Johnson & Johnson - březen 2019
poweredbyexperts

Hot desky a ping-pong po práci: Inovativní prostředí přináší inovativní nápady

Pražská pobočka Johnson & Johnson se před nedávnem přestěhovala do nové budovy v pražských Jinonicích; všichni tak sedí pod jednou střechou (a v sedmi patrech) v technologicky nadupaném prostředí. O nových kancelářích kolovala po internetu spousta článků, zmiňovaly pozitivní přístup firmy k chodu kanceláří i novinky, které se lidí v domě dotknou – třeba pravidlo hot desků, kdy nikdo nemá pevně přidělený pracovní stůl. Jak moderní podmínky vnímají účastníci zdejšího Graduate programu? A co je baví na práci v centru sdílených služeb (SSC)?
Andreas Stamatiadis
Andreas Stamatiadis Foto: archiv Johnson&Johnson

Jméno: Andreas Stamatiadis
Jazyky: Rodná řečtina, angličtina, španělština. Trochu rozumím i česky, ale tenhle rozhovor raději veďme dál v angličtině. (smích)
Proč zrovna Česko: Před pár lety jsme s bratrem hledali zemi, do které bychom mohli vyrazit studovat. Rozhodovala výuka v angličtině, dostupné vysoké školy, ale i dobré podmínky pro studentský život - a Praha měla všechno.
V čem je SSC lepší oproti práci v klasické firmě? Centra sdílených služeb jsou hodně technologická, zároveň taky dost inovativní. Kombinují spoustu různých funkcí, sektorů a tím pádem i lidí. Ten mix, a teď nemyslím jen kulturní, ale i oborový, je ohromně inspirující - široká skupina lidí zákonitě disponuje širší paletou zkušeností, dovedností i nápadů.
Nejoblíbenější místo v kanceláři? Mám rád pingpongovou místnost; ping-pong hrajeme po práci skoro pořád. Ve stejné místnosti najdeš taky kola - něco jako rotoped, na kterém se dá pracovat, a tvůj notebook se šlapáním zároveň dobíjí. Perfektní.

Anna Khalilova
Anna Khalilova Foto: archiv Johnson&Johnson

Jméno: Anna Khalilova
Jazyky: Rodná ruština, čeština, angličtina… a taky trochu francouzština a němčina.
Proč zrovna Česko: Přestěhovala jsem se sem po střední škole a začala tu chodit na univerzitu. Titul byl hlavní důvod.
Co říkáš na vaši "hot desk policy"? Nikdy předtím jsem se s podobným pravidlem nesetkala, musím ale říct, že nám to dělá každý den zajímavější. Nemám žádný svůj kout, zato mám úplně všechny. Nemusím sedět každý den na stejném místě, můžu jít jinam a potkat jiné lidi. Máme tu dost různých možností - kdo chce klid, může sedět v tiché místnosti, kdo potřebuje diskutovat, sejde se s kolegy v chill-outu.

Video: Youtube.com

Sedí ti firemní kultura? Hodně. Firma je otevřená a podporuje transparentnost ve všech vztazích a procesech. Každý se tu snaží ostatní zahrnout a vnímat, lidé sdílejí, co mají na srdci. Nově tu máme podpůrný program, který pomůže, když má člověk nějaký technologický problém, ale klidně i když řeší něco doma. Pro mě je tenhle přístup určitě nad rámec běžných pracovních vztahů.

Giuseppe Fabozzo
Giuseppe Fabozzo Foto: archiv Johnson&Johnson

Jméno: Giuseppe Fabozzo
Jazyky: Rodná italština, angličtina a taky trochu francouzština. Tu jsem pochytil na výměnném programu v Kanadě.
Proč zrovna Česko: Po vysoké škole jsem hledal nějaký program pro absolventy. Googlil jsem, až sem našel Graduate program J&J, který byl postavený opravdu zajímavě. Přihláška ale příliš nespecifikovala, na kterou centrálu tě nakonec pošlou. Pohovory dopadly a ze strany vedení padla volba na Prahu. Takže jsem tady.
Co tě baví na práci v BSC? Centra jako tohle podporují celou firmu a její byznys. Zároveň jsou navázaná na různá oddělení. Můžeš vidět, jak to funguje ve financích, v HR, v nákupu… Všichni sedí prakticky vedle sebe. Líbí se mi i pestrost projektů, v základu se tu dělají dva různé typy práce. Buď zlepšuješ firemní procesy, snažíš se, aby všechno probíhalo jednodušeji, nebo se můžeš dostat k velkým věcem - různé přesuny, velké firemní změny. I takové akce se pak řeší zčásti tady v Praze.

Martina Šátková
Martina Šátková Foto: archiv Johnson&Johnson

Jméno: Martina Šátková
Jazyky: Rodná čeština, angličtina a němčina.
Nejoblíbenější země: Váhám mezi Německem a Dánskem - v obou zemích jsem studovala a tak nějak mi přirostly k srdci.
Nejoblíbenější místo v kanceláři? Bude divné, když řeknu fitness centrum? (smích) To, že ho tu máme, je z velké části odraz filozofie J&J, která se snaží dělat pracovní místa pro své zaměstnance co nejzdravější. Máme tu spoustu skupinových lekcí během celého dne, takže můžeš jít cvičit ráno před prací nebo třeba během oběda. Funguje to taky jako fajn networking.
Co říkáš na vaši "hot desk policy"? Ohledně toho koluje spousta hoaxů. Hlavně lidé mimo firmu se mě na to často ptají: "Četli jsme, že v práci nemáte svůj stůl a židli!" Ale ono to samozřejmě není tak, že bys přišla do práce a neměla si kam sednout. Pro mě je to zajímavé hlavně proto, že tu platí tzv. clean desk policy, takže neshromažďuji zbytečnosti a na stole nemám nepořádek. Ale přiznejme si, že spousta lidí má své oblíbené místo, a ne každý tak židle střídá.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější