"Neustálé vzdělávání zaměstnanců pro nás znamená udržování kvality služeb, které klientům poskytujeme, což je pro nás naprosto klíčové," říká Barbora Vávrová, která má vzdělávání auditorů na povel v poradenské společnosti EY. Věnuje se těm novým, ale i seniornějším - učení totiž nekončí, ani když jste profík. Svět auditu a poradenství se stejně jako většina jiných odvětví rok od roku mění a novelizuje. Zavádějí se nové technologie, objevují nové problémy a trendy a správný odborník na to všechno zkrátka musí být připraven reagovat.
"Naši kolegové absolvují různé zkoušky a certifikace, např. Daňový poradce, CIA (interní audit), ICU (účetnictví) nebo třeba FRM (Financial Risk Management). Auditoři se pak primárně zaměřují na certifikace ACCA a Statutární auditor," vysvětluje Barbora s tím, že právě vzdělávací programy typu ACCA neustále a velmi pružně reagují na aktuální potřeby trhu a mohou profesionály připravit na to, co je čeká.
To, že se zkoušky ACCA do života hodí, potvrzuje Kristian Tolkner, který se do studia pustil už při zkráceném úvazku. "Na full-time pozici jsem přestoupil až v březnu letošního roku, ACCA zkoušky pro mě proto do té doby nebyly povinné. Od minulého léta jsem byl ale rozhodnutý, že chci v EY pokračovat i po škole, firma mi proto umožnila začít skládat zkoušky z pozice interna. Dneska můžu říct, že znalosti, které jsem během kurzu získal, mi ušetřily čas i práci během jednotlivých zakázek."
Dvě stě volných hodin
Jen do auditu přijímá EY každý rok zhruba 40 nových, mladých a nadějných talentů, kteří stráví vzděláváním prvních pět pracovních týdnů. "Dohromady je to cca 200 hodin, během kterých se u nás nováček hned po nástupu učí," upřesňuje Barbora. Celou dobu přitom samozřejmě pobírá standardní plat a firma za něj navíc hradí všechny placené kurzy a zkoušky, kterých není rozhodně málo.
Buď profík
EY patří do tzv. Velké čtyřky nejprestižnějších poradenských firem na světě a na kvalitě a znalostech svých lidí si opravdu hodně zakládá. Proto taky vzdělávání nováčků i zavedených profíků věnuje tak velkou pozornost. Netrapte se tudíž, že z vás škola nutně neudělala bednu, v EY se o to rádi postarají za ni (a ještě vám za to zaplatí).
Třeba právě do auditu navíc momentálně nabírají, takže víc info na cestasey.cz a vzhůru do toho.
"Firma vám poskytne volno na učení, zaplatí přípravné kurzy i zkoušku samotnou, a pokud se někde platí členské poplatky - například u profesních organizací - uhradí je za vás taky," vysvětluje Barbora.
Vzdělávací plán se navrhuje pro každý nástupní ročník zvlášť, protože různě seniorní lidé potřebují umět jiné věci. "Začátkem je v auditu vždycky certifikace ACCA, zhruba po 14 dnech se pak nováčci věnují základům auditové metodologie, které učí naši odborníci, a pracují také na zlepšování svých soft skills," popisuje Barbora. "Nejdřív jsou to např. základy business writingu, nebo budování osobního brandu, protože to je to, co nováčci potřebují nejvíc. Čím jsou seniornější a čekají je např. první schůzky s klienty, začínáme je učit třeba i umění prezentace a delegace."
Kromě oborových hard skills nebo zmiňovaných soft skills, které se vyučují nejčastěji prezenčně, se tu můžete zdokonalovat třeba i v jazycích - angličtina a němčina je základ, zkusit si ale můžete třeba i portugalštinu nebo čínštinu - výuka jazyků ale probíhá výlučně on-line.
Doma i po světě
Jakožto globální firma si EY navíc může dovolit své zaměstnance vzdělávat doma i v zahraničí. Jasně, nějakou dobu budete sedět u počítače a učit se on-line nebo s kolegy v zasedačce opakovat, co při prezentacích před klientem rozhodně nedělat, ale za vědomostmi budete občas také vyrážet za hranice, což je pokaždé lekce sama o sobě. "První rok většinou probíhá v Praze, druhý rok se ale už vzděláváme v Tatrách, seniornější auditoři míří třetí rok do Nizozemska a podobně," uzavírá Barbora.