Co pro vás znamenalo prezidentování ve studentské organizaci AIESEC?
Velkou zkušenost a zároveň také zodpovědnost. Šéfoval jsem totiž kolem šedesáti pěti lidem, členům lokální pobočky. Byla to pro mě velká škola, hlavně co se týče vedení lidí a spolupráce s nimi.
Svoje funkční období prezidenta jste ukončil dost netradičně, krátce nato jste odjel na Srí Lanku. Jak jste se tam dostal?
Byla to stáž právě přes AIESEC, poté, co jsem skončil s prezidentováním. Odjel jsem na Srí Lanku na šest měsíců, kde mě asi nejvíce překvapil zajímavý postoj lidí. Vládne tam buddhismus, na rozdíl od nás tam není žádný stres.
Ve firmě EY jste od roku 2010. Proč jste se rozhodl začít zrovna tam?
Chtěl jsem pracovat s financemi a tuto firmu jsem si vybral kvůli seberozvoji. Navíc mě velmi zaujali inspirativní lidé u pohovoru.
Vaše další cesta vedla do Afriky. Co přesně jste měl na starosti tam?
Působil jsem v týmu, který pomáhá získávat kapitál pro projekty nebo financovat akvizice. Například jsem působil v projektu, kde jsme zakládajícím investorům (sponzorům projektu) pomáhali navrhnout strategii při získávání nového kapitálu do projektu, a potom s aktuálním oslovováním investorů a jednáním o podmínkách.
Johannesburg přece jen není nejbezpečnější místo na Zemi. Měl jste někdy během těch třech měsíců strach?
Před příjezdem jsem slyšel o tom, jaká je Jižní Afrika, a hlavně Joburg, nebezpečná. Proto jsem se nejvíce bál hned první den po příjezdu, kdy jsem dostal auto s volantem na druhé straně. Myslím, že ve skutečnosti to ale bylo víc nebezpečné pro ostatní na ulici než pro mě (smích). Postupně to ze mě spadlo a zjistil jsem, že to není tak strašné a že pověst je horší než skutečnost.
Na jaký intenzivní zážitek z Afriky vzpomínáte?
V rámci bezpečnosti jsem dodržoval určité zásady – např. nechodil do určitých částí města. Jednou jsem se třeba účastnil akce, kde jsme vysazovali stromy ve škole v Alexandrii, což je velmi chudá čtvrt. Byl to velmi silný zážitek: velmi chudobné prostředí, třídy s chatrným nábytkem atd., úplný opak toho, kde jsem se běžně pohyboval.
V současnosti pracujete jako Senior Consultant. Co je přesně náplní vaší práce?
Pomáháme společnostem se získáváním financí pro jejich projekty. Věnuji se např. zhotovení nebo hodnocení finančních plánů nových projektů. Moje práce dále obnáší přípravu finančních modelů, analýzu relevantního trhu, přípravu informačních memorand či jednání s investory. Také jsem v rámci transakčního poradenství v minulosti pracoval na investičních prověrkách (due diligence) nebo oceněních pro transakční či jiné účely. Jedná se skutečně o pestrou paletu činností, to se mi na mé práci líbí asi nejvíc – rozmanitost a to, že se člověk stále něco nového učí.
Co byste doporučil studentům, kteří přemýšlí nad kariérou v EY?
Zkuste si ujasnit už koncem studia, co byste v budoucnosti rádi dělali, a v tom oboru se uchyťte. Hlavní je něco dělat, být aktivní, získávat zkušenosti.
Martin Gaško
- Vystudoval VŠE, hlavní specializaci na komerční právo
- Rád cestuje: už byl na Borneu, Tchaj-wanu či na Kubě. Rád by se ještě podíval do Nepálu a na Nový Zéland.
- Ve svém volném čase rád sportuje: jezdí na kole, lyžích, dělá turistiku či zajde na squash
EY se představuje
EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství. Již více než 100 let je naše historie psána miliony příběhů lidí a firem. Pomáháme jim uspět, realizovat sny, dělat svou práci den za dnem efektivněji. Věříme, že když funguje lépe business, funguje lépe i celý svět. Chceš se stát autorem příběhů, na jejichž konci jsou úspěšnější lidé a firmy? Dáme ti možnost realizovat svůj potenciál a něco skutečně dokázat. Rádi tě poznáme. www.ey.cz
Text: Michaela Bůnová
Foto: Martina Votrubová