Obchody specializované na outdoor mají kvalitních a moderních batohů plné regály. Když je z čeho vybírat, dobře pro nás. Jenže, co vidíte, pokud se jako naprostý laik postavíte před tu honosnou výstavu zavěšených batohů? Čím se od sebe jednotlivé kousky liší? Barvou, počtem kapsiček a tím, o kolik procent jsou zrovna zlevněné. Výběr správně funkčního batohu by měl být předně založen na jiných faktorech, které budou zárukou toho, že si víkend v horách užijete.
Kam to bude?
Hned ze začátku je třeba si rozmyslet, na jak dlouhou dobu a kam budete se zavazadlem výletničit. Odvíjí se od toho totiž velikost, kterou by měl batoh mít. Pokud plánujete cestovat s horolezeckou výbavou, pořiďte si klidně i čtyřicetilitrový. Na obyčejné procházky, kam naskládáte svačinu, vodu a bundu, vám batoh o objemu do 25 litrů zcela postačí. Investovat do příliš velkého, který nenaplníte, je zbytečné. S velikostí roste i hmotnost ruksaků a při delších výšlapech se projeví každé kilo navíc.
Nepodceňte záda ani popruhy
Zádový systém je vůbec tou nejpodstatnější částí celého batohu a tím, že na něj budete při výběru pamatovat, máte vyhráno. Jednoduše řečeno se jedná o kostru zavazadla, která se skládá z několika podstatných prvků.
Prvním jsou záda batohu, která se velkou částí dotýkají těla turisty. Měla by proto dokonale padnout. Důležitou složkou zádové části je výztuha batohu, jež pomáhá držet tvar a polstrování umožňující dobré odvětrávání. Na ramenní popruhy je vyvíjena největší zátěž, musí být tedy precizně vyrobené, aby nedřely kůži a neklouzaly z ramen. K perfektnímu upevnění batohu k tělu poslouží tzv. balanční dotahy. Ani bederní pás zde není pouze pro ozdobu, ale má svou funkci. Správně dotažený přenáší až polovinu váhy na pánev a ulehčuje tak ramenům.
Všechny přezky, spony a dotahy by měly jít snadno zapínat a povolovat, a to i ve chvíli, kdy máte batoh nasazený. Zjistěte si také, zda se dají tyto malé díly dokoupit a vyměnit.
Materiál půl zdraví
Od typu a kvality materiálu, ze kterého je váš společník na cestách vyroben, se odvíjí jeho životnost. Obecně platí, že hrubší látka značí větší pevnost. Tak zvaná ripstopová struktura zvyšuje odolnost proti oděru a zabraňuje tomu, že se při natržení batohu nebude poškození samo zvětšovat. Dno batohu by mělo být pevné, zesílené a určitě není na škodu, pokud je jeho spodní část pogumovaná. Součástí některých batohů je i pláštěnka. Věci v něm uložené tak zůstanou krásně suché i během velkého slejváku.
Zkoušet, zkoušet, zkoušet
V obchodě se neostýchejte a věnujte výběru dostatečné množství času. Jak batoh sedne, poznáte až ve chvíli, kdy ho máte na zádech správně utažený a hlavně naplněný. Poproste proto prodavače, aby vám do něj dal nějakou zátěž. Pamatujte, že vás s batohem čekají dlouhé hodiny, možná i dny, proto byste si spolu měli rozumět.
4 užitečné tipy:
- Prohlížet na internetu ano, kupovat ne. Batoh vám musí sedět a to z obrázku nepoznáte.
- Je dobré, když má batoh nějakou vnitřní kapsu, kam lze schovat klíče, mobil nebo peněženku. Zlodějům není tolik na očích.
- Zipy, které mají provázkové úchyty, jsou praktičtější. Kovové praskají a hůře se opravují.
- Síťové kapsy jsou užitečné pro uložení mokrého oblečení.
Text: Klára Ludvíková
Foto: www.loap.cz (Pánské triko LOAP BARKER, cena 499 Kč, turistický batoh LOAP PISANG 30, 1.299 Kč)