Představte si, že jednou ráno místo do kanceláře s kolegy nasednete do auta a vyrazíte někam pomáhat. Nemusíte si kvůli tomu brát dovolenou a nemusíte se šéfovi omlouvat, že to dneska nedáte, protože sedí za volantem a je natěšený stejně jako vy, že má možnost někomu ulehčit život. To je docela fajn situace, ne?
Musíme si pomáhat
Jen za letošek dobrovolníci z ČEZu pomáhali po celé České republice, a to nejen s úklidem nebo rekonstrukcí prostor, což je mimochodem super záležitost na provětrání hlavy a načerpání nové inspirace nejen do další práce. A když místo obyčejného domu natíráte třeba stěny kláštera v Chotěšově, což je kulturní památka, je to bezva zážitek.
Čas pro dobrou věc
V rámci programu Zapojujeme zaměstnance, který patří do její Strategie udržitelného rozvoje, Skupina ČEZ poskytuje svým zaměstnancům příležitost pomáhat neziskovkám a potřebným už od roku 2008. Dodnes se programu zúčastnilo víc než pět tisíc dobrovolníků, kteří přidali ruku k dílu v organizacích po celé republice.
Jen za posledních pět let se takhle pomohlo více než pěti stovkám spolků a organizací.
Nejde ale jen o hrabání listí, stavbu nového plotu nebo úpravu záhonků. Třeba v Ledcích u Plzně mohli dobrovolníci letos v dubnu pomoci v terapeutickém centru pro lidi s duševním onemocněním a mentálním handicapem. "Dostali tak příležitost poznat alespoň na pár hodin, jak to chodí za branami terapeutického centra a dalších organizací, kam by se ve svém volném čase asi nedostali," říká Petr Moravec z centra Ledovec, kde "ČEZáci" pomáhají dokonce už od roku 2006.
Na Pardubicku se pak letos v červnu pomáhalo potřebným, seniorům i dětem zároveň, což ukazuje, jak různorodé může dobrovolnictví pod taktovkou ČEZu být. "I takové činnosti jako předčítání, doprovod na procházkách nebo zkrášlování společných prostor třeba i spolu s klienty sociálních zařízení jsou velmi potřebné. Klientům přinášejí zpestření každodenního života a na obou stranách pak taková setkání pomáhají odstraňovat někdy i zbytečné bariéry," podotýká členka představenstva Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková.
Když ruka k dílu nestačí
Kromě zprostředkovávání "pracovní síly" v podobě zaměstnanců Skupina ČEZ také oceňuje obětavost těch, kteří se nějaké dobrovolnické činnosti dlouhodobě věnují ve svém volném čase. Ať už je to Sokol, místní fotbalisti, včelaři, myslivci, dobrovolní hasiči, modeláři, sportovní kluby, kulturní spolky atd., zkrátka pokud něco děláte aktivně a dobře, můžete pro svůj spolek nebo organizaci ČEZ požádat o grant až do výše třicet tisíc korun. O tom, jestli ho dostane zrovna vaše srdcová záležitost, pak rozhodují vaši kolegové - o vítězi se totiž interně ve firmě hlasuje mezi zaměstnanci.
Pro neziskovku nebo drobný spolek může být i malá pomoc opravdu velká a zaměstnancům ČEZu se jen od roku 2013, kdy firma granty zavedla, podařilo podpořit více než pět set organizací.
Pokud se vám tahle filozofie líbí, doporučujeme se podívat na kdejinde.cz, jestli vás nezaujme náhodou i nějaká z pracovních pozic, které momentálně nabízejí.