Společnost založili už na konci osmdesátých let nadšenci do nových technologií Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Od dob hackerů a assembleristů ale urazila dlouhou cestu a dnes se zabývá těmi nejvyspělejšími technologiemi. „Ať už jde o BigData, Cloud nebo vývoj aplikací pro všelijaké platformy od Windows přes Linux až po Android a iOS v různých jazycích – máme rádi efektivitu a dělá nám radost vyvíjet software pro miliony lidí na celém světě,“ říká o své práci Ondřej Vlček, provozní ředitel Avastu, který stál u zrodu vývoje prvního antiviru pro OS Windows a v Avastu začal pracovat už během studií na ČVUT.
Na první pohled se může zdát, že práce v Avastu je pouze o sezení za počítačem. Opak je ale pravdou. Působení firmy po celém světě nabízí spoustu možností, jak na poli mezinárodního prostředí zdokonalit svoje komunikační schopnosti v cizím jazyce. „Práci v mezinárodním a multikulturním prostředí si užívám. V Avastu jsme perfektně vyváženým týmem!“ říká o práci v mezinárodním prostředí Julia Szymanska, Social Media Manager. Díky konferencím mají zaměstnanci možnost poznat nová místa, lidi a kulturu po celém světě.
Co má na svědomí „avastí“ partička?
- Chrání přes 220 milionů lidí po celém světě
- Vyvíjí bezpečnostní software a mobilní aplikace
- Jezdí na světové konference
- Učí se cizí jazyky
- Zapojuje se do charitativních aktivit Nadačního fondu
- Griluje na terase, hraje turnaje ve fotbálku a šipkách, jezdí na originální týmové akce a slaví všechno, co se slavit dá
Zaměstnanci, se kterými jsme se bavili, oceňují na firmě hlavně přátelské pracovní prostředí, hromadu zkušeností a skvělé zážitky. Sami sebe popisují jako skvělou kamarádskou partu a společně pořádají různé turnaje a jezdí na výlety.
„Letos jsme si řekli, že uspoříme na běžných akcích a podnikneme něco velkého. Rozhodovali jsme se mezi návštěvou Černobylu a pozorováním polární záře v Norsku. Vzhledem k situaci na Ukrajině padla volba na Norsko,“ popisuje Filip Chytrý, Mobile Malware Analyst, poslední pracovní akci. „Upřímně, který zaměstnavatel vám zaplatí soukromé letadlo a přispěje i na nějaké aktivity okolo? Akce se chopilo naše HR oddělení a zařídilo nezapomenutelný zážitek. Cestu do Norska nám zpestřila šifrovací soutěž, po přistání jsme navštívili chovnou stanici husky psů a místní muzeum a vše jsme zakončili pozorováním polární záře. Prostě paráda a nejlepší teambuilding na 24 hodin ever! A hlavně skoro nejšílenější možný nápad, který určitě nikdo jiný ještě nepodnikl,“dodává Filip.
Uplatnění najdou i studenti
Láká tě taková práce s flexibilní pracovní dobou a přátelským kolektivem? Vidíš se v jednom z avastích týmů mistrů kodérů, marketingových géniů, obchodního komanda, produktových nindžů, guru zákaznické podpory nebo v týmu nepostradatelných? Podívej se na nabídku volných pozic na www.avast.jobs.cz a ozvi se jim, hledají mnoho nových talentů v řadách studentů a studentek. Pokud se nebojíš kreativní a zajímavé práce, která má dopad na miliony lidí po celém světě, Avast tě bude bavit.
Zeptali jsme se studentů, kteří v Avastu pracují, proč se rozhodli právě pro něj a jaké to tam je:
Lákalo mě pracovat v české rozrůstající se firmě, která se v posledních letech ve své oblasti posunula hodně dopředu. Jako student si v práci cením ochoty svých kolegů, kteří jsou vždy připraveni mi poradit a jsou také otevření novým nápadům nebo vylepšením. Nejvíce si také asi vážím možnosti flexibilní pracovní doby, kterou můžu přizpůsobit svému rozvrhu a jiným aktivitám, a také rychlé reakce vedení, které provádí konkrétní změny na základě naší studentské zpětné vazby.
Petr Kolář, Junior QA Engineer, student v Avastu
V Avastu se mi líbí především atmosféra, která uvnitř firmy je. Na to, jak je to veliká firma, mě nejvíce překvapili pohodoví lidé a přístup k nováčkům. V málokteré firmě někoho zajímá názor studentů, kteří jsou zaměstnáni třeba jen na výpomoc. V Avastu se naopak usiluje o to, aby studenti chtěli ve firmě zůstat a později i pracovat na plný úvazek.
Tomáš Flek, Junior QA Engineer, student v Avastu
Jak se dostal Avast až na vrchol
Historie firmy sahá až do socialistického Československa, kde v roce 1988 dva výzkumníky – Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru – zaujal vir Vienna natolik, že se rozhodli napsat program na jeho odstranění, což byl první Avast Antivirus. Tehdejší politické podmínky pochopitelně bránily vzniku společnosti, povoleno bylo pouze družstvo. O tři roky později v roce 1991 oficiálně vznikla společnost ALWIL Software s oběma pány v čele. A přesně tady začala cesta k vrcholu lemována spoustou ocenění.
Poté co firma ALWIL Software poskytla antivirové jádro firmě McAfee, definitivně prokázala vynikající účinnost a obhájila pozici na trhu.
V červnu 2001 se Eduard Kučera rozhodl pro novou strategii, která později vedla k raketovému nárůstu komunity uživatelů. Jejím principem tzv. freemium modelu bylo poskytování plnohodnotného antiviru pro domácnosti zcela zdarma. Avast znovu sbíral ocenění a jeho klientská základna rostla exponenciálně, až v roce 2007 dosáhla úctyhodného milionu uživatelů na jednoho zaměstnance firmy.
K 25. výročí společnosti se loni povedlo překonat rekord v počtu chráněných uživatelů, kdy byla překonána hranice 200 milionů. Dnes pomocí nejmodernějších technologií chrání přes 220 milionů lidí po celém světě a svůj program poskytuje ve 45 jazycích. Zdaleka se ochrana netýká pouze osobních počítačů, ale také mobilních zařízení a nově i domovů.
Přijďte se podívat sami
Chcete se dozvědět, jak se nejlépe připravit na přijímací pohovor? Chcete zjistit, co je assessment centrum a co vás v něm čeká? Chcete se umět skvěle sebeprezentovat a efektivně komunikovat? Přihlaste se na workshop ve společnosti AVAST, kde na všechny tyto otázky dostanete odpověď.
KDY? 26. 11. 2014, 10:00 - 15:00
KDE? Budějovická 1518/13a, Praha 4
Přihlaste se ZDE, kapacita je jen 12 míst!
Text: Petr Krejčí
Foto: Avast