Na úvod hodně důležitá rada - pokud budete prezentovat a budete se neustále ošívat, přešlapovat a ani sami nebudete věřit tomu, co říkáte, pravděpodobně nebudete mít velký úspěch ani u posluchačů, což potvrzuje i David (Viet Hung Nguyen) z Dominikova týmu: "Při prezentování a celkovém vystupování před porotou (nebo klientem), kdy se hodnotí i reakce na případné odpovědi, je velice důležité sebevědomí. I pro náš tým proto bylo nezbytně nutné vyvarovat se věcí, jako je právě nervózní přešlapování, a naopak klást velký důraz na správnou artikulaci."
Mluvte k věci a neztrácejte čas
Při jakékoli prezentaci je také velmi důležité mluvit jasně a přímo k věci. Chcete vyjádřit nějakou myšlenku? Sdělte ji jasně, není potřeba kolem ní vymýšlet celý příběh. Čím déle totiž mluvíte, tím větší šance je, že se do toho pořádně zamotáte. "Okrem času bolo pre nás veľkou výzvou nájsť vhodnú konštrukciu prezentácie tak, aby náš ‚klient‘ pochopil závažnosť problému a uveril práve nášmu riešeniu. Keď sa začnete pripravovať na KICC, rýchlo pochopíte, ako sa výborné myšlienky ľahko strácajú v záplave slov," vysvětluje Daniela Dírerová, co určitě není radno podcenit.
Kromě stručnosti, jasnosti a výstižnosti je důležité při prezentaci (a nejen při té) také správně pracovat s časem. Špatné rozvržení a nevhodné načasování může být totiž pro vaše vystoupení dosti fatální. "Správné načasování řešení jednotlivých případových studií pro nás bylo jednoznačně nejsložitější," souhlasí Dominik. "Tři hodiny nejsou tolik, jak by se mohlo zdát. Velmi dlouho nám trvalo, než jsme toto optimální načasování našli a ještě déle, než jsme si ho zažili." Čím víc tak vše cvičíte, tím lépe.
Sestavení správného týmu = klíč k úspěchu
Nejen v soutěži tak prestižní jako je KICC, ale i při jakékoliv jiné týmové prezentaci je naprosto klíčové najít správné spoluhráče, s nimiž budete moci táhnout za jeden provaz. Jediný slabý článek vás totiž může stát vítězství (nebo dobrou známku). Proč?
Dominik: "Dobře sestavit tým z lidí, se kterými se cítíte dobře, je nutnost, protože spolu v případě postupu budete trávit velké množství času a bylo by škoda, si tento čas neužít."
Daniela: "A nie je to len o čase, čo spolu strávite, ale dobrá chémia v tíme vám pomôže k lepším výsledkom. Navzájom sa budete schopní doplniť v odpovediach, viete žartovať pri prezentácii a budete vedieť brať celú súťaž s nadhľadom."
David: "Já se připojuji, že nejdůležitější faktor spočívá bezesporu ve správné harmonii a dynamice v týmu. Každý člen by měl mít trošku jinou specializaci, aby se tým díval na problémy z různých úhlů, ale především by si měli všichni rozumět lidsky, jelikož při řešení případových studií se mnohdy nacházíte ve stresu. Neměli by se bát nových výzev a zkusit štěstí, protože to stojí rozhodně za to!"
A na závěr ještě slovo odborníka: "Nejlepší tip, který můžu dát, je: buďte sami sebou. Lidé jsou více v pohodě a cítí se pohodlně, pokud se nesnaží působit jinak, než jací jsou ve skutečnosti. Pokud toho při své profesionální prezentaci využijete, porota si dozajista všimne," to vám radí mentor Ryan Puska, který české týmy - a mezi nimi i ten Dominikův - v soutěži koučuje už několik let. Jen ti nejlepší se ale dostanou do celosvětového finále. To loňské probíhalo v Lisabonu a všichni z 3RG Consulting si ho vážně užili.
KICC - znalosti, zkušenosti i trocha exotiky
Takže už víte, jak na to. Kde ale můžete nové znalosti zužitkovat? Navrhujeme stejně jako Dominik a jeho tým otestovat své schopnosti v mezinárodní soutěži KICC pořádané KPMG, v jejímž finále se seznámíte s podobně smýšlejícími studenty i profíky z KPMG z celého světa, nasbíráte pnho hodnotných kontaktů, načerpáte výbornou zkušenost pro kariéru v consultingu, businessu nebo financích a pozor - personalisté na to v životopise taky dost hledí.
Díky KICC si navíc můžete nejen procvičit své prezentační schopnosti, ale vyzkoušíte si i práci na případových studiích, které velmi přesně simulují realitu. K ruce vám budou odborníci z KPMG, kteří vám umožňí nahlédnout do reálné praxe a postupů, které používají ti největší odborníci na audit v Česku i v zahraničí. "Co dělá tuto soutěž jedinečnou, je právě ona možnost dostat se přes propast mezi akademickými znalostmi naučenými na univerzitě a tím, s čím pracují reální konzultanti dennodenně," potvrzuje Ryan, kterého si celý Dominikův tým jako úžasného mentora maximálně chválí.
Podmínky účasti v KICC:
- Smíšený čtyřčlenný tým - tj. holky i kluci
- Studenti 3. - 5. ročníku VŠ v České republice
- Zájem o ekonomiku a business - čím větší rozhled ale v týmu budete mít, tím lépe!
- Skvělá znalost angličtiny
- Team leader vyplní přihlášku tady
- Vyplnění přihlášky a zaslání CV všech členů týmu do 28. ledna
Ne všem týmům se samozřejmě podaří probojovat se až do celosvětového finále tak jako loni tomu Dominikovu, každý má ale na začátku úplně stejnou šanci a stejně vřelý mentoring, který i sám o sobě člověku solidně pomůže uvědomit si celou řadu souvislostí.
"Bylo skvělé mít možnost aplikovat teoretické znalosti na projekty, které konzultanti KPMG řeší, a samozřejmě si jejich řešení i užít," hodnotí Dominik zpětně svou účast v soutěži. "Nejdůležitější pro mě bylo uvědomění, že v týmu je třeba přesně komunikovat a ostatním při komunikaci naslouchat, protože velmi často jsme mluvili o stejné věci, ale vůbec jsme si nerozuměli, což nás často stálo mnoho času."
"Bol to môj posledný rok na vysokej škole a chcela som ho ukončiť niečím špeciálnym," přidává se Daniela. "KICC je nepochybne najviac prestížna súťaž v ČR v tejto oblasti a chcela som si pomerať sily s ostatnými šikovnými študentami. Počas súťaže či už v národnom alebo svetovom finále sme stretli toľko rôznych ľudí. Bolo zaujímavé diskutovať kto a ako pristúpil k riešeniu jednotlivých štúdii a zistiť, že neexistuje len jedno správne riešenie."
Vyrazte do Kuala Lumpur!
A pozor! Finále letošního ročníku soutěže bude probíhat v nádherném hlavním městě Malajsie, v Kuala Lumpur! Tak na co čekáte? Vydejte se i vy se svým smíšeným čtyřčlenným týmem do tohoto exotického města a zažijte neopakovatelnou životní i profesní zkušenost, ze které budete moct ještě dlouho čerpat.
Pokud jste studenty 3. - 5. ročníku vysoké školy s výbornou angličtinou a zájmem o ekonomiku a business, stačí sestavit tým a přihlásit se do konce ledna. Kdo zaváhá, nic nezažije ;)
Text: Lucie Džurdženiková, foto: KPMG