innogy: Jak se bránit pirátům? (v kybernetickém oceánu)
poweredbyexperts

innogy: Jak se bránit pirátům? (v kybernetickém oceánu)

S rozvojem nových informačních technologií se objevují také nové druhy, formy a podoby kriminality. On-line svět totiž umožňuje sofistikovanější podvody na delší vzdálenosti, exponenciálně rozšiřuje okruh obětí a oproti standardnímu vykradení banky a jiným „tradičním“ zločinům se pachatel při virtuální špatnosti zase tolik nenadře. Zcela v bezpečí dnes není nikdo z nás, ani jednotlivci, ani firmy.

Zatímco v roce 2011 bylo dle dat Policie České republiky spácháno 1502 kybernetických trestných činů, v loňském roce už jich bylo už 5344 a odborníci předpokládají, že letos to číslo ještě vzroste. Počítačová kriminalita je prostě „in“.

Nejčastěji se jedná o podvodná jednání, jako jsou krádeže identity, finanční podvody, převody a praní peněz, phishing, hacking nebo autorskoprávní delikty. Na vzestupu je také vydírání formou tzv. ransomware, což je situace, kdy virus zablokuje váš počítač nebo vám ukradne důležitá data a za jejich vrácení nebo odblokování požaduje peníze. Ačkoli v České republice není zase tolik rozšířen jako jinde v zahraničí, Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě uvádí, že oběti takovýchto trestných činů přicházejí celosvětově o stovky miliard eur ročně. To znamená, že někdo na druhé straně si ročně stovky miliard eur přivydělá, a to není vůbec špatná brigáda. Kyberkriminalita je tak na vzestupu a s tím, jak den ode dne častěji a masivněji zavádíme do našich životů digitální, automatizované a virtuální systémy, její strmé stoupání asi jen tak něco nezastaví.

Pro peníze i pro zábavu

Každá nová forma kriminality představuje problém pro druhou stranu – ty „good guys“, protože je ji stále těžší odhalit, a zejména trestat. Velkým problémem je tak například tzv. DoS nebo DDos (Denial of Service čili útok na službu). Jde o takovou formu útoku, kdy útočník během okamžiku vyšle na cílovou destinaci tisíce nebo desetitisíce zdánlivě legitimních požadavků, a vzhledem k tomu, že žádný server není stavěný na neomezený počet těchto požadavků, spadne. Jen si vzpomeňme na začátek roku 2014, kdy byl takový útok veden asi týden v kuse na některé naše banky a mediální společnosti a skoro nic nefungovalo.

innogy

innogy (dříve RWE) patří mezi pět nejvýznamnějších energetických koncernů v Evropě. Její podnikání v Česku stojí zejména na dodávkách zemního plynu a elektřiny, skladování a distribuci plynu a výrobě tepla a elektřiny.

Otázka kyberbezpečnosti je pro innogy velice důležitá, protože si dobře uvědomuje, že jen připraveným štěstí přeje. Hledá proto do týmu (mimo jiné) i nadějné mladé ajťáky. Bavila by vás práce v energetice? Podívejte se, jaké možnosti tu máte:

--> innogy.cz

--> Facebook: Kariéra v innogy

Pachatelů kybernetických trestných činů existuje celá řada. Především se jedná o organizované skupiny nebo teroristy a cizí státy, ale může jít i o zaměstnance nebo nahodilé jedince, kteří to zkrátka dělají jen pro zábavu, prestiž, anebo nějaké své přesvědčení. „Hacker je vlastně takový námořní pirát, který operuje v kybernetickém oceánu a napadá ostatní. A to buď pro peníze, nebo čistě pro zábavu,“ použila při našem rozhovoru pěknou metaforu Kateřina Morrisová, Senior Manager v oblasti Security společnosti innogy, se kterou jsme se bavili o hackerech, kyberbezpečnosti a o tom, co můžeme všichni dělat pro to, abychom se nestali terči.

Kateřino, pozorujete ve své praxi nějaký vývoj hackerské činnosti? Jsou třeba dnešní hackeři jiní, než byli dříve?

