Krátké exkurze nebo virtuální prohlídky už dnes můžete absolvovat u mnoha společností, pomyslné první místo, co do komplexity a do množství informací, které při prohlídce získáte, si ovšem i letos drží ŠKODA AUTO. Na jejich tentokrát hned dvoudenním ŠKODA Day (letos 15. a 20. listopadu) studenti nezůstali za sklem ani si nenasazovali virtuální brýle. Místo toho oblékli reflexní vesty a vrhli se přímo do víru výroby naší nejslavnější automobilky. A my byli u toho. :)
Jde se na to!
Dopolední program obou dnů byl podobný. Ranní káva s občerstvením jsou po dlouhé cestě, kterou všichni absolvovali, vždy skvělý nápad. Po přivítání moderátorů, jimiž se stali ŠKODA Trainees - Petra a Tomáš první den a Karel s Vilémem druhý den - následoval blok zajímavých přednášek. Ten probíhal v moderním sále Vision Servisního tréninkového centra ŠKODA AUTO, kde studenti mohli prozkoumávat a nahlížet do nejnovějšího plně elektrického prototypu VisionE a nejnovějšího SUV modelu KAROQ, kterého v druhém termínu vystřídala autonomní novinka SUPERB Cesar.
Od první revoluce až k průmyslu 4.0
Následovala rychlá "projížďka" historií firmy a možnostmi spolupráce, a mohlo se jít na to, kvůli čemu technicky zaměření vysokoškoláci do Mladé Boleslavi přijeli. Ve výrobních, logistických, náběhových a dalších procesech a postupech, o kterých byla dopoledne řeč, by se technicky neorientovaný smrtelník lehce ztratil. Pro více než stovku studentů a studentek ze všech koutů Česka i Slovenska však byla orientace očividně snadná. Od řízení náběhů přes centrální pilotní halu, logistiku výrobních komponentů, slévárnu a kovárnu až po plánování logistiky. Zkušenostmi ostřílení řečníci nás provedli současností, a hlavně budoucností toho, co a jak se bude v automobilce a jejích závodech po celém světě zanedlouho vyrábět. Přednáškový blok utekl jako voda a po obědě, který přišel vhod, byl na řadě přesun do samotného závodu.
Ze zimy do opravdové výhně
Protože listopadové klima nebylo úplně hřejivé, nasedli jsme do autobusů a přesunuli se za opravdovým teplem. Ne, nejelo se k moři. Díky odpolednímu programu, který si Škodovka připravila, jsme poznali výrobu od úplných začátků. Bezpečnostní vesty, ochranné brýle a hurá na věc! Užili jsme si skutečnou výheň ve slévárně a kovárně, "svatbu" komponentů na montáži, a dokonce i sami vzali do ruky vrtáky, když jsme zkoušeli, co trénují a jak se připravují zaměstnanci v Lean Centru. Během odpoledne už vzduchem létala otázka za otázkou, jako by je studenti sypali z rukávů. Nadšení a zájem o výrobní část závodu byly znát a vášnivá debata pokračovala i při přesunech mezi jednotlivými částmi obřího závodu.
Technický vývoj láká ty nejlepší
Stejně jako v prvním termínu ani v tom druhém nechyběl úvodní krátký pohled do minulosti a představení možností spolupráce se Škodovkou. Povinné a nepovinné stáže, Trainee program, psaní závěrečných prací a jedeme dál! Vzhledem k tématu celého dne se slova ujal skutečně jeden z nejpovolanějších - Roman Vaněk, výkonný asistent člena představenstva za Technický vývoj, nám představil to, čím se ve vývoji ŠKODA AUTO zabývá a kam budoucí vývoj automobilky směřuje. Jeho kolegové z vývoje nám pak představili jedny z nejzajímavějších částí vývojového centra Škodovky. Slova opravdových profesionálů o detailech vývoje exteriéru a interiéru, o vývoji elektriky a elektroniky a o současných světelných technikách vozů hltali mladí technici a techničky doslova plnými doušky.
Brány nejstřeženějšího místa
Po obědě nás opět čekal přesun - jak už víte, jedeme do Technického vývoje. Přísná bezpečnostní pravidla, která zde platí, jsou více než zřejmá. Mobilní telefony odevzdány, a začínáme! Moderní motorové a emisní centrum vyvolává emoce a zvědavost. Kdyby otázky vyplňovaly prostor, praskla by jedna z jednadvaceti zkušebních stanic na agregáty, kterou jsme navštívili, ve švech. Ještě ale nekončíme! Čeká nás Design check, virtuální studio a laboratoř hydropulzu, kde na šestnáctikanálovém simulátoru vozovky testují tuhost a pevnost vyvíjených automobilů i prototypů. Na počátku každého vývoje je ale především virtuální vývoj, a tak i naše kroky zamířily do virtuálního studia. Moderní software a hardware všude kolem. Člověk si chvílemi připadal víc jako v počítačové herně než v automobilce.
Rozloučení a inovační batůžek
Po návratu do Servisního tréninkového centra jsme se všichni ještě posilnili a mohli se tváří v tvář setkat s místními profesionály různých oblastí. Ti představili zajímavé projekty, vypsaná témata závěrečných prací a také volné pozice, na kterých by studenti mohli spolupracovat. No a hodnocení? Dvakrát opravdu povedený den plný inspirace, poznávání, nadšení, a dokonce i malých dárků. Příští rok se máme zase na co těšit.