platební karta
poweredbyexperts

Když vám zatopí strýček Příhoda: Mít zadní vrátka je základ

Spodní prádlo, ponožky a kartáček na zuby si na cesty zabalí snad každý z nás. Víme, že je budeme potřebovat, a tak je do kufru hodíme tak trochu automaticky. Připravit se na situace, se kterými nepočítáme, už je o dost těžší. Co když nám uletí letadlo nebo budeme z jiného důvodu potřebovat zůstat v destinaci o několik dní déle, ale náš bankovní účet hlásí vyluxováno? To jsou situace, které rozladí jakkoli zkušeného cestovatele. Řešení je přitom jednodušší, než byste možná čekali.

Ať už jedete na týden do Itálie, nebo třeba na rok na Nový Zéland, nikdy nevíte, co se může stát, a s pár desítkami tisíc v záloze pro strýčka Příhodu se vám může o dost klidněji spát. Kde je vzít, i když si váš účet nemůže dovolit vydat už ani korunu navíc, přitom není žádný hlavolam. Řešení se jmenuje kreditka a na leckteré cestě (a nejen na ní) vám může dobře pomoct nebo i zachránit krk.

Depozit, který se hodí

Kreditka se od vaší klasické (debetní) karty k účtu liší hlavně tím, že skrze ni čerpáte úvěr od banky, který jí následně splácíte. To znamená, že ji můžete použít na neočekávané výdaje, i když váš účet zrovna zeje prázdnotou.

Hodit se bude i tehdy, když si v zahraničí naplánujete půjčení auta - většina center při výpůjčce požaduje vratný depozit, jehož ekvivalent v místní měně se obvykle rovná desítkám tisíc českých korun. Když nebudete mít z čeho brát, nikam nejedete, jednoduchá rovnice. Když navíc depozit zaplatíte kreditkou, něco se pokazí a firma se k vám z jakéhokoli důvodu zachová nečestně (třeba si strhne peníze, které jí nepatří), můžete nechat problém na bance, která se se službou po zásluze vypořádá.

Aby se vám však operace s kreditní kartou vyplatily, je třeba dodržovat pár jednoduchých pravidel, díky kterým vám na účtu nebudou naskakovat zbytečné poplatky. Mějte na paměti, že kreditka je dělaná hlavně na placení u obchodníků, ať už je to vaše oblíbená restaurace, nebo internetový obchod. Pokud je to možné, nepoužívejte ji pro převodové platby (takovou může být třeba nájem). Pro ty si nechávejte peníze na běžném účtu, případně používejte hotovost.

Kreditní karta VIVA

Hodně zajímavá kreditka pro studenty je třeba VIVA od Komerční banky. Její zřízení je zdarma, a máte-li u Komerčky studentský účet, stojí její vedení jen pět korun měsíčně. V ceně navíc dostanete pojištění proti neschopnosti splácet i cestovní pojištění až na šedesát dní. A pokud by vás víc lákaly nákupy, můžete mrknout i na jejich A Kartu nebo Lady Kartu, u kterých najdete zajímavý slevový program Sphere.

Víc info o ní na kb.cz/kreditni-karty.

Mnoho povyku pro nic

Spousta lidí tvrdí, že zadlužovat se nevyplatí, a ve většině případů je to naprostá pravda. Kreditka se však dá zkrotit poměrně jednoduše a při správném zacházení se vás nemusejí týkat ani úroky. Půjčenou částku stačí splatit v rámci bezúročného období (trvá několik týdnů) a jste z obliga.

Výborná je kreditka na platby v obchodech nebo on-line, pozor ale dejte na bankomaty - výběry se s ní moc nevyplatí, volte pro ně proto radši klasickou debetní kartu. A pokud už vybírat musíte, držte se bankomatů renomovaných bank.

V zahraničí taky vždycky plaťte v místní měně, ať vám banka zbytečně nestrhává poplatky dvakrát, a raději si pořiďte kreditky různých asociací - jsou totiž místa, kde neberou VISA a jinde zase MasterCard, tak ať se neocitnete v cizí zemi bez peněz.

Nezapomeňte ani na cestovní pojištění - k některým kreditkám ho dostanete automaticky, takže si ho nebudete muset zařizovat separátně. Přiznejme si, že tohle je fajn bonus zejména pro ty z nás, kteří věčně nestíhají, a to, že nemají pojištění, si většinou uvědomí při nástupu do letadla na zpáteční cestě. Komu se to nikdy nestalo, ať se přihlásí.

Hlavně však nevěřte na pověry - kreditka je fajn vynález, který vám pomůže nejenom na cestách, ale i kdekoli jinde v běžném životě. Investice do ní vás může stát opravdu málo a neskutečně ji oceníte, třeba když vám někdy začne téct do bot.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější