AB InBev
poweredbyexperts

Pracovní trh: Lidé jsou si nejrovnější, když mají stejné příležitosti

Na pracovním trhu najdeme i v 21. století pořád ještě celou řadu nespravedlností. Muži se stydí jít na rodičovskou, ve vedení podniků není dostatek žen, nikdo zvlášť nestojí o lidi po padesátce a studenty pořád ještě leckde vnímají jako levnou pracovní sílu. Vítr se ale naštěstí obrací, a to i díky velkým nadnárodním hráčům, kteří se rozhodli předsudkům postavit čelem a ve svých řadách je úplně vymýtit. Jedním z nich je i pivovarnický gigant AB InBev.

"Diverzita otevírá příležitosti pro lepší spolupráci, kreativitu a angažovanost, měla by se proto udržovat a podporovat," řekl nám Daniil Homenko, People Continuity Lead z pražské kanceláře společnosti, se kterým jsme si o tématu diverzity a inkluze v zaměstnání povídali. "Každý jsme jiný a právě tato naše odlišnost od ostatních se může stát naším ‚X-faktorem‘."

V kontextu AB InBev se ale diverzita vztahuje spíš k nápadům a myšlenkám než k pohlaví nebo barvě kůže. Víc lidí totiž zákonitě víc vymyslí a čím různější tito lidé jsou, tím zajímavější můžou být i jejich nápady. "Skutečně věříme, že diverzita myšlenek a nápadů může přinést úžasné výsledky. Není pro nás důležité, odkud pocházíte, kolik je vám let a zda jste žena či muž. Nejdůležitější je nakonec to, že jdeme za společným cílem."

S kvótami, nebo bez?

Každá snaha se cení, ale každé řešení nemusí nutně být tím nejlepším. To by se dalo říct i o tom, když společnosti nastaví interní kvóty, které mají nezaujatost a rovné šance pro každého zaručovat procentně. Uměle nastavená kritéria, která nerespektují realitu, totiž můžou nadělat víc škody než užitku. I když záměr byl původně bohulibý. "Kvótám nevěříme," souhlasil i Daniil. "AB InBev je meritokracie, tedy společnost, ve které jsou lidé úspěšní díky svým schopnostem, ne díky svému sociálnímu nebo genderovému postavení." Jen ve své kanceláři v Praze má společnost přes šest set zaměstnanců čtyřiceti národností ve věkovém rozmezí 19-50+ let, a ve vedoucích pozicích má dokonce víc žen než mužů. Sice těsně, ale přece.

"Je to tak, mezi našimi jedenácti seniorními lídry máme v Praze momentálně šest žen. Není to ale zdaleka ojedinělý případ. Téměř na všech profesních úrovních máme po celé Evropě vyváženost 50/50 a není toho dosahováno žádnými kvótami nebo jinými způsoby. Zkrátka jen vytváříme stejné podmínky pro rozvoj všech zaměstnanců." A ženám se očividně rozvíjí celkem dobře, když se jim dá šance.

A co studenti?

Bez závratných zkušeností, na samém začátku kariéry a často ještě jednou nohou ve škole se studenti nabízejí jako poměrně jednoduchá oběť různého neférového jednání, nejčastěji ve vztahu k tomu, kolik si za svou práci zaslouží dostat peněz. Nebo na jakou příležitost by měli a neměli mít možnost dosáhnout. Stáže a programy pro studenty tak pořád ještě leckde obsahují taky kopírování dokumentů, docházení šéfovi pro oběd a podobné perličky, které vás zahořet láskou k práci úplně nenechají.

AB InBev

AB InBev je největší pivovarnický koncern na světě. Na globálním trhu se podílí téměř z třiceti procent a do jeho portfolia patří více než pět set značek, mezi nimi například Stella Artois, Budweiser, Beck’s, Corona nebo Leffe. Společnost zároveň patří mezi hlasité podporovatele rovných příležitostí, pracuje na kompletním přechodu na energii z obnovitelných zdrojů a skrze své CSR aktivity se snaží mimo jiné například snížit škodlivé užívání alkoholu.

