Chytrá zeď je speciální nátěr, který promění každý rovný povrch v popisovatelnou tabuli. Kromě zdi je tedy možnost ji využít i na stoly. Na univerzitách jsou její výhody především pro efektivnější učení, rychlejší pochopení a větší zapojení studentů.
„Po půl roce studia v Irsku jsem si chytrou zeď oblíbil, protože s ní je práce jednodušší. Teoretická fyzika, to znamená spousty vzorců, rovnic a hlavně brainstormingů, kdy několik týdnů uvažujeme, jak určitý model vylepšit. Můžu to přirovnat třeba k Teorii velkého třesku, kde Sheldon a spol. řeší nějaký problém napsaný na whiteboardu. Jak by se jim chytrá zeď hodila!“ shrnuje své zkušenosti s chytrou zdí student fyziky Martin.
Chytrá zeď má totiž oproti běžným popisovacím tabulím mnoho výhod. Je větší - může být přes celou místnost, nebo jen část zdi. Její používání je komfortní, dá se jednoduše smazat a začít psát znovu. Když ale chcete upravit maličkost napsanou na papíru, musíte vše přepsat znova.
„Nástěnka nebo whiteboard se mají k chytré zdi jako pergamen a husí brk k počítači,“ shrnuje Martin.
„Díky Chytré zdi se čas věnovaných učení zkrátil v průměru o 20 - 30 %, žáci jsou více zapojení do vyučování, jsou motivovanější a práce je více baví,“ shrnuje Chantelle Buchanan z English College in Prague, kde chytré zdi už rok používají. „Žáci si po hodině vyfotí, co jsme všechno probrali, a mohou s tímto materiálem dál pracovat. Zároveň mohou mít na očích ekonomické vzorce, které probíráme, historická data nebo jakékoliv informace, ke kterým se průběžně odkazujeme,“ dodává.
Průhledná, bílá, magnetická... nebo promítací plátno?
Chytrá zeď, na rozdíl od whiteboardů, je k dispozici i v průhledné variantě. Ta je nedocenitelná pro humanitní obory i exaktní vědce. Ať už jde o mapy, tabulku prvků nebo přehled časování, chytrá zeď v průhledné variantě učiní z jakéhokoli učební pomůcky interaktivní plochu. Průhledný nátěr je možné použít i na stoly, ze kterých se tak stanou poznámkové bloky o rozměrech A0 nebo prostor pro společné řešení úkolů.
Promítání na zeď je stále častější na všech stupních škol. Pokud je ale tato promítací stěna ještě navíc chytrá, umožní do promítaných materiálů kreslit, psát poznámky, zvýrazňovat...
Pro komfortnější práci s fotografiemi, dokumenty a dalšími materiály je nyní chytrá zeď k dispozici i v magnetické verzi. Speciální nátěr pod samotnou chytrou zdí udrží běžné neodymové magnety a rozšiřuje tak dále možnosti využití.
„Psaní diplomky bylo díky magnetické popisovatelné zdi téměř i zábavné,“ vzpomíná Martin. „Vypsal jsem si jednotlivé body na kartičky a ty pak jednoduše přesouval, poznámkoval a pracoval s nimi, dokud jsem neměl hotovou strukturu. Samotné psaní mi pak zabralo jen pár dní. S jednotlivými myšlenkami šlo pracovat jednoduše a komfortně, nemusel jsem se mořit s počítačem nebo listem papíru. Když se potřebujete myšlenkově rozmáchnout, je chytrá zeď k nezaplacení.“
Další informace a příklady užití najdete zde, e-shop zde, v ceně od 2999 Kč bez DPH za dva metry čtvereční. Chytrá zeď je k dispozici s desetiletou zárukou, je zdravotně nezávadná a její instalaci zvládne každý, kdo vládne štětcem.