KPMG_Patrik
poweredbyexperts

Do pár let ve vedení firmy? Jde to!

Sníte o tom, že budete jednou vést vlastní firmu, řídit tým lidí nebo třeba finance velké společnosti? Super! Jen sny nebo vlohy – pokud jste se vůdčím typem třeba už narodili – ale k velkému úspěchu nestačí. Na to, co všechno ještě musíte umět nebo znát, jsme se za vás zeptali tří ředitelů prestižních českých a mezinárodních společností.

Začátky jsou těžké

Krok 1: Mějte ambice

Šéfové se jen málokdy rekrutují z lidí bez ambic. Vysněte si, čeho chcete dosáhnout, a jděte za tím, ať už je vaše motivace jakákoli. "Moje maminka podnikala a já jí s tím pomáhal, což mě bavilo, takže jsem začal přemýšlet o tom, že bych mohl řídit něco většího, vlastně už relativně brzo. Taky jsem si - jakkoli drsně to zní, ale nemá to moc cenu zastírat - chtěl co nejvíc vydělat a manažeři vydělávají hodně."

František Beneš, jednatel ve společnosti Leros a Premium Rosa (součást skupiny Kofola)
František Beneš, jednatel ve společnosti Leros a Premium Rosa (součást skupiny Kofola) Foto: archiv KPMG

Krok 2: Nebojte se experimentovat

Nikdy nevíte, u čeho v životě skončíte. Důležité je se nebát a čapnout každou příležitost. Františka třeba na škole vyhodili ze zápočtu z účetnictví, a přece skončil jako finanční ředitel v prestižní společnosti. "Tehdy to tedy nebylo úplně o tom, že by mi účetnictví vadilo nebo mě nudilo, bylo to čistě o prioritách - jiný předmět byl náročnější a učitel hodně vyhazoval, tak jsem upnul síly na něj. Do KPMG, kde jsem posléze začal pracovat, jsem se ale dostal opravdu náhodou. Byl jsem na pracovním veletrhu, a podle prospektu, kde byli všichni nafoceni v přírodě, jsem si myslel, že vyrábějí outdoor oblečení. :) Pohovory ale byly tak profesionální - a platová nabídka taky super - že když mi pak volali s nabídkou práce, ani jsem je nenechal domluvit s tím, že to beru."

Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Krok 3: Najděte si správného parťáka

Nikdo nebojuje sám. Když si najdete toho správného parťáka, co vám pomůže roztáhnout křídla a vyvíjet se, máte vyhráno. "Musíte potkávat správné i nesprávné lidi, od všech se totiž učíte. Zvláště ze začátku kariéry je dobré mít co nejvíc šéfů a kolegů, což je třeba výhoda poradenských společností, jako je KPMG, kde lze rotovat na různých zakázkách, s různými teamy, různými cíli a různými nadřízenými. Je zde mnohem větší šance, že potkáte někoho, kdo vám dá dobrou radu nebo vám nějak významně pomůže."

Začněte v KPMG

Nejen tito tři pánové, ale i celá řada dalších významných osobností českého a světového byznysu vyrostla v KPMG, kde načerpala pořádnou zásobu zkušeností z různých oborů, dobré rady i motivaci k tomu jít dál. Abyste tam svou kariéru mohli odstartovat i vy, nemusíte nutně studovat ekonomku, musíte ale mít ambice se vyvíjet, zájem o byznys, ať už z jakéhokoli pohledu, a hlavně to chtít někam dotáhnout. Všechno ostatní vás naučí. :) A dobrá zpráva je, že můžete začít třeba hned - právě totiž nabírají!

--> vyrostlijsme

Krok 4: Poslouchejte dobré rady

Poslouchat dobré rady odborníků se vám vyplatí stejně jako učit se z praxe - některé znalosti a dovednosti vám totiž škola nedá, ať je sebelepší. "‚Pokud máš pocit, že všechno funguje, určitě jsi na něco zapomněl,‘ to je jedna z rad, jejichž význam si potvrzuji dnes a denně. Člověk se musí neustále učit. Spousta teorií, které byly ve škole naprosto logické a jasné, v praxi třeba ztrácí smysl a člověk musí spoustu věcí znovu promyslet a pochopit jinak. Některé klíčové dovednosti se navíc teoreticky vůbec naučit nedají - například jednat s lidmi a řešit konflikty."

Tomáš Zdobínský, CFO Deutsche Bank
Tomáš Zdobínský, CFO Deutsche Bank Foto: archiv KPMG

Neusnout na vavřínech

Krok 5: Nepřestávejte na sobě pracovat

Nikdo není neomylný a ten, kdo si myslí, že je, se mýlí. Pochybnosti jsou lidské a jsou důležité, protože vám pomáhají zlepšovat se. "Vždy jsem měl pochybnosti. Při nástupu do všech nových pozic. Byly totiž vždy o stupeň výš, než jsem čekal, a většinou jsem na ně byl také mladý. Na druhou stranu jsem vždy vyhledával těžké úkoly, a když mě něco nebavilo, o to víc jsem se tomu věnoval. Nepřestávat se zlepšovat, ať už studiem, či novými zkušenostmi, je důležité. Už Darwin koneckonců říkal, že nepřežije ten nejsilnější nebo nejinteligentnější, ale ten, co se dokáže přizpůsobit."

Patrik Choleva, CFO SKANSKA Polsko
Patrik Choleva, CFO SKANSKA Polsko Foto: archiv KPMG

Krok 6: Buďte fér k sobě i jiným

Stará pravda říká, že lidé nastupují do práce kvůli firmě, ale odcházejí kvůli šéfovi. Ten je totiž ke spokojenosti v práci naprosto klíčový. "Šéf by měl naslouchat, dávat reálné cíle, důvěřovat, starat se o rozvoj byznysu i svých. Musí dávat pocit smysluplnosti. Neměl by to být jen formální šéf, ale lídr, kterého budou lidé následovat, nejen poslouchat. Spousta věcí se dá naučit, musíte ale být plně otevřeni ke zpětné vazbě svých podřízených, a dokonce ji vyžadovat, ať je jakákoli. Jen tak se můžete posunout dál."

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější