Ondro, tvůj příběh v KPMG začal na pozici stážisty – jaké byly tvé první pracovní úkoly?
Po splnění všech úvodních školení a „zabydlení se“ ve firmě jsem se ihned zapojil do právě probíhajícího projektu zaměřeného na bezpečnost autentizace klientů pro jednu významnou banku působící v České republice. Velmi rychle jsem se zorientoval v problematice a stal se plnohodnotným členem týmu. Účastnil jsem se meetingů, rozšiřoval naši metodiku a připravoval části výstupů pro klienta.
Kdo se o tebe na stáži staral a jak na to vzpomínáš?
Ihned po nástupu se mě ujal manažer Radek Šichtanc, který byl u mého přijímacího pohovoru. Dodnes s ním spolupracuji na většině projektů. Od začátku mého působení v KPMG zastával funkci mého rádce, pomáhal mi s řešením pracovních úkolů a dával mi zpětnou vazbu. Díky ní jsem se v práci posouval dál.
Co tě v prvních dnech v práci pro tak velkou a prestižní společnost nejvíc překvapilo?
Velmi příjemná atmosféra, kolektiv a rychlé začlenění do něj. Právě z důvodu prestiže KPMG mnozí nečekají, že si zde všichni tykáme – od stážistů až po partnery. Já osobně byl vždy zvyklý spíše vykat, zvlášť starším a zkušenějším lidem a tykání mi dělalo problémy. Když jsem druhý den přišel do práce, již seznámen s „tykací“ politikou, v kuchyňce jsem jednomu manažerovi řekl „Dobré ráno“, což jsem nebral jako porušení tohoto pravidla. Ihned se mě zeptal, jestli jsem tu nový. S úsměvem mi řekl „Ahoj“ a představil se jako Jirka :).
Co je hlavní náplní tvé práce v KPMG, na jakých projektech běžně pracuješ?
V KPMG jsem součástí IT Advisory týmu. Konkrétně se zaměřuji na projekty z oblasti IT Security. Jsou to projekty například pro finanční instituce, které řeší bezpečnost přístupu klientů ke svým účtům nebo zvažují nasazení systémů pro odhalování podvodů – tzv. Fraud detection systémy –, případně projekty řešící nastavení procesů bezpečnost dle ISO 27000. Jiným aspektem mé práce jsou techničtěji zaměřené auditorské projekty, při kterých provádíme penetrační testy informačních systémů. To obnáší simulaci útoků na daný systém (de facto se vžíváme do role hackerů), čímž jsme schopni zjistit bezpečnostní slabiny a upozornit na ně klienta. Přestože je mým hlavním zájmem bezpečnost IT, snažím se účastnit i projektů mimo tuto oblast a rozšířit si tím schopnosti a přehled.
Tvá pozice a pracovní úkoly zní pro laika složitě a málokdo mimo obor si pod tím představí něco konkrétního. Jak popisuješ svou práci např. své babičce?
Upřímně, není to vůbec lehké. Obecně svou práci lidem mimo obor IT popisuji spíše prakticky na projektech, kterých jsem se zúčastnil. Pokud bych hledal nějaké konkrétní označení profese, nejspíš bych ho nebyl schopný nalézt. Nemohu se nikdy charakterizovat pouze jako auditor informačních systémů, „hacker“ (jakkoli je toto označení nepřesné) nebo bezpečnostní analytik. Nevyjadřuje to vše, co dělám. To je dáno právě zmíněnou rozmanitostí projektů na našem oddělení.
Co tě na tvé práci baví?
Různorodost. V našem oddělení Management Consulting, do kterého IT Advisory patří, získáváme neustále nové a zajímavé projekty. Práce se nestává stereotypní. Pořád mám šanci se učit nové věci a ve všech ohledech se rozvíjet dál. Velkou roli hraje také příjemný kolektiv, ve kterém je radost pracovat. :)
Jak se ti podařilo skloubit stáž a práci se školou? Máš nějaké tipy, jak si v tomto vytížení zorganizovat čas a nezbláznit se?
Skloubit práci se školou obecně vyžaduje velké schopnosti plánování času a disciplíny. Pokud již nejste v posledním semestru studia a máte předměty, na které je nutné docházet do školy, je to náročnější. Práce vám zabere čas během dne, který byste jinak využili k plnění studijních povinností. V tomto případě musíte využít trochu ze svého času po večerech, případně o víkendu, a na studiu zapracovat. Na druhou stranu musím zmínit, že mi kolegové v KPMG vyšli vstříc. Vždy jsme se rozumně domluvili na mém využití dle aktuálních časových možností. Velmi mi také pomohlo, že jsem studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze, jejíž hlavní výhodu vidím v tvorbě osobních rozvrhů. Bylo tak možné si předměty poskládat do dvou dnů a zbytek dle domluvy trávit v práci.
Získal jsi kvalifikaci pro tuto pozici ve škole, nebo ses IT věnoval i ve svém volném čase. Učil ses nějaké části sám?
Škola mi dala velmi dobré základy. Na svém rozvoji jsem ale pracoval zejména mimo školu. Základním kamenem je zájem o daný obor, což je zároveň motivace k dalšímu vzdělávání nad rámec výuky. V IT, více než v jiném oboru, je celkem snadné získat praktické zkušenosti. Pracovních míst pro studenty je stále mnoho. Někteří také již během studia začínají pracovat jako OSVČ, čímž získávají znalosti, které jim mohou získat lepší práci, pokud o to mají zájem. Tento rozdíl mezi čistě akademickými znalostmi a praktickou nadstavbou je velmi významný a firmy to oceňují. Velkým přínosem je také začlenění do některé ze studentských organizací.