Dříve to byla pro hackery v první řadě jen zábava. Předháněli se v tom, aby si mohli udělat zářez do pažby, ukázat svou moc nad obětí a zlepšit si tak svůj status mezi ostatními piráty. Dnes to dělají hlavně pro peníze, stal se z toho totiž velmi výnosný byznys. Odhaduje se, že škody způsobené kybernetickou kriminalitou nebo terorismem přesáhnou v roce 2020 pět bilionů dolarů, takže jak vidíte, peníze až na prvním místě. To je budoucnost, na kterou se musíme připravit.

Lze se na to vůbec nějak připravit?

Je pravda, že obecně lze říci, že co je bezpečné dnes, je zítra již zastaralé. To vždy opakujeme i našim zaměstnancům na různých speciálních seminářích o kybernetické bezpečnosti, které doplňujeme i o konkrétní ukázky různých útoků. Tyto prezentované útoky se neustále mění podle toho, jaká hrozba je v daný čas právě nejběžnější. Na ty se můžeme připravit. A můžeme se připravit i na hrozby, které budou aktuální za rok, za dva – a taky se na ně připravujeme. Co ale bude aktuální za pět let, co bude tehdy globálně ohrožovat jedince i společnosti, to nemůžeme vědět. Nevím to já, neví to NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) a troufám si říct, že to vlastně zatím nevědí ani ti hackeři na té druhé straně.

Můžete na základě stávající situace alespoň odhadovat, jak bude vypadat budoucnost?

Do určité míry. IoT (internet věcí) mění současný stav vlastně už dnes, kdy připojuje k síti stále více strojů a spotřebičů. Ve vzdálenější budoucnosti, si troufám tvrdit, bude připojeno na internet v podstatě všechno a s tím bude souviset i jeho zabezpečení. Reálně by tedy mohla nastat situace, kdy budeme zažívat naprosté minimum klasických fyzických loupeží a prim bude hrát kybernetická kriminalita.

Foto: Studenta

A v ní je vždy tím nejslabším článkem člověk.

Přesně tak. Každá hrozba, ať už je to ransomware, virus, phishing atp. má nicméně svoje protiopatření. V první řadě, a to se týká vlastně všech hrozeb a rizik, je vzdělávání uživatelů, v případě společností pak zaměstnanců. Stačí, aby jeden zaměstnanec omylem otevřel phishingový e-mail s malware, a ten už se začne sám šířit a škodit. Proto pořádáme pravidelné semináře, prezentujeme motivační videa, kde jsou znázorněny hrozby a rizika a rady, jak se chovat na síti. Investice do prevence je vždy levnější než do řešení, kdy už incident nastal. Pohroma je totiž jen jeden klik daleko.

Řekla byste, že se bezpečnostní opatření v innogy nějak liší od jiných firem? Přece jen energetické společnosti jsou ze strategického hlediska velice důležité a jejich případné napadení by v případě úspěchu mělo závažné důsledky.

Kybernetická bezpečnost je důležitá pro každou společnost i pro jednotlivce. Určitě nechcete, aby vaše osobní údaje volně putovaly po internetu po tom, co jste si nakoupili zboží přes e-shop. Zároveň ani doma jistě nechcete, aby někdo jiný získal přístup do vašeho počítače, do vašeho soukromí. Základní principy kybernetické bezpečnosti tedy zůstávají stejné, ať už se jedná o malou, nebo velkou společnost, jako je ta naše. Liší se pouze výší investic do zabezpečení. Energetická společnost vykonává službu pro občany a vlastně i pro stát, tudíž to zabezpečení musí být na maximální úrovni.

I vaši zaměstnanci na pozicích v cyber-security tak musejí být maximálně důvěryhodní. Prověřujete si nějak kandidáty, aby třeba oni sami nebyli hackeři?

Proces výběru nových zaměstnanců, kteří budou pracovat s kybernetickou bezpečností, se opravdu trochu liší oproti jiným oddělením. Na druhou stranu, když chce účetní firma nového zaměstnance, také si jistě zjistí, jestli náhodou potenciální zaměstnanec nebyl pravomocně odsouzen za účetní a daňové podvody. A stejné je to i s kybernetickou bezpečností.

Text: Lucie Džurdženíková, Pavel Janák

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější