škole. Děje se to častěji, než byste řekli. Některé společnosti proto už nenabírají na konkrétní pozice, ale na tzv. entry level. V něm začínáte, ať už jste studovali cokoli, a pokračujete jednoduše tam, kam vás to táhne.

Mladý člověk bez zkušeností se formuje lépe než někdo, kdo má své zažité stereotypy. Spíše než aby firmy tlačily lidi v rozpuku do konkrétní škatulky, proto některé z nich razí opačnou filozofii - je jednodušší nechat zaměstnance rozvíjet tak, jak oni sami uznají za vhodné. Nedostatku zkušeností se proto nebojte a na obor studia nehleďte. Všechno může být úplně jinak.

"Často se na pohovorech ptáme na nějaké minulé životní situace a na to, jak je uchazeč řešil. To nám pak dává představu, jak by se popral s některými specifickými, třeba i stresovými situacemi u nás," vysvětluje Martina Elblová, recruitment supervizorka z ExxonMobil, která si sama ve firmě vyzkoušela pěknou řádku pozic.

"Když jsem tu začínala, nastupovala jsem do nákupního oddělení. Protože jsem uměla holandsky, dostala jsem na starost nákup každodenních věcí pro chod chemiček a rafinerií v Beneluxu. Nikdy předtím jsem podobnou práci nedělala a jako nechemikovi mi nebylo blízké ani to, co vlastně nakupuji. Ale dostala jsem školení a vrhla se do toho," usmívá se Martina. "Pak se mi změnila agenda a dostala jsem na starost smlouvy pro celou Evropu. Nakonec jsem přešla do personálního oddělení a tam jsem se stala supervizorem."

Houstone, máme politologa!

Pro recruitery z ExxonMobil jsou důležité vnitřní kvality kandidáta, jeho schopnosti a motivace k práci. Taky selský rozum, chuť učit se novým věcem a jazyky. "Jenom u nás v Praze máme zaměstnance sedmdesáti národností a služby poskytujeme klientům po celé Evropě, Blízkém východě, Africe i Jižní Americe, bez angličtiny se tu neobejdete. Jakákoli další řeč je pak velkou výhodou," říká Martina s tím, že ale nemusíte zoufat, ani pokud žádný druhý jazyk neumíte. Firma totiž nabízí celou řadu kurzů a mezi nimi samozřejmě i ty jazykové, kterých mohou zaměstnanci využít. Nic proto není ztraceno, ani když vám některý jazyk trochu (anebo víc) drhne.

ExxonMobil

ExxonMobil je nadnárodní petrochemický gigant, který patří k těm největším a nejrozmanitějším společnostem na světě. Jeho business support centrum, které sídlí v Praze, aktuálně zaměstnává 1200 lidí 70 národností, není proto žádným překvapením, že se tu bez angličtiny neobejdete. Kariéru si tu zato můžete vybudovat takřka na míru, stačí jen chtít.

Jak na to, zjistíte na kariérních stránkách ExxonMobil nebo na profilu na Proudly. Nebo sledujte ExxonMobil na Facebooku!

Kariéru v ExxonMobil navíc nemusíte budovat jen v Praze. Jejich pobočky najdete nejen po celé Evropě, ale třeba i v USA, kde v Houstonu koneckonců sídlí jejich centrála. Když vám to půjde a budete si chtít zkusit práci na jiném kontinentu, můžete se tam dostat třeba do týmu Čecha Petra Šády, který vystudoval politologii, s Martinou začínal v pražském nákupu a teď už pár let v Americe pracuje jako Globální manažer strategického a operativního nákupu. "Při nástupu jsem neměl žádné velké ambice a jen matnou představu o tom, co vlastně firma dělá. Úkoly se ale postupně měnily z regionálních na globální a já díky práci procestoval spoustu zemí, kam bych se sám asi nikdy nepodíval," přemýšlí Petr.

Nevědět není na škodu

Když už jsme u zajímavých kariérních příběhů, pro další příklad nemusíme daleko - Martinina nadřízená Gabriella je Italka, ze školy vyšla jako chemická inženýrka, v ExxonMobil začala ve výrobě, pak se posunula do byznysu a teď šéfuje celoevropskému recruitmentu. Zkušeností z nejrůznějších pozic má tedy nepočítaně. Jak sama říká, největším motorem pro ni byla vlastní zvědavost a chuť učit se. "Vždycky mi přišlo důležité objevovat nové možnosti a snažit se jim porozumět. Když jste zároveň obklopení profesionály, kteří s vámi sdílejí své vlastní zkušenosti, máte vyhráno," popisuje.

Martina, Petr ani Gabriella nejsou světlé výjimky, podobných příběhů bychom ve společnosti našli víc. Profesním změnám tady pomáhá precizně nastavený vzdělávací systém, v rámci kterého se zaměstnanci mohou učit všechno od zmiňovaných jazyků nebo nákupu přes asertivitu, vyjednávání, koučování až po leadership. Zkrátka cokoli vás zajímá, vás tu naučí přímo za běhu, než aby se spoléhali na to, co umíte ze školy.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější