Jaký pro tebe byl přechod ze studijního života do toho plně pracovního a co ti pomohlo překonat takovou změnu?
Díky tomu, že jsem pracovala už při škole na částečný úvazek, jsem už věděla, co mě čeká, a přechod pro mě nebyl takový šok. Přesto to ale nebylo snadné. Jako student si člověk vůbec neumí představit, kolik času a energie mu práce na plný úvazek vlastně zabere. Předchozí zkušenosti mi ale rozhodně pomohly to zvládnout. Ve firmě navíc máme skvělý kolektiv, takže mi dost pomohli i lidé kolem mě, kteří mi poradili, jak si vše lépe zorganizovat.
Jak se ti teď daří práci skloubit s volným časem?
Na volnočasové aktivity stále čas mám, byť je ho samozřejmě méně. Podle mě je nejdůležitější si umět vše dobře zorganizovat. V plánování je právě asi největší rozdíl. Když jsem studovala, tak jsme čas tolik řešit nemuseli. Vždy jsme se s ostatními sešli ve škole a bylo jasné, že potom půjdeme na oběd, nebo večer někam posedět. Když ale někam chci jít s přáteli nyní, neobejde se to bez nahlédnutí do mého diáře. I přesto ale na svoje koníčky čas stále mám.
Co nejradši ve volném čase děláš a jak si ho plánuješ?
Nejraději chodím běhat, s kamarádkou chodím také na jógu a pak samozřejmě večer ráda trávím čas s kamarády. Mám ráda, když můj týden má pevnější řád. Mám v něm několik pravidelných aktivit, a tak je pro mě potom snazší si plánovat cokoliv dalšího. Ale taky musím prozradit, že například donutit se k pravidelnému cvičení, to není jednoduché a moc mi pomáhá, když se domluvím s někým dalším. Když vím, že na jógu půjde i kamarádka, tak mě to vždy motivuje tam jít taky, i když samotné by se mi momentálně třeba nechtělo.
Co si představuješ pod pojmem work-life balance? Co podle tebe může pomoci k udržení této rovnováhy?
Work-life balance je pro mě možnost budovat si kariéru a zároveň přitom mít čas na sebe, kamarády, rodinu a další osobní rozvoj. K udržení work-life balance určitě může pomoci flexibilní pracovní doba, pro některé zaměstnance to může být i home office. Mně samotné třeba home office nevyhovuje, protože doma neumím být úplně produktivní. Věřím ale, že hodně lidí to zase ocení a čas mimo kancelář dokáže efektivně využít.
Taylor Wessing
Mezinárodní advokátní kancelář poskytuje svým klientům celosvětově kompletní servis ve všech odvětvích jejich podnikání. Více než 1 200 právníků podporuje své klienty všude tam, kde chtějí podnikat. Celkem 33 kanceláří v Evropě, na Středních východě a v Asii, stejně tak dvě kanceláře v USA, nejsou jen symbolickým zastoupením; jedná se o týmy se znalostí místního obchodního, průmyslového a kulturního prostředí, ale zároveň s mezinárodní zkušeností.
Více info --> www.taylorwessing.com
Pomáhá ti v udržení work-life balance i firma samotná?
V Taylor Wessing máme flexibilní pracovní dobu a většinou už na začátku týdne vím, kdy budu moci odejít dříve, a kdy naopak bude potřeba pracovat déle, což mi umožňuje si následující dny a volný čas naplánovat. Firma nás navíc podporuje ve volnočasových aktivitách jako takových, například máme možnost chodit do fitness centra v Kotvě, a to třeba i o polední pauze, nebo se přes firmu účastnit různých akcí. Z těch kulturních to byl například netradiční první ročník cizojazyčného Comedy festivalu PRAHAha či Rakouský ples, který navazuje na věhlasnou tradici vídeňských plesů a do Prahy každoročně přináší kousek vídeňské plesové atmosféry. Ze sportovních jsou to především maratonské štafetové běhy, kterých se účastníme v rámci Taylor Wessing Global. Naposledy to byla štafeta ve Vídni, kde jsem běžela dvanácti kilometrový úsek.
Jak bys popsala firemní kulturu Taylor Wessing?
Je tu především příjemná a přátelská atmosféra, kde se pořád něco děje. Většina lidí si advokátní kancelář představuje jako hodně konzervativní prostředí, což o nás určitě neplatí. Jsou na nás samozřejmě kladeny poměrně vysoké nároky, ale když každý pochopí, že klient je skutečně náročný zákazník, tak má vyhráno. Je tady i početná skupina koncipientů a vždycky mezi námi vládne dobrá nálada a umíme si vzájemně pomoci.
Co tě na práci teď nejvíc baví?
Hlavně to, že je různorodá a že stále mohu uplatňovat cizí jazyky. V kanceláři máme rodilé mluvčí především z Rakouska a Německa, takže každodenně aktivně mluvím německy, a velmi často využívám také angličtinu, která je oficiálním firemním jazykem. Je skvělé, že se tak i po škole dále rozvíjíme. Advokátní kancelář zároveň podporuje další vzdělávání zaměstnanců i praxi v zahraničí, takže já jsem například minulý rok byla na magisterském programu v Hamburku.
Máte ve firmě ještě další juniornější pozice jako koncipienty či stážisty?
Ano, jak už jsem napověděla, máme jich tu spoustu, jak koncipientů, tak i stážistů, kteří u nás pracují při studiu práv. Momentálně tady máme stážistu z Vídně a jednu stážistku z Frankfurtu. V létě jsme tu měli na praxi například i studenty z Číny, kteří nám zase předali vlastní zajímavé zkušenosti. Tohle poznávání světa přes další kolegy z ciziny mě baví a navíc nám zpestřuje pracovní den.
Co je tvoje rada studentům, jak dosáhnout úspěchu v pracovním i osobním životě?
V každém případě bych jim doporučila účast na zahraničním programu, například Erasmu. Ten mně osobně hodně přinesl. Rozšířila jsem si jazykové znalosti každodenním tréninkem, i získala nové zkušenosti ze světa. Také bych studentům doporučila, ať se věnují předmětům, které je nejvíce baví, což jim umožní se právě v jejich oblasti zájmu více rozvíjet. To je určitě dobrý základ pro budoucí uplatnění. A také, aby si užili studentská léta. A samozřejmě všem přeji hodně štěstí u zkoušek a ať se jim daří!
Text: Marijana Šutová
Foto: Libor Fojtík