V Praze má AB InBev jednu ze svých hlavních kanceláří. Přes šest set zaměstnanců čtyřiceti národností se tu stará o pivovary a zákazníky z celé Evropy a - co je nejdůležitější - momentálně hledají nové kolegy!

Pro víc info mrkněte na: eu.abinbevcareers.com.

"O tomhle přístupu některých zaměstnavatelů samozřejmě víme," potvrdil nám i Daniil. "U nás ale díky implementaci umělé inteligence, strojového učení a robotiky nic podobného není třeba. Technologie nám umožňuje zbavit se podřadných nebo méně důležitých úkolů a zvýšit na jejich úkor množství těch hodnotu přidávajících, tedy těch, které pro nás mají smysl. A právě studenti jsou často ti, kteří svými nápady tuto změnu řídí. Proto u nás mají dveře vždycky otevřené. Hledáme prostě lidi, kteří budou jednou lepší, než jsme my."

I z tohoto důvodu AB InBev studentům nabízí celou řadu part-time i full-time pozic a taky stáže v logistice, financích i třeba v HR službách. A vždy při tom záleží hlavně na vašich schopnostech a znalostech a na tom, jak byste se chtěli rozvíjet. "Naší tým lídři jsou velmi otevřeni diskuzím a návrhům ze strany studentů, snažíme se taky samozřejmě co nejvíc přizpůsobit jejich rozvrhům, pokud u nás chtějí začít už při škole. Můžeme se domluvit třeba jen v některých dnech či půldnech ráno nebo odpoledne. A náplň práce může být taky rozmanitá - můžete pracovat s našimi klíčovými zákazníky po celém světě nebo například na pozici, kde jako úplně první ze společnosti víte, co za pivo se bude vařit příští týden v Belgii."

Angličtina už není enough

Je asi jasné, že v multinárodní společnosti nebude oficiálním jazykem čeština, bez angličtiny tam tak úplně díru do světa neuděláte. Hodně se ale cení i druhý jazyk, který většina z nás - ruku na srdce - ve stínu angličtiny tak trochu zanedbává. A možná je zrovna teď, dokud jste ještě na škole, právě načase na něm trochu zapracovat. Zkrátka kujte mozek, dokud je mladý! V budoucnu se vám to může hodit.

"Čeští studenti mají super myšlení a jsou hodně proaktivní, což je skvělé. Měli by se ale více soustředit na cizí jazyky, to je pravda," souhlasil Daniil. "Angličtina je totiž dnes už více než ‚must have‘ a znalost dalšího jazyka tak má pro studenta velkou hodnotu. Přináší mu to mnohem víc možností na pracovním trhu a to je vždy dobře."

pohovor
poweredbyexperts
Jak na pohovor v mezinárodní společnosti? Přijďte včas, dívejte se do očí a ptejte se
5. 11. 2018
3 minuty o kariéře

Pokračovat v učení jazyka samozřejmě můžete i v práci. "Máme katalog on-line i klasických tréninků, kterých se může zúčastnit každý. Jazykové kurzy mezi ně samozřejmě patří také. A člověk se nemusí nechat limitovat jen nabídkou svého oddělení - naši zaměstnanci mají možnost se vzdělávat napříč celou společností a konzultovat to pak se svým manažerem, mentorem či kariérním koučem. Je tak možné vybrat si z různých aktivit a rolí v rámci různých oddělení a naučit se toho co nejvíc," vysvětlil Daniil.

Všichni noví zaměstnanci musejí v AB InBev projít úvodním onboardingem a každému nováčkovi je taky přidělen tzv. buddy, který mu pomáhá, odpovídá na jeho dotazy a učí ho, jak to ve společnosti chodí. Nemusíte se tak bát, že byste si s něčím nevěděli rady a neměli se na koho obrátit.

No a jako již tradičně - pokud se zalíbíte (a oni se zalíbí vám), můžete ve firmě zůstat. :) A stává se to poměrně často, což je super. "Téměř všichni studenti, kteří u nás pracují na part-time, se po dokončení studia stávají našimi zaměstnanci," potvrdil nám i Daniil. Jestli jsou vám proto v AB InBev sympatičtí, klikejte na eu.abinbevcareers.com a podívejte se, jaké zajímavé věci vás v téhle mnohonárodnostní pivní meritokracii čekají.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější