Dveře jsou prostřednictvím vědeckých stáží otevřeny studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol, pedagogové v rámci Otevřené vědy absolvují nejrůznější vzdělávací kurzy, a to nejen během školního roku, v době prázdnin je pro ně pořádán Letní vědecký kemp. Akademie věd ČR nezapomíná ani na širokou veřejnost, pro niž připravuje vzdělávací videa (například animovaný seriál NEZkreslená věda), výstavy a další populárně-naučné, kulturní a společenské akce. Největší akcí svého druhu v České republice je Veletrh vědy, který v loňském roce přilákal do pražských Letňan čtrnáct tisíc návštěvníků.
Klíčovou aktivitou projektu však i nadále zůstávají studentské vědecké stáže. Hlavním smyslem je umožnit mladým lidem zapojit se do praktického výzkumu a rozvíjet jejich zájmy, schopnosti a kariéru. Stáže probíhají přímo na pracovištích Akademie věd ČR, kde se stážisté seznámí s profesionálním vědeckým prostředím, ve kterém by v budoucnu mohli pracovat. Stáže jim dávají motivaci do dalšího studia a pomáhají s rozhodnutím, kterému oboru se věnovat. Nabídka oborů je rozsáhlá, studenti mohou vybírat stáže zaměřené na chemii, lékařské vědy, psychologii, filozofii, práva, dějiny umění, astronomii, biologii a další.
Studentka Alžběta absolvovala stáž na Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR. Co ona sama o stáži říká?
„Vždy mě mrzelo, že o mnoha biologických laboratorních postupech jsem se na gymnáziu učila pouze teoreticky. V poslední době jsem se zároveň začala zajímat o bioinformatiku, a tak se stáž s názvem Analýza mikrobiomu trávicího traktu zvířat pomocí molekulárně genetických metod pod vedením Ing. Jakuba Mrázka, Ph.D., zdála jako ideální příležitost,“ přibližuje svou cestu na stáž.
A co všechno během ní zažila? „Během stáže jsem měla možnost seznámit se s nejnovějšími metodami využívanými v molekulární genetice. Sama jsem si zkusila laboratorní práci jako izolování DNA či amplifikaci genů, měla jsem možnost sledovat různé metody používané k sekvenaci, a zároveň jsem se účastnila i bioinformatické analýzy získaných dat. To vše pod skvělým vedením Jakuba, který byl vždy ochotný zodpovědět jakékoli dotazy.“ Díky stáži a svému zápalu pro studium byla dokonce přijata na druhou nejstarší univerzitu ve Velké Británii, University of Cambridge.
Následovat Alžbětu a další studenty z celé České republiky můžete i vy. Do 15. 11. 2016 probíhá registrace na stáže Otevřené vědy Akademie věd. Podmínky přihlašování a další užitečné informace naleznete zde. Tak zkuste štěstí a přihlaste se!
Text: Věra Novotná
Foto: Akademie věd