Zapomeňte na úsporné žárovky jako vrchol technologické inovace v historických objektech, dělat se toho dá daleko víc. Národní divadlo má např. na střeše fotovoltaickou elektrárnu a v podzemí tepelné čerpadlo, které umí topit, chladit i obojí zároveň - a to přímo vodou z vedle tekoucí řeky. Osluněné fasády budovy tak v podstatě zahřívají ty ve stínu, ty ve stínu zase chladí ty na slunci.
Teplo sálající ze zahřátého oleje hydrauliky jeviště zahřívá vodu, takže si nemusíte na toaletách mýt ruce ledovou. To, že jdete za kulturou, vás dokonce hřeje nejen na srdci - teplo i chlad z hlediště se totiž zpětně využívá k ohřevu či chlazení vzduchu v něm. Samostatný speciálně vyvinutý software pak tohle všechno hlídá, monitoruje využití jevišť, místností i venkovní počasí a podle toho reguluje teplotu i ventilaci, jak je kde potřeba.
Úspory, kam se podíváš
Díky těmto opatřením Národní divadlo šetří ročně přes devět milionů korun na elektřině, plynu i vodě. "Abyste si lépe představili, jak výrazná je to úspora - za deset let se v Národním divadle ušetřilo 105 olympijských bazénů vody, pětiletá spotřeba plynu budovy před zahájením projektu a roční spotřeba elektřiny městečka s 12 tisíci obyvateli. Úspora emisí CO2 se rovná objemu, který by vypustilo běžné auto za jízdu dlouhou 211 milionů kilometrů," vysvětluje Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO, která má celý tento technologický facelift na svědomí. To už jsou docela solidní čísla, co?
Třeba historická budova Rudolfina, která příklad Národního divadla hrdě následovala, díky energetickým úsporám z dílny ČEZ ESCO šetří ročně až 40 % svých dosavadních nákladů na energie a vodu, což taky není vůbec k zahození. A do projektu modernizace se nezapojily zdaleka samy, připojilo se už třeba i Stavovské divadlo, Státní opera a další historické budovy.
ČEZ ESCO
Zaujaly vás chytré staré budovy? Tak to pro vás máme dobrou zprávu, v ČEZ ESCO totiž zrovna hledají nové kolegy, kteří by se na podobných projektech chtěli podílet. A vzhledem k tomu, že takhle dynamická a neskutečně zajímavá oblast je v současnosti maximálně na vzestupu, možností, co dělat, je celá řada.
Tak co, jdete do toho? Mrkněte na cezesco.cz a kdejinde.jobs.cz/volne-pozice-cez.
Dům pozná, kolik má diváků
Nejde ale zdaleka jen o úspory, zájmem inovací je i maximální pohodlí návštěvníků budov. V Rudolfinu je například zaveden unikátní způsob ventilace, který rozezná, kolik posluchačů dorazilo na koncert, a podle toho pak chladí, hřeje i okysličuje vzduch v sále. "V koncertním prostoru musíme dodržovat nejen určité rozpětí teploty, ale také množství čerstvého vzduchu, což bylo dříve poměrně složité. V této chvíli jsme ale schopni kompletně řídit ventilaci na základě koncentrací CO2," říká Ondřej Matyáš, šéf financí České filharmonie, které je Rudolfinum domovem. I budova stará více než 130 let tak dnes může být stejně chytrá, jako ta nejmodernější novostavba.