3D tištěné buňky
"Od kovů přes polymery až po biologické materiály, které vypadají a chovají se jako živá tkáň, to vše už se dnes dá vytisknout na 3D tiskárně," vysvětluje Sam Onukuri, vedoucí švýcarského centra 3D tisku společnosti Johnson & Johnson. "Mluvím o chirurgických nástrojích a medicínských implantátech pro pacienty s různými problémy. A v budoucnu budeme velmi pravděpodobně tisknout i léky."
Léky z 3D tiskárny v sobě budou mít senzor, který ošetřujícímu lékaři na telefon zvládne poslat upozornění, že byly polknuty. To je výborné řešení situací, kdy lidé (třeba i kvůli své nemoci) na své léky pravidelně zapomínají.
V současné době centrum tiskne hlavně specifické a vysoce personalizované chirurgické nástroje. To znamená, že každý pacient může být operován nástrojem, který přesně odpovídá jeho anatomii, což je nejen rychlejší a levnější, ale taky daleko preciznější. Univerzální velikost totiž jen velmi zřídka sedne všem.
"Kromě toho ale samozřejmě vyvíjíme i další zajímavé věci, aktuálně například prototyp tkáně chrupavky kolenního kloubu, která by pacientům mohla být voperovávána místo vlastní poškozené a urychlila tak léčení," říká Onukuri. "Tohle pro mě má i osobní význam. Moje tchýně měla nedávno operovaná obě kolena, a kdybychom už měli tenhle prototyp hotový, mohl jí výrazně pomoct od bolesti a zkrátit dobu léčení."
Dámy si zase díky 3D tisku brzy budou moct vyzkoušet pleťové masky na míru - obličej si jednoduše naskenují pomocí appky od kosmetiky značky Neutrogena v iPhonu, která jim podle typu pleti a specifických problémů, které kde na tváři mají, nakombinuje masku, která padne jako ulitá.
Porozumět konečně autismu
I když podle statistik postihuje autismus globálně jedno dítě ze sta, pořád o této poruše dost věcí nevíme, a to například včetně toho, co ji způsobuje, což je poměrně klíčová informace, která nám chybí. "Na vině je zejména to, že většina dat, se kterými můžeme pracovat, pochází ze zpráv a poznatků rodičů nebo ošetřujících lékařů. Jde tak pouze o tradiční ‚tužka a papír‘ metody, neexistují např. žádné krevní testy nebo jiné diagnostické mechanismy, které by nám pomohly nemoci lépe porozumět," vysvětluje Gahan Pandina, který se svým týmem stojí za unikátním projektem JAKE®.
Právě JAKE® se snaží tenhle nedostatek napravit a poskytnout vědecké komunitě dostatek objektivních dat k tomu, aby mohli poruchu skutečně hloubkově studovat, pochopit a ideálně do budoucna i redukovat její výskyt.
Projekt zahrnuje webový a mobilní systém, který monitoruje každodenní chování lidí s autismem, a také biosenzor, co dovede do detailu sledovat výrazy obličeje, pohyby očí a další potenciální znaky autismu. A veškerá shromážděná data Pandina samozřejmě také poskytuje svým kolegům z oboru k rozsáhlému klinickému testování. Momentálně je tak například jedním z poradců skupiny AIMS-2-Trials, která obdržela historicky největší grant na výzkum vývojových duševních poruch.
Kromě autismu se v Johnson & Johnson intenzivně zabývají také zkoumáním dalších závažných poruch a chorob od tuberkulózy, přes Ebolu, HIV a Alzheimera až po jednu z nejzákeřnějších a nejrozšířenějších příčin úmrtí dneška - rakovinu, které opravdu ani v nejmenším nezáleží na tom, jak jste staří, chudí, bohatí nebo vlivní. Na svědomí má dnes jedno úmrtí ze šesti, a to globálně.
Některé typy rakovin jsou více zmapované než jiné, u spousty případů ale není příčina zjevná vůbec. Je toho tak dost, co o této nemoci stále ještě nevíme. Právě to se vědci v Johnson & Johnson snaží napravit. "Ze všech sil se snažíme výrazně změnit naše šance v boji proti rakovině a to nejde jinak než kolaborací napříč obory a zaměřeními od vědců až po lékaře," říká Joe Erhardt, který ve společnosti onkologický výzkum vede. "Naším cílem je dodat na trh nové a lepší možnosti léčení a nové a lepší typy léků."
Vzhledem k tomu, že jednou z nejběžnějších cest, jak rakovinu eliminovat, je dnes operace, vyvíjí Erhardtův tým například fluorescentní barvy, které dovedou zacílit a opanovat nádor a celý ho obarvit a rozsvítit tak, aby chirurg, který ho odstraňuje, lépe viděl, kde nádor je a jak je veliký. A protože pacienti s rakovinou mají pětinásobně vyšší šanci vzniku sraženiny v plicích nebo ve větších žilách (a pacienti při chemoterapii dokonce ještě vyšší), vyvíjí se tu například i nový typ léků na ředění krve, který by s těmito statistikami dokázal dramaticky zatřást. A v klinických testech se už teď ukazuje, že potenciál léku je opravdu slibný.
Zdraví planety = zdraví nás všech
Nejen vývojové poruchy, viry a nemoci mají efekt na lidské zdraví. Jeden z klíčových aspektů, který ovlivňuje naši pohodu a kvalitu života, je i životní prostředí, které v poslední době dostává docela zabrat. Lidský organismus je například daleko více vystaven výkyvům počasí a zejména vzrůstající tepelné zátěži, infekční nemoci mění své typické chování a ve vzduchu létá daleko víc alergenů. Devět z deseti lidí dýchá vysoce znečištěný vzduch a sedm milionů lidí na následky toho ročně umírá, což je obrovské číslo.
"To, co ovlivňuje naše zdraví, není zdaleka jen kvalita zdravotní péče, které se nám dostává," říká Phil Dahlin, šéf globální divize Johnson & Johnson, která se zabývá udržitelností rozvoje. "Naše stravování, náš životní styl, ale i životní prostředí v tom hrají naprosto klíčovou roli. Proto jestliže chceme zdraví lidstva ovlivnit, co nejpříznivěji dovedeme, musíme se zabývat i těmito faktory."
Medicína budoucnosti
Zapomeňte na dětské šampony, společnost Johnson & Johnson dnes patří mezi klíčové inovátory na globálním medicínském a kosmetickém poli. Svou pobočku má i v Praze, kde najdete všechny její divize a taky středisko sdílených služeb, které podporuje pobočky firmy v rámci Evropy, středního východu a Afriky. Pokud vás láká práce v oboru, který pomáhá lidem žít lépe a zároveň hledáte pozici ve Financích, HR, Nákupu, Sales nebo v zákaznickém servisu, kde naplno využijete cizí jazyky, určitě koukněte na careers.jnj.com
Některé lesnické a zemědělské praktiky například ovlivňují šíření infekčních chorob, Dahlin a jeho tým se o nich proto snaží zjistit maximum informací. Jednou z typických situací, které zkoumají, je proto kompletní obměna krajiny a to, jak se ve vší své komplexnosti projevuje na okolí. Například jaká je skutečná cena změny, při které se z tropického lesa vytvoří plantáže na palmový olej (a nemluvíme teď o penězích).