Doporučil bys i ostatním studentům praxi při škole, nebo by se podle tebe měli soustředit hlavně na vzdělání?
Ze své zkušenosti doporučuji vzdělání a praxi vyvážit. Samotná škola vám poskytne teoretické znalosti, IT obory v určitých oblastech i velmi praktické znalosti. Ovšem stále se většinou jedná o akademické práce, které mají za cíl něco člověka naučit, ale nemají přesah do reálného světa. V práci si člověk zvykne velmi dobře využívat vše, co se ve škole naučil. Rychle zjistí, že to je opravdu pouze základní kámen, na kterém bude dále stavět. Zároveň se naučí větší zodpovědnosti a změní se jeho přístup k práci i ke studiu, z čehož poté mají radost i vyučující. Pamatuji si, jak se nás prof. Jiří Voříšek na jednom z předmětů ptal, co způsobuje takové rozdíly ve schopnostech a přístupu mezi studenty bakalářského a magisterského studia. Kolektivně jsme se shodli na tom, že to je právě zkušenost z práce.
Kde ještě vidíš své mezery/slabé stránky a pomáhá ti KPMG v jejich posílení?
Člověk by se nikdy neměl spokojit se svými schopnosti. Naopak, měl by se snažit neustále se rozvíjet a posouvat dál. Oblast IT je velmi dynamická, neustále se měnící. Udržet krok s novinkami vyžaduje i mimopracovní zájem o tuto oblast. Osobně se mimo IT snažím rozvíjet také komunikaci s klienty, spolupráci v týmu, jazykové schopnosti a pracovní návyky. Mnoho z toho se lze naučit za chodu při běžné práci. KPMG navíc nabízí mnoho různých školení, která může každý navštěvovat. Pokud není nějaké školení dostupné interně, je možnost navštěvovat externí školení s tím, že ho firma zafinancuje.
Kdybys měl pracovní prostředí v KPMG popsat třemi slovy, co bys o něm řekl?
Motivující, kreativní, přátelské.
Poradil bys studentům, jak úspěšně projít výběrovým řízením KPMG?
Na výběrové řízení KPMG se nelze připravit na 100 %. Je koncipováno tak, aby bylo náročné a požadovalo po jednotlivcích více než jen konkrétní znalosti z vysoké školy. Testují se v něm například logické, analytické, komunikační i jazykové schopnosti. Pokud se případní uchazeči chtějí alespoň trochu seznámit s tím, co je čeká, a získat nějaké tipy, doporučuji vyzkoušet mobilní aplikaci Test2job nebo si pročíst články mých kolegů na blogu www.zpodpalubi.cz. Tam se mimo jiné dozvíte i něco z pracovního života v naší firmě. Svůj příběh v KPMG pak můžete začít zasláním CV na webu www.pribehzacina.cz.
Ondřej Hamouz
Business Analyst, Management Consulting, KPMG Česká republika
Obor studia: Informační systémy a technologie na Vysoké škole ekonomické v Praze
Záliby/koníčky: Latinskoamerické tance, lukostřelba, fotografování, knihy, lyžování, volejbal, badminton, kanoistika (sport obecně), divadlo, filmy, svět IT
Jeho práce jednou větou: Každý měsíc pracuji na jiném projektu a stále se učím nové věci.
Ondrův pracovní den
8:00 Vyrážím na cestu do práce, tu trávím čtením knihy.
9:00 Přicházím do kanceláře na Florenci, připojím svůj notebook do docku a zapnu ho. Mezitím si dojdu do kuchyňky pro vodu a prohodím pár slov s kolegy, které během cesty potkám. Poté kontroluji došlou poštu. Zjišťuji nové informace o vývoji aktuálních projektů a odpovídám na případné dotazy.
9:30 Máme schůzku s projektovým týmem, kde se domlouváme na dalším postupu a rozdělení zodpovědností.
do 12:00 Pracuji, poté vyrážím s kolegy na oběd.
13:00 Padá na mě poobědová únava. Tu při práci zaháním buď kávou, nebo sluchátky s hudbou a znovu se rychle dostávám do svého standardního pracovního tempa. Během odpoledne pracuji na projektech, aktivně komunikuji s ostatními členy týmu, koordinuji s nimi svůj postup a konzultuji výsledky své práce.
kolem
18:00 Odcházím z práce, jdu na večeři a potom vyrážím tancovat salsu, hrát badminton nebo jen tak za přáteli. I s kolegy občas zajdeme po práci posedět na pivko.
Jak získat stáž či práci v KPMG Česká republika
KPMG je celosvětovou sítí poradenských společností, které sdružují více než 155 000 pracovníků ve 155 zemích. V České republice působí od roku 1990 a má kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. Svým klientům z řad českých i mezinárodních společností poskytuje služby z oblasti auditu, daňového poradenství, poradenských a právních služeb.
Jednou z cest, jak zde začít svůj příběh, je KPMG Internship Programme, který nabízí studentům stáže na zkrácený úvazek, podle jejich aktuálního vytížení při studiu. Stážista pracuje na skutečných projektech, se zkušenějšími kolegy se zúčastňuje jednání u klientů, je plnohodnotným členem pracovních týmů, podobně jako asistenti. Ročně přijímá KPMG v České republice na stáž či pracovní úvazek 60 až 80 čerstvých absolventů či studentů. Další informace hledejte na webu www.pribehzacina.cz a blogu zaměstnanců www.zpodpalubi.cz.
Text: Michaela Raková
Foto: KPMG Česká republika